T-Mobile zprovoznil síť pro letadla

Reklama

T-Mobile spolu se svými sesterskými společnostmi dokončil budování sítě EAN, která připojí k internetu cestující z palub letadel. V Česku máme hned čtyři vysílače.

Síť EAN (European Aviation Network) kombinuje připojení přes satelit s připojením přes pozemní LTE vysílače. Díky tomu, že na obloze se pohybuje relativně malé množství letadel (ve srovnání s počtem lidí, kteří se pohybují po zemi), předpokládá se, že jedno letadlo bude moci využít přenosovou rychlost klidně i 75 Mb/s.

Síť vybudoval Deutsche Telekom, o českou část, která zahrnuje čtyři pozemní vysílače, se proto postaral T-Mobile. Provoz sítě byl vyzkoušen v ostrém provozu. Aktuálně je tedy dokončená a aerolinky budou moci zákazníkům nabízet internet na palubě od poloviny letošního roku.

Jako první se tuto novou službu chystá zařadit do nabídky skupina International Airlines Group, která již začala s instalací zařízení pro EAN ve svých letadlech. Tuto skupinu tvoří mimo jiné letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling.

Reklama