Jak vybrat tarif pro SMS

Reklama

Z ICQ, Skypu, Facebooku a Twitteru jsme zvyklí hodně psát, řadu věci raději než hlasem vyřešíme prsty na klávesnici. Samozřejmě si můžete zaplatit datový tarif a používat Skype v mobilu, někdy se ale SMS nevyhnete. Které tarify jsou pro tento případ nejvhodnější?

Vycházíme z toho, že majitelé takových tarifů chtějí především psát textové zprávy, další služby je příliš nezajímají, resp. je zvolí podle svých potřeb.

O2 má speciální SMS tarif označený jako O2 Neon SMS, který za 300 Kč měsíčně obsahuje 250 SMS do všech sítí a za každou další zaplatíte 1 Kč. U tarifů Chytrý Neon (kromě nejnižšího O2 Neon S) jsou volné SMS do sítě O2 zahrnuty v základní ceně, za zprávy do jiných sítí ale zaplatíte 1,60 Kč. Volné SMS alespoň do sítě O2 mají i studentské tarify Chytrá Pohoda a Chytrý Kůl.

T-Mobile s volnými SMS šetří, nabízí je pouze do vlastní sítě. U trojice nižších tarifů S námi je navíc můžete používat pouze v noci (19.00-7.00), u třech vyšších tarifů sice celý den, ale skutečně jen do sítě T-Mobile. Právě proto musí mít jako nedílnou součást tarifu volné SMS (tentokrát už do všech sítí), jejichž počet se pohybuje od 30 do 300, přičemž za zprávy nad limit zaplatíte 1,50 Kč u nižších tarifů a 1,20 Kč u vyšších tarifů.

Vodafone nabízí v rámci svých Fér tarifů neomezené SMS do všech sítí. Výjimkou je pouze nejnižší tarif Fér tarif 399, který má volné SMS jen do sítě Vodafone, při odeslání do sítě ostatních operátorů zaplatíte 1,51 Kč.

Blesk mobil jakožto dosud jediný virtuál nabízí u svého jediného tarifu odesílání SMS za 1,50 Kč bez jakýchkoli volných jednotek nebo složitých časových a síťových podmínek.

Koho vybrat?

Pokud napíšete textových zpráv opravdu hodně, volte rozhodně některý z tarifů Vodafonu. Ten totiž nabízí neomezené SMS do všech sítí bez ohledu na denní či noční dobu. Navíc účtuje hovory po sekundách, což člověka taky potěší. Jestli se vaši obvyklí komunikační partneři pohybují v nějaké konkrétní síti, volte svůj tarif podle toho. O2 i T-Mobile totiž nabízí bezplatně pouze zprávy do vlastní sítě.

Největší problém mají samozřejmě ti, kteří chtějí psát zprávy rovnoměrně do všech sítí (a přitom z nějakého důvodu nechtějí volit tarif u Vodafonu). Takovým nelze než doporučit, aby se rozhodovali podle dalších služeb. Cena za jednu zprávu je totižu O2 i T-Mobilu přibližně stejná (cca 1,50 Kč).

Reklama