Výzkum O2: rodiče bezpečí dětí moc neřeší, spíš jim věří

Reklama

O2 ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci provedlo další ročník výzkumu o internetové bezpečnosti. Tentokrát se zaměřilo na to, jak rodiče hlídají své děti na internetu.


A ukázalo se, že moc ne. Rodiče na to nemají technické znalosti a vlastně ani většinou moc nesledují, co jejich děti na internetu dělají. Dětem důvěřují, občas s nimi o internetu mluví, a tím to končí. Ale nechme mluvit čísla.

Pouze 15 % rodičů používá nějaký způsob filtrování internetu, jako je třeba rodičovský zámek. Podstatně více, konkrétně 73 % rodičů, nějakým způsobem omezuje dobu, kterou děti na internetu tráví. Většina z nich se ale na tomto čase pouze domluví, nepoužívá žádný omezující program nebo stopky.

Velkým tématem jsou samozřejmě YouTubeři, kteří mohou dětem dávat negativní příklady. Většina rodičů je nezná, sama o sobě je sleduje pouze 15 % z nich. Děti přitom světem YouTuberů žijí, pravidelně se jim věnuje přinejmenším 60 % dětí. Jen asi 40 % rodičů se ke svým ratolestem při sledování nějakého toho kanálu připojí.

„Rodičům chybí přímá zkušenost, a tak vlastně netuší, co všechno může jejich dětem na internetu hrozit,“ říká Marie Mališková z O2. To se projevuje i u možností, že se stane dítě cílem sexuálního loudila. Podle dřívějších průzkumů by se s problémem svěřila rodičům jen třetina dětí, další třetina by se nesvěřila vůbec nikomu.

„Řešení není složité – základem je skutečný zájem rodičů o svět dítěte. Měli by se nechat zasvětit do aplikací, které jejich potomek používá, a udělat si názor. Zároveň mu musí být vzorem a radit mu, jaké informace by mělo na internetu sdílet a na co si dát pozor. Dítě musí vědět, že ho rodič nezatratí, nepotrestá, ani neponíží. Díky tomu získá důvěru a přestane mít strach se rodičům svěřit,“ vysvětluje dětská psycholožka a spisovatelka PhDr. Klára Janečková.

Společnost O2 dlouhodobě spolupracuje s projekty zaměřenými na podporu digitální gramotnosti a bezpečného chování na internetu. Patří mezi ně Linka bezpečí, Elpida, Zvol si info a právě E-Bezpečí, které vedle vzdělávacích a výzkumných aktivit provozuje také online poradnu.

 

 

Reklama