Sony CMD-C1: kam se poděla anténa? [retro]

Reklama

Ještě před sloučením Sony s Ericssonem stihlo Sony produkovat zajímavé telefony. Jedním z nich byl CMD-C1 z roku 1999 s vynikající hmotností a především vestavěnou anténou. Plastový telefon s černobílým displejem udivil prohnutou konstrukcí, animovaným menu a líbil se Jog dial. Pojďme vzpomenout!

V roce 1999 jsme pod značkou Sony mohli pořídit lowend CMD-C1, který neměl anténu. Tedy měl ji netradičně integrovanou a tak šlo o telefon neokoukané konstrukce bez trčící antény. Nutno dodat, že současník Sony byla Nokia 3210 taktéž bez antény. Jelikož jsem byl majitelem Sony CMD-C1 v modré barvě, tak mohu potvrdit jeho minimální hmotnost a také plastový, až hračkový, vzhled. V ruce se skoro vznášel, měl přesně 70 g! Tyčinková konstrukce byla mírně prohnutá, takže klávesnice byla při pohledu z boku o něco níže. Co si vzpomínám, tak můj modrý Sony se časem dost ošoupal a poškrábal, asi použity nekvalitní plasty nebo jsem si jej nevážil.

Sony CMD C1 ve zkratce

  • Poprvé u Sony integrovaná anténa
  • Ovladač Jog dial
  • Nízká hmotnost
  • Li-Ion baterie
  • Bez datových přenosů, hodin, paměti
  • Rozměry: 139 × 43 × 26 mm, 70 g
  • Baterie: 500 mAh Li-Ion, výdrž 115 hodin v pohotovosti
  • Cena: 8 999 Kč v předplacené sadě Twist v roce 1999

Novinkou nebylo tehdy u Sony obvyklé ovládací tlačítko/kolečko Jog dial (použito už roku 1997 u modelu CMD-Z1), které rolováním probíralo menu a stisknutím potvrdilo volbu. Jelikož jsem levák, tak umístění na levém boku bylo pro můj palec ideální. Kolečkem se třeba také mohly psát znaky do zpráv.

Černobílý monochromatický displej nabídl 3 řádky textu a nějaké ty animace. Menu se rozložilo na několika ikonách, které rotovaly dle pokynu Jog dial, menu se ukázalo stiskem vyhrazeného tlačítka pod displejem. Telefon spoléhal na paměť SIM, neměl svůj seznam. Tlačítka klávesnice byla hladká a plastová, s mobilem se dobře volalo, díky výšce snadno dosáhl na ucho a mikrofon k ústům. Kolem displeje se nacházela dvojice výstupků proti poškrábání konstrukce při otočení mobilu na podložce. Pod zadním krytem se nacházela tenká Li-Ion baterie, tehdy se používaly spíše tradiční NiMH. Díky tomu byl mobil lehký a přitom vydržel nabitý pár dní v kuse.

 

Reklama