Vivo Y01: cena, výdrž, barva [recenze]

Reklama

Telefon pro mobilní začátečníky, nenáročné uživatele nebo třeba seniory? Tím vším může Vivo být, určitě potěší 5 000mAh baterií a výdrží.

Vivo Y01 aktuálně do konce ledna koupíte už za 2 690 Kč v černé nebo testované modré variantě. Jde tak o jeden z nejdostupnějších telefonů s Androidem na trhu. Cílovou skupinu najdete u mladších uživatelů a méně náročných telefonistů, kteří po telefonu požadují hlavně být na příjmu a nemuste denně nabíjet. Vivo drží trend větších displejů, pro delší výdrž nahrává jen HD rozlišení i trvalá obnovovací frekvence obrazu 60 Hz.

Novinka se prezentuje doboru výdrží díky 5 000mAh baterii, v balení najdete 10W nabíječku se starším microUSB konektorem, což nepatrně zrychlí nabíjení, samozřejmě nepočítejte s podporou bezdrátového. Pokud si opatříte správný kabel, můžete mobil použít jako powerbanku na reverzní nabíjení, např. sluchátek. Plastová konstrukce mobilu je akorát lehká do ruky, velikost má 164 x 75 x 8 mm a hmotnost 178 g, matný povrch zad je příjemný na dotek. Každopádně otisky plastové tělo nechytá a není třeba Vivo leštit. Odolnost povrchu jsem bohužel otestoval nechtěným položením mobilu na ostrý kamínek, v plastu jsem zařídil nehezký vryp. V balení najdete přesný silikonový obal, možná by se hodil instalovat hned po vybalení, obsahuje i šikovnou krytku microUSB proti prachu.

Na displeji s velikostí 6,51 palců najdete nalepenou folii, můžete ji tam nechat, na ovládání nemá vliv. IPS technologie se snaží podat slušný obraz, snížené HD rozlišení pro běžné použití nepřekáží, barvy jsou mírně do růžova, s režimem ochrany zraku budou zase do žluta. Jas se reguluje automaticky nebo ručně, na jasném světle se hodí mobil zastínit rukou. V menu najdete aktivaci tmavého motivu pro úsporu očí i energie. Levá strana telefonu je zcela prostá tlačítek, napravo je klasicky zámek. Pro odemykání Vivo nenabízí známou čtečku otisků, zbývá klasické gesto či PIN, funguje odemykání přední kamerou. Nahoře je šuplík nanoSIM s podporou dualSIM + microSD, dole klasický 3,5mm jack, reproduktor a mikrofon. MicroUSB se dnes už moc nenosí, tady je asi v rámci úspor.

Android 11 s nadstavbou Funtouch OS pohání Mediatek 2,3 GHz a 3 GB RAM, vnitřní paměť má limit 32 GB. Asi polovinu si vezme instalace nezbytných aplikací, které používám napříč všemi telefony, na řadu tak může přijít podpora microSD karty. Systém je bez balastních aplikací kromě pár drobností, jako je kontrola systému s antivirem například. Reakce telefonu nejsou nijak bleskové, což bych za ty peníze ani nečekal. Telefon se nijak neseká, jen je kvůli slabšímu hardwaru mírně zpomalený. Pokud se s ním naladíte na stejnou vlnu (a jde to), budete spokojeni. Do hraní her bych se moc nepouštěl, stačí využívat kecálky a Chrome na internet. Pokud byste využili mobilní platby, s Vivo nepočítejte, chybí podpora NFC.

Zábavu Vivo nabízí v podobě focení zadním snímačem 13 Mpx, nehledejte další snímače, stačí pouze jeden. Kvalita fotek spadá do průměru, reakce na spoušti naštěstí moc nezdržuje a když máte pevnou ruku, vyfotíte lepší záběry, i když občas neostrosti vzdálenějších objektů jsou… Troufnout si můžete na krajinky i záběry zblízka. Pro video je maximem 1080p a 30 snímků za sekundu, chybí stabilizace a tak jsem nedokázal video udržet v klidu.

Závěr

Vivo Y01 může uspět agresivní cenovkou, nyní v akci za 2 690 Kč, ale třeba zajímavým designem modrých zad. Kapacita baterie dodá energii při střídmém použití na 2-3 dny a to se počítá.

Vivo Y01 – fotogalerie

  • foceno v pozdním odpoledni

Vivo Y01 – 1080p video

Reklama