iPhone oslavil 11 let, zavzpomínejte

Reklama

9. ledna 2007 představil brýlatý pán v černém roláku divný hloupý telefon iPhone. Tvrdil, že Apple znovu vynalezl telefon, a že lidé vlastně funkce nechtějí.

Apple v té době žádné telefony neprodával. Docela se mu dařilo na poli hudebních přehrávačů, snažil se resuscitovat svou počítačovou divizi. Ostatní výrobci zahlcovali trh telefony s klávesnicí (dokonce i plnohodnotnou QWERTY, dnes už takřka nepředstavitelné). Pokud někdo zkoušel dotykový displej, moc mu nefungoval, navíc se musel ovládat plastovým perem nebo trsátkem jako na kytaru.

To všechno Apple změnil. Podívejte se aspoň na začátek legendární keynote, kde Steve Jobs v černém roláku vysvětluje, jaké všechny (do té doby nezbytné) funkce lidé vlastně nepotřebují.

https://youtu.be/9hUIxyE2Ns8

iPhone byl sice představen v lednu, prodávat se ale začal až v červenci. Zkušení matadoři mobilního trhu mu vůbec nevěřili. Podívejte se na tehdejšího šéfa Microsoftu, který tehdy produkoval špičkové telefony pro manažery.

„Jaká byla vaše první reakce?“

„500 dolarů? Dotovaných? To je ten nejdražší telefon na světě. A ani neuspěje mezi manažery, protože nemá klávesnici, takže se na něm nebudou dát psát e-maily.“

Reklama