Vodafone spustí vlastní internet věcí

Reklama

Zatímco T-Mobile experimentuje se svou sítí SIGFOX již řadu měsíců a aktuálně usilovně pokrývá republiku, Vodafone je teprve ve fázi výběru vhodné technologie. Začátek testování slibuje na podzim.

Internet věcí je speciální datová síť, ve které mezi sebou komunikují věci. Typicky například elektroměr, který jednou denně odešle svůj aktuální stav, takže máte přesný přehled, jak se vaše spotřeba pohybuje. Využitelná je i pro sledování pohybu železničních vagonů a nákladních kontejnerů, sledování vytíženosti parkovišť a tak dále. Společným jmenovatelem jsou nízké nároky na velikost přenášených dat i rychlost přenosu (elektroměr přenáší jedno číslo a je vám jedno, jestli dorazí přesně o půlnoci, nebo až někdy v průběhu noci).

Vodafone nyní oznámil, že v příštím roce uvede na trh technologii NB-IoT (Narrow Band – Internet of Things). Tato technologie pro implementaci Internetu věcí nyní prošla finální fází standardizace 3GPP. Aktuálně tuto technologii testuje Vodafone ve Španělsku a Itálii. Český test je plánován na podzim 2016. NB-IoT najde své uplatnění v průmyslu (např. v energetice, automobilovém průmyslu, strojírenství, zemědělství, atd.), zdravotnictví a v projektech chytrých měst, tak i v oblastech běžného života (monitorování a zabezpečení domácností, vozidel, domácích mazlíčků atd.).

Pro provozování NB-IoT technologie Vodafone využije stávající infrastrukturu mobilní sítě, což umožní rychlé a ekonomické nasazení tohoto řešení do praxe.

Reklama