Sony Xperia 1 V: následník krále? [recenze]

Reklama

Letošní Xperia navazuje na loňský model, vylepšuje fotosnímač a už tak kvalitní hardware. Hlavně se můžeme radovat, už se nekoná přehřívání!

Sony Xperia 1 V je přímým nástupcem loni testované Xperia 1 IV, kterou jsem peskoval za cenu a teplotu při používání. Letos je situace lepší, jsme o 5 000 Kč níže a v ruce mobil zdaleka nepálí. Letošní model máme ke keoupi opět ve variant+ 12 GB RAM a 256 GB paměti, došlo na barvy černou, stříbrnou a zelenou. Černou jsme dostali na testování, opět dorazil mobil v recyklované krabičce, kde není žádné přísluišenství, tedy ani podporovaná rychlonabíječka (mobil umí až 30 W).

Po stránce designu nemám připomínek, hranaté Xperia milují fanoušci značky a mě osobně vyhovují, protáhlý tvar konstrukce dobře padne i do větší dlaně. Pevný rám dává skvělý pocit při ovládání, boky jsou stylově vroubkované, záda zase matné. To vše nejen lahodí oku, ale je hlavně praktické, nikde nespatříte otisky a šmouhy. Necelých 190 g v ruce nijak nevadí, na pravém boku najdete senzor otisků (proč není pohodlněji v displeji?), spoušť fotoaparátu a tlačítka hlasitosti. S telefonem můžete klidně do vody, má normu krytí IP68 proti vodě a prachu.

Drobné škvíry nad a pod displejem značí reproduktory, telefon hraje velmi hlasitě a kvalitně. Displej s podporou 4K rozlišení a 120Hz frekvence má OLED technologii s perfektní černou barvou, celkově měří 6,5palců. U frekvence lze volit 120 vs. 60 Hz, nic mezitím, je to možná škoda. Ohledně síly podsvícení lze jen zatleskat, s tímto mobilem uvdíte vše i za jasného světla kolem vás. Podání barev, ostrost a jemnost také perfektní.

Ohledně nabíjení byla řeč, nabíječka se stará o 5 000mAh baterii. Sony chválím za výdrž, tohle je mobil, se kterým vydržíte i víkend bez nabíjení. Samozřejmě dle používání, ale mně to nedělalo problém. Není to vyloženě zázrak, výrobce vložil do stroje nový Snapdragon 8 Gen 2, tedy úsporný procesor. Ten se hlavně nehřeje, a tak se mobil chová standardně i při delším focení, hraní her apod. Pohon čistého Androidu 13 je tedy dostatečný, telefon zpočátku několikrát tahal aktualizace a restartoval. Nevím, jestli všechny updaty byly k užitku, během měsíčního používání jsem bohužel zažil několik záseků, kdy nereagovaly spuštěné aplikace na dotyk, a to šlo o aplikace Googlu (prohlížeč, mail apod.). Pomohlo mobil zamknout, zhasnout a opět odemknout, nepřišel jsem na to, proč se tak dělo. Pokud bych si mobil sám koupil, tohle by mi radost dost kazilo.

K focení se mobil narodil, výrobce osadil hlavní snímač 48 Mpx s optickou stabilizací, Dual Pixel PDAF, telobjektiv 12 Mpx s optickou stabilizací Dual Pixel PDAF a optickým zoomem, dále pak ultra-širokoúhlý 12 Mpx. Tohle spojení jej předurčuje k focení čehokoliv odkudkoliv, jak vidíéte v galerii. Mobil snadno použijete jako dalekohled, nic vám neunikne. Barvy sedí, ostrost také, stačí to jen na dálku udržet v rukách. Zooom je do 5,2x, pak následuje digitální do 15,6x. Fotí se aplikací Photo Pro se základním nebo všemožným nastavením. Pro video je pak maximem 4K se 30 sn./s.

Závěr

Sony Xperia 1 V je určena milovníkům hranatého designu s odolností proti vodě a prachu. Druhou skupinou jsou hračičkové mobilní fotografové, kteří milují nastavování parametrů záběru. Výsledky snímačů jsou určitě na výši. Další zájemce potěší třeba 3,5mm jack i podpora microSD karet, což nebývá častou záležitostí.

Sony Xperia 1 V  – fotogalerie

širokoúhlý 0,7x – 1x – 2x – 5,2x – 10x – 15,6x 

širokoúhlý 0,7x – 1x – 2x – 3,5x – 5,2x

Sony Xperia 1 V  – video 4K

Sony Xperia 1 V  – video 1080p

 

 

 

Reklama