Blesk mobil vs. předplacenky Vodafone

Reklama

Už jsme vám ukázali, jak se liší nabídka Blesk mobilu a O2 či T-Mobile, dnes proti prvnímu českému virtuálovi postavíme předplacenky Vodafone.

Blesk mobil má v nabídce jediný tarif, předplacenou kartu se sazbou 2,50 Kč/min za volání, 1,50 Kč za SMS a 20 Kč za 50MB datový balíček na jeden den. V případě zájmu o měsíční data si můžete koupit 100 MB za 100 Kč. Kompletní přehled parametrů najdete v našem Katalogu operátorů.

Vodafone má v nabídce čtyři tarify k předplaceným kartám. Asi nejjednodušší je Vodafone Divoká karta, která vám umožní volat za 7,50 Kč/min do všech sítí, za 3 Kč/min do sítě Vodafonu a za 2,40 Kč odeslat textovou zprávu. Účtovací schéma je, podobně jako u všech paušálů i předplacenek Vodafonu, 60+1.

Pokud voláte do sítě Vodafonu často, zkuste uvažovat o předplacence Vodafone Karta bez limitu. Ta má sice sazbu 3,50 Kč/min volání, jakýkoliv hovor do sítě Vodafonu ale stojí 7 Kč, tedy pouze první dvě minuty platíte celé. Maximální délka hovoru je z bezpečnostních důvodů omezena přibližně na 60 minut. Za odeslání zprávy vám z kreditu zmizí 2,40 Kč.

O něco méně přehledný je ceník předplacenky Vodafone Karta na míru. Základní sazby jsou 6,50 Kč/min hovoru a 1,50 Kč za odeslání SMS. Pokud v pracovních dnech provoláte alespoň pět minut (kamkoliv), můžete celý následující víkend volat zdarma, ovšem jen do Vodafonu. Totéž platí pro zprávy – stačí odeslat v pracovních dnech pět esemesek do libovolné sítě, o víkendu pak můžete psát do Vodafonu co hrdlo ráčí.

Na závěr jsem si nechal předplacenou kartu Vodafone Karta se vším všudy s povinným dobíjením. Tedy, povinným, pokud nedobijete, stane se jen to, že budete volat za základní sazby – 4,90 Kč/min, 1,50 Kč/zprávu. Jakmile ale dobijete alespoň 300 Kč, budete mít volání a zprávy do Vodafonu zdarma, k tomu vám operátor přidá 60 MB dat. Všech těchto výhod si můžete užívat po dobu jednoho týdne. Pokud bude vaše dobití alespoň ve výši 600 Kč, získáte tytéž výhody, ale na dva týdny (dat je v tomto případě 60 MB/týden, celkem tedy 120 MB).

Blesk mobil vs. Vodafone

Vodafone je oproti všem jiným operátorům cenově nejvýhodnější, ani tak ale na Blesk mobil nestačí. Nejlépe je na tom Karta bez limitu se sazbou 3,50 Kč (oproti 2,50 Kč Blesk mobilu), ostatní zůstávají výrazně vzadu. Jistou naději skýtají různé šalamounské nabídky bezplatného volání po provolání pěti minut, ale jednak se týkají jen do volání do vlastní sítě (u Blesk mobilu voláte za stejnou sazbu všude), jednak si nemůžete být jisti, že skutečně každý týden oněch pět minut provoláte. Stejně tak u karet, které nabízejí levnější volání do vlastní sítě, dobře zvažujte, zda skutečně máte tolik známých v síti Vodafonu, aby se vám to vyplatilo.

Vodafone je ale pro Blesk mobil silný soupeř i ve způsobu účtování. Jako jediný ze všech operátorů totiž účtuje po první provolané minutě po sekundách, čímž se Blesk mobilu vyrovná. V tomto směru tedy nelze Vodafonu nic vytknout. A nyní již obligátní stesky.

U Blesk mobilu musíte dobitý kredit provolat do šesti měsíců od okamžiku dobití, jinak je vám karta zablokována pro odchozí hovory až do doby, kdy si kredit opět dobijete. To v praxi znamená, že musíte každý měsíc utratit průměrně 33 Kč, jelikož minimální výše dobití je 200 Kč. U Vodafonu platí kredit 10 měsíců od dobití.

Další nevýhodou je zpoplatnění jakékoliv lidské pomoci. Pokud si nedokážete nastavit služby sami prostřednictvím samoobslužných systémů, a budete se chtít dovolat na operátora, zaplatíte 20 Kč za hovor. Kromě toho Blesk mobil neposkytuje různé pokročilé služby, můžete s ním vlastně jen volat, psát zprávy a připojovat se k internetu.

Zvolit Vodafone má také výhodu do budoucna. Z předplacené karty můžete kdykoliv přejít na vyšší tarif, aniž byste se museli obtěžovat přenosem čísla. Na druhou stranu, pokud jste zapřísáhlý uživatel předplacenek, nejspíš byste tuto možnost stejně nikdy nevyužili.

Reklama