Jaký byl mobilní svět v roce 2012

Reklama

Těsně před Vánoci už nemá cenu zkoušet něco dohánět. Uvařte si hrnek dobré brazilské kávy a podívejte se na nejdůležitější mobilní události právě končícího roku 2012. Zrekapitulujte s námi s drobným odstupem, co se událo, a jak to svět okolo nás změnilo.

Událost 1: Pád Nokie, vzestup Samsungu

V únoru 2013 to budou dva roky od tiskové konference, na níž Stephen Elop, šéf Nokie, oznámil odklon od Symbianu a pokus prosadit mezi mobilními uživateli Windows Phone. Tento plán se mu podařilo splnit napůl – dokonale se odklonil od Symbianu a MeeGo, dvorních systémů Nokie. Ani po dvou letech se ale nepodařilo zajistit, aby podíl Windows Phone nějak významně vzrostl.

Nokia na to krutě doplatila. Prodeje telefonů spadly strmě dolů, počet představených modelů se výrazně omezil. Kvůli tomu klesl tržní podíl, snad poprvé v historii Nokia není mobilní jedničkou. S tím spojené finanční problémy řeší rozprodáváním nejrůznějších méně důležitých částí – luxusní značky Vertu, divize vyvíjející MeeGo, nemobilních částí síťové divize, dokonce i vlastního sídla v Espoo.

Neschopnost uvést telefon na trh v rozumné době, kterou před dvěma lety Elop kritizoval, stále přetrvává. Nokia už se sice příliš nebije s čínskými výrobci v segmentu nejlevnějších telefonů, orientuje se na Lumie umístěné většinou na opačném konci cenového spektra, prodejní výsledky ale ukazují, že za ně lidé nejsou příliš ochotni platit.

Finského rozpačitého přešlapování okamžitě využívají asijské značky. Samsung přeskočil Nokii a stal se světovou jedničkou, pravděpodobně na nějakou dobu nesesaditelnou. Huawei otevírá vývojové centrum ve Finsku, evidentně hodlá odlovit co nejvíce vývojářů opouštějících brány Nokie. ZTE se stává světovou čtyřkou a vstupuje na český trh.

Událost 2: LTE za dveřmi

Čeští operátoři začali nesměle experimentovat s LTE. O2 pokrylo Jesenici u Prahy a svou pražskou prodejnu v OC Chodov. T-Mobile znepokojený tím, že nebyl první, se proti němu narychlo snažil vymezit. Pokryl proto kus Prahy, i když jen pokusně a technologií, kterou nejspíš ve finále nebude používat. S několikaměsíčním odstupem pak T-Mobile zprovoznil LTE v Mladé Boleslavi, za tímto účelem překřtěné na LTE City. Vodafone vyčkává, LTE testuje v zahraničních pobočkách.

Výstavba komerčních sítí LTE totiž v Česku vypukne v roce 2013, operátoři proto chtějí být připraveni. Nyní se nachází ve fázi výběru dodavatelů (O2 má celoevropsky vybrané Huawei, T-Mobile se ještě tváří, že stále váhá) a testování technologie. Zatím navíc není úplně jasné, na jakém území nakonec operátoři LTE spustí a jaké budou tarifní podmínky (cena a FUP).

Událost 3: Dveře operátorům dokořán

V uplynulém roce jsme byli svědky série štvavých článků proti předraženosti českých mobilních operátorů, založení několika protestních skupin na Facebooku a několika marných pokusů o organizovaný bojkot operátorských služeb či jejich hromadný nákup za nižší cenu. I přes tento veřejný tlak se nestalo takřka nic, ceny pro nefiremní zákazníky zůstaly takřka až do konce roku stejně vysoké.

Kritizovaný regulátor ČTÚ snížil propojovací poplatky takřka na nulu, ceny operátorů to ale nezměnilo. Ministr průmyslu a obchodu obměnil Radu ČTÚ, zase se s cenami nic nestalo. Čtvrtý mobilní operátor, U:fon, který by mohl velké trojce aspoň trochu zatápět, se většinu roku potácel v bankrotu, z nějž se po několika odkladech dostal až koncem listopadu.

Pár týdnů před tím se ale v Česku objevil první virtuál Blesk mobil a vše se, aspoň dočasně, změnilo. Zpočátku se všichni tvářili, že na jeho nabídku nebudou nijak reagovat, a že vlastně oslovuje zákazníky, kteří jsou pro zbylé operátory nezajímaví. Nakonec ale všichni pokorně snížili cenu volání na stejnou úroveň, dosud nepředstavitelných 2,50 Kč/min. Pravda, zatím se jedná jen o vánoční promo akce, uvidíme, jak se operátoři rozhodnou v novém roce.

Událost 4: Velká mobilní aukce

Konec roku byl na události vůbec bohatý. Po dlouhých přípravách a veřejných konzultacích začala i v Česku aukce frekvencí, které státu zbyly po zrušení analogového televizního vysílání. Podobné aukce probíhají v těchto letech ve všech evropských zemích, Česko ji dokonce stihlo spustit rychleji než Velká Británie.

V aukci je možno získat frekvence potřebné k provozování mobilních sítí LTE. Zapojili se do ní všichni současní operátoři (O2, Vodafone, T-Mobile) a také nováček – skupina PPF Petra Kellnera. Kromě toho, že v Česku stoprocentně vznikne PPF operátor, přinese ale aukce vstup dalších virtuálů. Každý, kdo vydraží nějaký kousek frekvenčního pásma, totiž musí svou síť otevřít nováčkům.

Událost 5: Apple si diktuje stále víc

Apple představil nový iPhone (už s číslovkou 5), který trhá všechny prodejní rekordy, dokonce i v Číně. Představil také menší verzi tabletu iPad s přídomkem Mini. Inovovaný operační systém v obou zařízeních opustil propojení s YouTube a mapami Googlu. Místo druhých jmenovaných nasadil Apple vlastní řešení plné chyb. Všichni se mu smějí, turisté spoléhající na navigaci v iPhonu se ztrácejí v horách a podobně.

To ale nejsou jediná negativa, která americká firma do mobilního světa vnesla. Jako mnohem horší podraz vnímám neohlášenou změnu konektoru a další změnu velikosti SIM karty. To první přidá vrásky výrobcům příslušenství a také všem, kteří si nějaké doplňky ke svým (starším) iPhonům koupili a nyní je mohou s úsměvem na rtech vyhodit. To druhé je zase příklad bezskrupulózního diktátu Applu, který se tím snaží docílit toho, aby každý, kdo jednou přejde na iPhone či iPad nemohl už nikdy pracovat s jiným mobilem, protože mu do něj nepůjde vložit ještě více oříznutá SIM karta.

Aby toho nebylo málo, Apple vyhlásil patentovou válku na několika frontách současně. Soudí se snad z každým významnějším výrobcem telefonů, každého viní z kopírování, tu designu, tu nějaké funkce. Běžným zákazníkům to připadá jako náramná zábava (vznikají třeba vtipy o tom, jak si Apple nechal patentovat tvar obdélníku se zaoblenými rohy), dotčené firmy se ale příliš nebaví. Google dokonce kvůli bujícím patentovým sporům koupil mobilní divizi Motoroly, firmu obchodně takřka bezcennou, honosící se ale vysokým stohem patentových přihlášek.

Událost 6: Fotomobilní šílenství

Ceny snímacích čipů už klesly tak nízko, že si výrobci mobilů mohli dovolit trochu šílenství. Začala to Nokia na veletrhu v Barceloně. Představila totiž model PureView s 41Mpx fotoaparátem. Stále častěji se objevují osmimegapixelové mobily, osamocenou výjimkou nejsou ani hodnoty nad 10 Mpx. Samsung dokonce experimentuje s modelem Galaxy Camera, relativně kvalitním kompaktním fotoaparátem s operačním systémem Android uvnitř.

A aby těch mobilních událostí nebylo málo, objevil se v lednu nový skvělý web o mobilech, Mobinfo.cz 🙂 Díky za přízeň!

Reklama