Vodafone žaluje O2 za vysoké ceny

Reklama

Vodafone se rozhodl podat žalobu na O2. Požaduje zaplacení částky 385 milionů korun za to, že účtoval Vodafonu nepřiměřeně vysoké ceny za pronájem DSL linek. O2 spekulativní žalobu odmítá.

Zatímco mobilní sítě si operátoři budují v novotě, v případě pevných linek to tak jednoduché není. Jeden z hráčů, konkrétně O2, totiž zdědil takřka kompletní síť vybudovanou za státní peníze. I když do ní samozřejmě musí investovat, udržovat ji a opravovat, má přeci jen oproti ostatním jistou výhodu. Proto také musí své linky pronajímat za regulovanou cenu. To můžeme vidět na příkladu linek DSL, které sice nabízí i T-Mobile a Vodafone, v obou případech se ale jedná o „přeprodej“ linek vlastněných O2.

Nyní už nechme mluvit jazyk tiskových zpráv:

V žalobě se uvádí, že O2 porušila principy volné soutěže tím, že Vodafonu účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za pevné připojení k internetu pomocí technologie DSL, které je nutné k poskytování pevných internetových služeb koncovým zákazníkům. O2 je nástupcem bývalého státního monopolu a i dnes v České republice poskytuje přes 80 % DSL připojení.

Žaloba dále konstatuje, že postup O2 znemožnil Vodafonu nabízet jednotlivcům i firemním zákazníkům pevné připojení k vysokorychlostnímu internetu za ceny, kterými by mohl O2 konkurovat. Tím došlo k omezení možnosti volby na straně zákazníků a zpomalení zdravého vývoje vysokorychlostního internetu v České republice. V důsledku praktik společnosti O2 Vodafone přišel o stávající a potenciální zákazníky, protože měl omezené možnosti rozvíjet svou nabídku pevných linek. Žalovaná škoda ve výši 385 milionů Kč (13,7 milionů euro), která vznikla v letech 2011 – 2014, dále narůstá. V tuto chvíli se jedná o částku více než 100 milionů Kč ročně.

O2 se samozřejmě ohrazuje:

Společnost O2 Czech Republic a.s. se ohrazuje proti spekulativní žalobě společnosti Vodafone Czech Republic a.s. Žaloba zatím nebyla naší společnosti doručena, dozvěděli jsme se o ní pouze z médií. Společnost Vodafone Czech Republic a.s. nám zaslala před týdnem stručnou výzvu, ať zaplatíme do jednoho týdne smyšlenou částku 385 milionů, aniž vysvětluje jakýkoli mechanismus výpočtu. Navíc u takto vysokého nároku se složitým mechanismem vzniku a výpočtu se nedá aplikovat stejná lhůta jako u dlužné faktury za telefon nebo za plyn. Podání žaloby pouhý týden po doručení stručného dopisu ukazuje, že se jedná o uměle vykonstruovanou kauzu.

Nevíme, oč opírá společnost Vodafone Czech Republic a.s. své přesvědčení, že měla dosáhnout předního postavení v poskytování služeb xDSL, když se jí to nepodařilo ani na trhu mobilních služeb. Naše společnost je bohužel častým terčem podobných spekulativních žalob. I to potvrzuje správnost našich úvah o rozdělení firmy, abychom do budoucna zamezili podobným nepodloženým žalobám.

Společnost O2 Czech Republic a.s. konstatuje, že se nedopustila porušení žádné povinnosti plynoucí ze zákona o ochraně hospodářské soutěže, a již z tohoto důvodu považuje žalobu společnosti Vodafone Czech Republic a.s. za zcela neoprávněnou a nedůvodnou.

Argumenty společnosti Vodafone Czech Republic a.s. jsou postaveny výhradně na nepodložených úvahách, které byly vytvořeny výhradně pro účely soudního řízení. Závěr společnosti Vodafone Czech Republic a.s. o jejím neúspěchu se službami xDSL v důsledku působení společnosti O2 je tedy smyšlený a neopírá se o reálné skutečnosti.

Komentář Mobinfo.cz

Reakce O2 je pochopitelná, operátor ani nemůže reagovat jinak. Přiznat veřejně svou chybu před tím, než o vině či nevině rozhodne soud, by mohlo značně ztížit práci firemních právníků. Naopak postup Vodafonu se nám zdá poněkud nestandardní. Žaloba samozřejmě rozvíří mediální reakce a spoustu příspěvků v diskuzních fórech. Na druhou stranu, byznys mezi firmami by měl spíš probíhat nad jednacím stolem než v soudních síních.

Vodafone ale vůbec nemusí počítat s tím, že soudní spor vyhraje, nebo že k němu vůbec dojde. Podobné pošťuchování mezi firmami může být součástí nějaké vyšší hry, do které jako řadoví občané vůbec nevidíme. (Tomu by ostatně odpovídala i výše požadované částky, která „Vodafone nespasí“ a „O2 nepoloží“.) Možná má nějakou souvislost s neustále probíhajícím jednáním o sdílení sítí LTE a 3G, ze kterého byl Vodafone svými konkurenty vyloučen, a snaží se tam proniknout. Možná tím chce Vodafone zabránit plánovanému rozdělení O2. A možná je za tím něco úplně jiného.

Reklama