Sony Xperia T: bondovský mobil nejen pro agenty [recenze]

Reklama

Společnost Sony se finančně podílela na vzniku zatím posledního filmu s agentem 007. Díky tomu mohl vzniknout speciální mobil, který na Jamese Bonda odkazuje. Špičková Xperia se snaží dát najevo, že si svoji cenovku zaslouží.  

SonyXperiaT

Poslední bondovka s názvem Skyfall láme finanční rekordy a je vůbec nejúspěšnějším dílem z celé dlouhé série. Novinka od Sony s názvem Xperia T tak má velmi dobrou startovní pozici. Výrobce se může v reklamě opřít o úspěšný film a prodávat svůj mobil jako něco velmi exkluzivního. A podle specifikací Xperie T se skutečně jedná o velmi dobře vybavený přístroj. Budou ale tyto vlastnosti stačit k úspěchu?

Sony Xperia T

Rozměry: 129 × 67 × 10 mm, 139 g
Displej: 4,55″, 720 × 1280 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia T v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Xperia T a James Bond

Ještě než začnu hovořit o jiných vlastnostech mobilu, musím hned na začátku zmínit provázanost s Jamesem Bondem. Právě ta by měla být největších tahákem nové Xperie. Velkých dotykových placek najdete na trhu spoustu, jenom Xperia T se ale kamarádí s tajným agentem.

SonyXperiaTSonyXperiaT

Bohužel, dle mého názoru mohlo být spojení telefonu s nesmrtelným Jamesem Bondem trochu výraznější. Na první pohled nijak nepoznáte, že je mobil něčím výjimečný. Design nevybočuje z řady posledních Xperií, název je také hodně neurčitý (taková Xperia 007 by myslím byla mnohem zajímavější).

SonyXperiaT displejSonyXperiaT displejSonyXperiaT displej

O Bondovi toho moc nenajdete ani v samotném mobilu. Tři tapety, pár obrázků, vyzvánění a zvuk pro SMS je hodně málo. V tomto ohledu mohl výrobce mnohem více přidat. Samozřejmě netuším, jak zněla smlouva s tvůrci filmu, mobil se ale k Bondovi příliš intenzivně nehlásí. A nezachrání to ani několik videí, která najdete v galerii. Podíváte se na ně párkrát a pak už vás zajímat nebudou.

SonyXperiaTSonyXperiaT

Xperia T je tedy sice bondovský mobil, k filmu se ale hlásí jen velmi střídmě.

Nyní už přejdeme ke zkušenostem z používání.

Design, konstrukce

Jak už jsem uvedl, vzhled zůstává shodný s předchozími modely Xperia. Komu se líbí, nebude zklamaný ani tentokrát, osobně bych už ale přivítal trochu více inovace.

Konstrukčně se mobil vydařil tak napůl. Lesklá přední strana ani pogumovaná záda nezanechávají zbytečné otisky prstů. Telefon ale trošku klouže v ruce.

SonyXperiaT

Pro pevnost konstrukce je dobré, že se nemusí sundávat zadní kryt. MicroSIM i paměťová karta se vkládají do šuplíku v boku. Vzhledem k této charakteristice trochu zaskočí, že zadní kryt se mírně prohýbá (je to také plast) a bohužel i lehounce vrže. A to jsem mobil používal sotva pár dnů.

Zajímavé jsou rozměry telefonu. Tahle Xperia by mohla být ideální pro všechny, kdo shánějí hodně velký mobil, ale nechtějí maximální úhlopříčku 4,7“.

SonyXperiaTSonyXperiaT

Úplně nemohu pochválit ergonomii. Když pominu, že takto velký mobil se nebude pohodlně ovládat každému, musím zmínit nešťastné umístění tlačítek po bocích. Zapínání, regulace hlasitosti i spoušť fotoaparátu jsou až příliš dole a při jejich použití musíte nepříjemně zalamovat prst. Připojení microUSB je zase na druhém boku. Nejlépe je tak umístěný audiokonektor a to na horní hraně přístroje.

SonyXperiaT_3SonyXperiaT_4

Zajímavým designovým prvkem jsou lehce prohnutá záda mobilu. Že by se mi ale díky tomu držel o něco lépe v ruce, to potvrdit nemohu.

Trochu nepříjemné je usazování prachu na telefonu. Týká se to hlavně spoje mezi zadní pogumovanou a přední lesklou částí. Je mezi nimi drobná mezera, která slouží jako ideální lapač prachu. Ten se usazuje také v prohlubni objektivu fotoaparátu na zadní straně. Z žádného z těchto míst přitom prach jen tak snadno neodstraníte.

SonyXperiaT_5SonyXperiaT_6SonyXperiaT_7SonyXperiaT_11

Trochu jsem bojoval s boční klávesou, která spouští fotoaparát. Občas mi nezareagovala a až mnohem později jsem zjistil, že když neběží fotografická aplikace alespoň na pozadí, bočním tlačítkem ji u zamčeného telefonu zkrátka neprobudíte. A naopak, když se fotoaparát delším podržením klávesy spustí, mnohdy fotí rychleji, než by vám bylo příjemné. V nastavení se ale dá vybrat, aby se podržením tlačítka fotoaparát pouze spustil.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama