Co nás čeká v roce 2017?

Reklama

Rok 2016 právě skončil a je proto na čase se podívat, co by nás tak asi mohlo čekat v roce následujícím. Na konci roku si můžete tento článek otevřít a vysmát se nám, jak jsme se ve svých tipech mýlili.

Operátoři budou pokračovat v rozvoji LTE zejména ve směru zvyšování rychlosti. V závislosti na vývoji sítí v jiných zemích a tudíž na podpoře ze strany výrobců telefonů se můžeme těšit na růst rychlostí. Pokrytí jim nařizují podmínky aukce frekvencí, které dozoruje ČTÚ. V tomto směru už zázraky čekat spíše nemůžeme. Naopak rozvoje by se měly dočkat sítě IoT, kterou v roce 2016 zprovoznil jen T-Mobile. Předpokládáme, že zbylí dva hráči se brzy přidají a hlavně, že se objeví nějaké rozumné aplikace. Chytré auto od T-Mobile nemůže zůstat osamoceno!

Další rozvoj očekáváme v oblasti EET. V březnu nás čeká další vlna povinných uživatelů a zejména O2 jakožto dosud největší hráč na trhu se bude jistě snažit, aby mu prvenství zůstalo. A ostatní dva se ho pokusí předehnat. V tomto směru pravděpodobně nemůžeme očekávat žádnou velkou inovaci. Pokladna je pokladna, postup komunikaci je jasný, náležitosti účtenky přesně stanovené. Rozhodně ale sledujte náš web EETinformace.cz, kdyby náhodou.

Velkým zlomem bude kompletní zrušení roamingu od června 2017. Evropská unie pokračuje ve svých regulačních tlacích a pokud vše dobře dopadne, od června budeme ve všech zemích EU telefonovat za stejné ceny jako doma. To nám samozřejmě sníží náklady na dovolenou, ale také otevře cestu k obejití lokálních operátorů. Pokud vám nevyhovuje, jaké sazby účtuje váš český operátor, prostě si koupíte SIM kartu německou nebo italskou. Vaši známí vám sice budou volat na zahraniční číslo, vy ale budete mít příchozí hovory v Česku zdarma a navíc budete volat za německé či italské sazby.

V oblasti telefonů to bohužel vypadá na definitivní konec Windows Phone. I když Microsoft stále vydává nové aktualizace a telefony s Windows jsou stále v prodeji, už drahnou dobu žádné nepřibývají. Tu a tam se objeví nějaká zaručená zpráva, důsledky pro český trh zatím veškeré žádné. To se samozřejmě podepisuje na tržním podílu a tudíž i zájmu vývojářů.

Předpokládáme, že i nadále bude jedničkou Samsung, který má dost sil na to, aby překonal kauzu vybuchujících baterií. Apple po odchodu Steva Jobse stále přešlapuje na místě, uvidíme, jestli se z toho vzpamatuje. Čínské značky trochu prořídly. Ty, které zůstaly, se ale snaží ze všech sil, podívejte se na příklad Huaweie/Honoru.

U příslušenství existuje několik možných směrů. Předně může nastat renesance nositelné elektroniky, která se po rychlém nástupu hodinek, fit náramků a chytrých brýlí poněkud vyčerpala. Jakmile někdo přijde s novým konceptem, můžeme se těšit. Za druhé lze očekávat nějaký rozvoj virtuální reality. Do té hodně investuje HTC (zatímco telefony mu příliš nejdou) i Samsung. Uvidíme, jestli se toho chytnou i další.

Vážení čtenáři, přejeme vám zajímavý (nejen) mobilní rok 2017!

Reklama