10 tipů na bezpečné používání mobilu

Reklama

Virtuální operátor Sazka Mobil připravil deset rad, které vám pomohou udržet data ve vašem mobilu v bezpečí. Nejspíš nebudete dodržovat všechny, alespoň se ale inspirujte.

  1. Mobil nikomu nepůjčujte, to se týká především lidí z ulice, kteří vás mohou žádat třeba o zavolání.
  2. K odemykání mobilního telefonu používejte minimálně PIN. Ten by neměl být 1234 (ani 0000), nastavte si jiný, který se nijak neváže k vaší osobě (např. rok narození není vhodný).
  3. K odemykání úvodní obrazovky telefonu můžete u řady moderních smartphonů využít také biometrické údaje (záznam hlasu, sken obličeje, otisky prstů).
  4. Některé telefony a externí aplikace nabízejí dodatečné zabezpečení pro případ krádeže či ztráty přístroje (např. vystopování či zablokování mobilu, vymazání dat na dálku), nebojte se je využívat.
  5. Jako hesla pro přístup k citlivým datům nikdy nepoužívejte jednoduché fráze či data narození, preferujte složitější řetězce (alespoň 8 znaků, čísla i písmena, alespoň jedno velké písmeno) s žádnou návazností na vaší osobu.
  6. Nastavte automatické zamykání mobilního telefonu. Muset vždy znovu zadávat PIN sice není tak pohodlné, ale rozhodně je to bezpečnější.
  7. Operační systém udržujte aktualizovaný, aktualizace často zahrnují i záplaty bezpečnostních děr.
  8. Aplikace stahujte jen z ověřených zdrojů (Google Play, Windows Phone Store, iTunes), minimalizujete tak riziko infekcí virem či jiným typem škodlivém kódu.
  9. Především v mobilních telefonech na platformě Android určitě využívejte antivirový program.
  10. K internetu se nepřipojujte prostřednictvím nezabezpečené Wi-Fi, riziko zneužití je zde enormní.

Reklama