ČTÚ dal dohromady podmínky 5G aukce

Reklama

Český telekomunikační úřad takzvaně vypořádal připomínky k podmínkám aukce frekvencí. Nyní už se čeká jen na schválení vlády a aukce může začít. Úřad by ji rád zvládnul do konce letošního roku.

Koncem roku předchozího dal ČTÚ dohromady podmínky aukce. Vyhradil část frekvencí jen pro nového operátora a těm stávajícím dal podmínku národního roamingu. Jakmile nováček postaví malou část sítě, musí ho stávající operátoři pustit do svých 4G sítí a umožnit mu, aby měl naráz kompletní pokrytí. Nový operátor tak bude mít relativní klid na to, aby vybudoval vlastní síť.

Od začátku ledna byly podmínky veřejně známy a každý mohl podat jakoukoliv připomínku nebo námět. ČTÚ se pak musí ke každé připomínce vyjádřit, a buď ji přijmout, nebo zdůvodnit její zamítnutí. V tomto kroku dorazily připomínky od deseti blíže neupřesněných  subjektů. Ani jedna z nich ale nebyla podle ČTÚ tak zásadní, aby musel přehodnocovat základní principy aukce.

V aukci se budou dražit frekvenční pásma 700 MHz a 3,5 GHz. Nižší pásmo se uvolní po vypnutí televizního vysílání. Obě by měla sloužit k rozvoji sítí páté generace (5G), jejichž rozvoj chce ČTÚ co nejvíce urychlit. Dalším záměrem regulátora je pak přivedení nového operátora.

 

Reklama