Swissvoice MP40: vydařené véčko (recenze)

Reklama

Véčkové telefony jsou momentálně ve stavu podobném kómatu. Alespoň jednou za čas se ale nějaká novinka objeví, bohužel se ale většinou jedná o telefony s pouze základními funkcemi. Swissvoice MP 40 ovšem nabídne více, než byste na první pohled čekali.

                       

Se značkou SwissVoice jsme se doposud neměli šanci potkat. Solární SV29 nás příliš neoslovil, byli jsme proto zvědaví, jestli si seniorské véčko s označením MP40 získá více našich sympatií.

Design, rozměry

Telefon v černé barvě a s pogumovaným povrchem působí o mnoho sympatičtěji, než by se z obrázků dalo čekat. Na přední straně chybí vnější displej, alespoň základní info ale obstarají diody upozorňující na zmeškaný hovor a stav baterie. Přední kryt není úplně plochý, ale mírně zakulacený, stejně jako zadní kryt baterie jej tvoří pogumovaný povrch, na kterém nezůstávají viditelné otisky prstů.

Telefon je vybaven microUSB, pro poslech hudby slouží méně obvyklý 2,5mm konektor. V balení najdete sluchátka, takže si ušetříte problémy se sháněním redukce. A obsah balení vás překvapí i přítomností jednoduchého dobíjecího stojánku, ve kterém se mobil udrží i v otevřeném stavu.

Jak je u podobného typu telefonů obvyklé, nechybí na horní hraně světlo baterky, která poslouží i při vypnutém přístroji. Světlo aktivujete posuvným tlačítkem na pravém boku. Levá strana obsahuje dvě tlačítka hlasitosti, jsou ale hodně zapuštěná a pracuje se s nimi docela špatně.

Zadní strana nabízí pouze objektiv jednoduchého fotoaparátu a SOS tlačítko vyvedené v bílé barvě.

Horní část mobilu má mírnou vůli do stran, otevírací kloub zabírá cca. 2,5 centimetru, mobil je ale o něco širší. Po odstranění zadního krytu narazíte na baterii s kapacitou 1000 mAh, která mobil udrží bez potíží několik dní v provozu. Větším překvapením je ale slot pro paměťové karty.

Klávesnice, displej

To důležitější vás čeká po otevření horního krytu. Díky ploše 4,5 × 8,5 centimetrů je všude spousta místa na umístění tlačítek numerické klávesnice. Dělá jim společnost dvojice směrových šipek, konečně u seniorských mobilů výrazněji oddělených. Velký prostor dostaly také kontextová tlačítka, která jsou široká takřka centimetr a půl.

Vzhledem k velkému místu pod displejem si výrobce mohl dovolit umístit tři další klávesy na tuto plochu. Nabízejí rychlé volby pro tři nejpoužívanější kontakty.

Displej telefonu si vystačí s úhlopříčkou 2,4“ a rozlišením 320 × 240 bodů. Displej je kvůli fotoaparátu barevný, čitelnost na slunci by určitě mohla být o pořádný kus lepší. Intenzita podsvícení se ovšem dá měnit (celkem v pěti krocích), upravíte také celkovou dobu podsvícení.

Menu, funkce

Základním problémem telefonu je anglická podoba menu. Ta se takřka úplně vylučuje se snahou zaměřit se na seniory. Do prodejní sítě se snad dostane lokalizovaný telefon, bližší informace ale nemáme.

Úvodní displej nabízí hodiny, datum a obvyklé ukazatele sítě, baterie a signálu. Jediným možným nastavením je změna tapety.

Menu má podobu tapety nebo seznamu. Vždy se dočkáte velkých ikonek a celou nabídkou telefonu vás doprovází skutečně velké písmo všech popisků. Velmi pozitivně musím hodnotit i rychlost telefonu, to mezi jednoduššími přístroji nebývá příliš obvyklé, Swissvoice MP40 ale reaguje skutečně rychle. Naopak, chvíli budete pátrat, jak v některých nabídkách docílit potřebného nastavení. Když jsou k dispozici jen dvě šipky a potvrzování voleb, je pohyb do stran trochu oříškem. Když si ale všimnete malých šipek u krajních spodních kláves, je vše vyřešeno.

Funkcemi přístroj dokazuje, že mezi úplné lowendy určitě nepatří. Poznat se to dalo už z přítomnosti paměťových karet, mobil ale překvapí i vícepoložkovým telefonním seznamem, bluetooth nebo základními datovými přenosy.

Kvůli nim bych si ale telefon rozhodně nekupoval. Mnohem důležitější je pohodlné psaní textových zpráv. Písmo může mít tři různé velikosti, na střední se vejdou na displej tři řádky textu, díky podpoře datových přenosů a fotoaparátu můžete využívat také MMS.

Kromě standardních čísel v telefonním seznamu se dá v telefonu využít i SOS funkce. Nadefinujete až pět čísel pro volání a poslání nouzové zprávy.

Pro běžnější případy určitě využijete tři oblíbená čísla, která se přiřadí tlačítkům pod displejem. Telefonní adresář nabízí i zcela opačnou funkci, kdy si neoblíbená čísla přidáte do Blacklistu, což je seznam osob, které se vám prostě nedovolají.

Dalším překvapením telefonu jsou zvukové profily. Na výběr je jich šest, dají se upravovat a kromě zvukových možností si můžete určit i způsob přijetí hovoru (speciálním tlačítkem nebo jakoukoliv klávesou).

Nezklamou vás ani funkce pro organizaci času. Kalendář nabízí několik typů záznamů, nechybí důležitá upomínka s několika možnostmi opakování. Dále v telefonu najdete úkolovník či budík, mnohem více ale překvapí přítomnost převodníku, stopek a dokonce i jednoduché čtečky e-booků a správce souborů. To bych v jednoduchém telefonu opravdu nečekal. Interní paměť má telefon jen 0,5 MB, ale při použití karty se správce bude hodit.

Zahanbit se nedají ani multimedia. Nechybí jednoduchý hudební přehrávač, rádio s poslechem bez připojených sluchátek nebo zvukový záznamník. Fotoaparát produkuje snímky s podprůměrnou kvalitou, tahle funkce je u telefonu spíše jen do počtu a vhodná maximálně pro MMS.

Swissvoice MP40 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Závěr

SwissVoice MP40 se na jednu stranu tváří jako seniorský mobil, jeho nabídka je ale mnohem bohatší, než byste u takového typu telefonu očekávali. Pokud se vám stýská po véčkové konstrukci, chcete dobře ovladatelný mobil, který nabídne základní funkce, nevidím mnoho důvodů, proč byste jej neměli vyzkoušet. Výrazným mínusem je prozatím hlavně anglické menu a hůře čitelný displej na slunci.

Reklama