Huawei Mate 9: totální pohodář [recenze]

Reklama

Jeden z největších mobilních taháků na trhu splňuje nejvyšší požadavky na výkon, ergonomii používání i výdrž. Dá se mu vůbec něco vytknout?

Huawei Mate 9 je špičkový telefon za necelých 20 000 Kč, který nabízí obří displej a výborný hardware. Bezmála 6palcový displej v kovové konstrukci přináší veliké pohodlí pro všechny druhy používání. Mate 9 u nás koupíte výhradně v šedé variantě, výrobce jej dělá také v bílé.

Mate 9 patří do rukou mobilním nadšencům, kteří hledají spolehlivé zařízení, které jen tak nezastará. Výrobce sice zanevřel na odolnost mobilu proti vodě a prachu, ale to je snad to jediné, co postrádáme ve výbavě. Mate 9 představuje vybroušený kov ve vaší ruce, jemně ostré hrany těla nevadí příjemnému držení.

Hmotnost mobilu je přesně rozložena do celého objemu telefonu, bezmála 200 g je možná o zvyku, ale odměnou je právě veliký displej a baterie velké kapacity uvnitř. IPS displej nepřekvapí výborným 1080p rozlišením, ovládat lze v rukavicích, dobře uvidíte i za jasných podmínek. Slušně funguje automatická regulace jasu, možná by mohla mít rychlejší odezvu na náhlý pokles světla kolem vás (v tunelu, stín apod.). Nad displejem má své  místo i přední 8Mpx snímač a vícebarevná informační LED.

Levá strana nabízí hybridní slot na 2x SIM nebo nanoSIM a microSD kartu, napravo najdete ovládání zámku a hlasitosti. Dole sídlí USB-C konektor, příslušnou nabíječku s konektorem USB-C samozřejmě dostanete. Vedle je pod pravou mřížkou reproduktor, je dobře slyšel právě při mobilu položeném na záda. Přizvukuje mu také reproduktor nad displejem. Nahoře zbývá 3,5mm jack na sluchátka, kvalita výstupu je velice dobrá. Rovněž se nezapomnělo na infraport pro ovládání domácích spotřebičů.

Matný kov na zádech dost chladí v těchto dnech, v létě se asi bude zahřívat. Povrch eliminuje chytání otisků, k tomu nemám připomínek. Duální fotoaparát Leica doplňuje laserové ostření a duální LED blesk. Ten se výborně hodí na svícení, v noci zastoupí i čelovku.

Huawei Mate 9

Rozměry: 157 × 79 × 8 mm, 190 g
Displej: 5,9″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2400 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 4000 MB, 64000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 20 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Huawei Mate 9 Dual SIM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Pod fotoaparátem, který mírně vystupuje nad povrch a trochu kazí design pak zbývá zmínit malé kolečko – čtečku otisků prstů. Reakce čtečky hodnotím na jedničku, v milisekundách reaguje spolehlivě a její používání lze snadno propadnout. Podporuje také gesta, jak si nastavíte v menu, můžete spouštět aplikace, ukázat informační lištu atp. Pod povrchem se skryla 4 000mAh baterie pro dlouhou výdrž, konečně stačí dobíjet třeba po dvou dnech běžného používání!

Operační systém Android 7.0 dostal grafiku výrobce pro snadné používání, nechybí předinstalované aplikace pro nejrůznější použití (kalendář, svítilna, zrcadlo, optimalizace systému, správce souborů atp.). Vybírat lze z několika barevných témat, ukazují se různé tapety, měnit lze vzhled ikon, zkrátka EMUI je tradičně uživatelsky příjemné. Při práci s mobilem jsem nezažil přehřívání nebo nějaké zádrhele, vše funguje velice svižně, nic není problém.

Velké slovo má u Huawei Mate 9 právě fotoaparát. Dualita spočívá v tom, že horní snímač má 20 Mpx a slouží pro barevnou složku obrazu, spodní 12Mpx pak pro černobílé záběry. Společně vylaďují detaily scén, jak je potřeba pro ideální výsledek. Fotky pak vypadají přirozeněji, nejsou algoritmy dopočítané a přikrášlené. Nechybí ani optická stabilizace obrazu, v menu fotoaparátu najdete hromadu funkcí, fotit lze panoramata, využít malování světlem, efektní focení tekoucí vody apod. Rovněž je tu místo pro kreativní focení díky manuálnímu režimu, stačí si jen pohrát.

Pro video je připravena podpora 4K při 30 snímcích za sekundu, naše testovací videa jsou ve 1080p při 60 snímcích za sekundu. Podívejte se také na efektní zpomalená videa, určitě se bude líbit funkce timelapse.

Huawei Mate 9 – slow motion video

Huawei Mate 9 – 1080p video

Huawei Mate 9 patří aktuálně na špičku telefonů výrobce. Udělá radost se všemi detaily funkční výbavy, které nabízí. Odpustit mu můžeme právě odolnost konstrukce, fajnšmekři by asi chtěli 4K rozlišení displeje.

Reklama