ZTE Atlas W: tohle opravdu není iPhone! [recenze]

Reklama

Mobilní telefony značky ZTE se u nás příliš často neobjevují. To by se ale mělo v nejbližší době výrazně změnit. Jako předkrm zde máme jednodušší smartphone s Androidem, ZTE Atlas. Dáte mu šanci?

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, displej, hardware
  2. Ovládání, systém, funkce, závěr

Podle obrázků vám možná připadá ZTE Atlas docela podobný slavnému iPhonu. Jsou tu sice určité odlišnosti, ale telefony mají velmi podobný tvar a výrazná podoba se dá najít i při pohledu na oba smartphony z boku. Při osobním kontaktu si ale telefony určitě nespletete. iPhone zkrátka působí odlišně. Je to dáno hmotností i jinými použitými materiály.

Celý název telefonu je správně ZTE Atlas W, v recenzi budu s dovolením používat kratší pojmenování, bez posledního písmene.

Design, rozměry

ZTE Atlas se zařadí do skupiny středně velkých smartphonů. Má příjemnou výšku i tloušťku, také hmotnost lehce přes 120 g se dá akceptovat. S iPhonem 4 ho spojují dva nápady. Telefon seženete v bílé nebo černé verzi a u obou je jinak barevně řešen bok telefonu. Ten je hodně plochý, bez nějakého zakulacování. Na levé straně se nachází microUSB, na pravé korekce hlasitosti. Tlačítka ještě doplňuje celkem zapuštěná zapínací klávesa na horním dílu, kde je i audiokonektor. Další ovládací prvky po bocích nehledejte.

Zadní strana nabízí docela výrazný objektiv fotoaparátu, který mírně vystupuje z povrchu a nad ním je ještě přisvětlovací dioda. Ve spodní části vidíte označení výrobce a mřížku reproduktoru. Tu chrání mírně zvlněný plast, který zajišťuje, aby reproduktor nehrál přímo do země. Jak jsem později zjistil, jde o překvapivě efektivní řešení.

Zadní kryt se dá celkem lehce sejmout a pak zjistíte, že se trochu prohýbá. Zdaleka ale ne tolik jako u jiných, dražších konkurentů. I bez vyjmutí baterie se vám do mobilu podaří umístit SIM a paměťová karta.

Vzhledově se mi příliš nelíbí přední strana. U bílé varianty přístroje je až příliš vidět jak málo místa pro sebe dostal displej. Nad i pod ním je spousta volného prostoru. Senzory v horní části jsou navíc docela výrazné a společně s přední kamerou na mne působily zbytečně rušivě. Ovládací tlačítka na spodu jsou zase až příliš přilepená u displeje, pod nimi je pak spousta nevyužitého prostoru. Celé uspořádání mi prostě úplně nesedí a dokázal bych si představit lepší řešení.

Displej, hardware

Atlas nabízí 3,5“ displej s rozlišení 800 × 480 bodů, což je vzhledem k velikosti rozhodně dobrá hodnota. Možnosti displeje jsou stejné jako u jiných Android telefonů. Můžete upravovat jas, interval zhasnutí, vypnout automatické otáčení a animace.

Čitelnost na slunci je průměrná, při maximálně vytaženém jasu už se dá něco přečíst, ale zázraky nečekejte. Displej by také mohl mít trochu jemnější reakce na dotyk. Na to, že se jedná o kapacitní technologii, bych očekával, že mi bude stačit po displeji jen mírně klouzat a mobil bude pracovat.

Trochu těžkopádnější reakce jsou ale jistě dány i tím, že ZTE Atlas nemá nijak přehnaně výkonný hardware. Základ představuje 800 MHz procesor a 512 MB operační paměti. Stejnou kapacitu nabízí i interní paměť, kterou dále rozšíříte paměťovými kartami. Vzhledem k těmto specifikacím a přítomnosti Androidu 2.3 bez nějakých grafických nástaveb je pro mne celkem překvapivé, že systém není rychlejší a pohotovější.

Datové přenosy zastupují obvyklé technologie, mírné problémy jsem ale měl s Wi-Fi, které se během testování několikrát odpojilo od mé domácí sítě. GPS už funguje spolehlivě, aktuální polohu telefon dokáže najít poměrně rychle.

Baterie má kapacitu 1200 mAh, mobil vám v provozu vydrží přibližně dva dny. Když jej tedy nebudete nějak výrazněji přetěžovat.

ZTE Atlas W

Rozměry: 115 × 58 × 11 mm, 121 g
Displej: 3,5″, 480 × 800 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 512 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena ZTE Atlas v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Doplním ještě informace o multimediální výbavě. Na prvním místě je 5Mpx fotoaparát. Zklamáním by naopak mohlo být pouze VGA video. Ve výbavě najdete i FM rádio, které potřebuje pro své fungování připojená sluchátka.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, displej, hardware
  2. Ovládání, systém, funkce, závěr

Reklama