O2 spustilo VoLTE!

Reklama

O2 jako poslední z operátorů spustilo volání přes LTE (Voice over LTE – VoLTE). Zatím funguje s jedním telefonem, který navíc operátor nabízí v akci.

Síť LTE je od začátku navržena jako čistě datová, hovory v ní vůbec nefungují. Pokud je váš telefon připojen k síti LTE a vy chcete telefonovat, řeší se to často tak, že se telefon násilně přepne do starší sítě, většinou 3G, kde proběhne hovor, a pak se vše vrátí zpět do LTE. To je ale jednak časově náročné (přehlášení ze sítě do sítě zabere nějaký čas), jednak pro operátora neekonomické (musí udržovat v provozu dvě sítě s dostatečnou kapacitou). Proto se všichni snaží najít nějaké lepší řešení.

Jednou z možností je právě použití technologie VoLTE, která dokáže přenášet hovory prostřednictvím datové sítě. Váš telefon se pak chová podobně jako Skype v počítači. Hlas je nejprve digitalizován, poté odeslán formou datových paketů do sítě operátora, která už s ním dále nakládá, jak je jejím zvykem.

Prvním podporovaným zařízením je Samsung GALAXY S7 a S7 edge, které nabízí O2 svým zákazníkům do konce ledna se slevou 5 tisíc korun. Samsung GALAXY S7 je tak možné pořídit za 14 745 Kč, Samsung GALAXY S7 edge za 17 595 Kč. Oba telefony dostanou za účelem podpory VoLTE operační systém OS Android 7.0 Nougat, který O2 nasazuje jako první operátor na světě. Další podporované modely se v síti O2 objeví už v průběhu února a března.

Reklama