Android včera oslavil čtvrté narozeniny

Reklama

Operační systém Android oslavil 23. září již čtvrté narozeniny. Přesně v ten den roku 2008 totiž spatřila světlo světa první verze tohoto systému, i když na první telefon jsme si museli ještě nějakou dobu počkat. Zavzpomínejte na hlavní milníky Androidu.

Jak již bylo řečeno, 23. září 2008 bylo zveřejněno vývojářské prostředí pro první verzi Androidu 1.0. Trvalo takřka na den přesně měsíc, než se na trhu objevil první telefon s tímto operačním systémem, HTC Dream (na americký trh uveden 22. října 2008).

Nový systém se velmi rychle rozšířil, a to hned z několika důvodů. Stál za ním Google, velký internetový hráč, což skýtá jisté záruky kvality vývoje a dlouholeté podpory. Google na něj navíc okamžitě navázal své služby, například e-mail, mapy nebo YouTube. Android je od začátku distribuován jako open source. Výrobci za něj tedy nemusí platit licenční poplatky, navíc si ho mohou snadno sami upravit podle svých potřeb.

Android 1.5 – Košíček

Hned v únoru 2009 byla uvedena drobná opravná verze 1.1, na konci dubna téhož roku se ale objevil Android verze 1.5. První svého druhu, který byl pojmenován po dezertu – Cupcake, neboli Košíček. Hlavní novinkou byla podpora widgetů, takových těch malých věcí, které vám dodnes zabírají místo na displeji a nepřetržitě vás informují o aktuálním čase, teplotě, dění na sociálních sítích apod.

Od této verze také mohou uživatelé telefonů s Androidem nahrávat svá videa na YouTube přímo z telefonu. Stejné výhody se dočkala alba služby Picasa. Tady vidíte příklad propojení se službami Google, o kterém jsem mluvil na začátku. O něco později se objevila verze 1.6 s několika drobnými vylepšeními a opravami chyb, tentokrát s cukrárenským označením Koblížek – Donut.

Rohlíček, jogurt a perníček

Koncem října 2009, přibližně rok po uvedení první verze, se objevil Android 2.0 Eclair, což je označení pro plněný rohlíček. Přinesl podporu více uživatelských účtů, nabídl práci s poštovními schránkami na serverech Exchange, vyhledávání v textových a multimediálních zprávách a také podporu řady nových rozlišení displeje.

V květnu 2010 spatřila světlo světa verze 2.2 Froyo, tedy mražený jogurt, pokud vám ve výčtu chybí verze 2.1, vězte, že přinesla jen tak drobná vylepšení, že jí zůstalo stejné cukrářské označení jako verzi 2.0. Froyo samozřejmě opravil celou řadu chyb, vylepšil řadu drobností. Mezi největší změny patří funkce Wi-Fi hotspotu, podpora JavaScriptu v prohlížeči Chrome a hlavně podpora Adobe Flash (ta byla mimochodem nedávno zase zrušena).

Už v prosinci 2010 uvolnil Google další verzi, tentokrát s označením Android 2.3 Gingerbread, perníček. S touto verzí se u mnoha telefonů setkáte ještě dnes. Její hlavní přínos je podpora NFC (tedy pokud tuto funkci podporuje hardware telefonu). Až od této verze také Android podporuje více fotoaparátů v jednom zařízení, například čelní kameru pro videohovory.

Medový plást pro tablety

Od února 2011 najdete Android i na tabletech. Tedy, on se často na tablety instaloval již předtím, až od tohoto data ale oficiálně existuje verze 3.0 Honeycomb (Medový plást), která je pro tablety primárně určena. Oproti mobilní verzi 2.x podporuje větší rozlišení displejů, její prostředí je přizpůsobeno větším displejům. Od verze 3.2 navíc podporuje novou službu Google Books a zadávání čínských znaků.

Gumoví medvídci poráží ruskou zmrzlinu

Čtvrtá verze Androidu uveřejněná v říjnu 2011 nesla označení Ice Cream Sandwich, neboli Ruská zmrzlina. Právě s ní se setkáte u většiny prodávaných telefonů, i když v řadě z nich je postupně nahrazována nejnovější verzí. Ice Cream Sandwich přinesl do mobilních telefonů některé funkce z tabletové verze 3.x Honeycomb. Za zmínku stojí zoomování obrazu roztažením prstu (pinch-to-zoom), podpora nahrávání 1080p videa a odemykání přístroje na základě rozpoznávání obličeje.

Dosud nejnovější verzí Androidu je verze 4.1 JellyBeans (želatinové fazolky, u nás nejspíš gumoví medvídci) se objevila poměrně nedávno, v červenci 2012. Systém je celkově rychlejší, vylepšení se dočkala notifikační lišta, která zobrazí text zprávy či e-mailu a umožní vám vyřídit hovor. Widgety přidávané na displej se automaticky přizpůsobí volnému místu. Systém umožní offline diktování textu, bohužel jen v angličtině. Zlepšilo se i hlasové vyhledávání a vyhledávání v rámci funkce Google Now (druhá jmenovaná platí jen pro USA).

Reklama