ZTE Atlas W: tohle opravdu není iPhone! [recenze]

Reklama

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, displej, hardware
  2. Ovládání, systém, funkce, závěr

Ovládání, systém

ZTE se rozhodlo nijak výrazně neexperimentovat a uživatelům nabídne takřka úplně čistý systém Android. V době recenze jsem pracoval s verzí 2.3.5, bohužel nemám žádné informace o případné aktualizaci na verzi 4. Starší Android ještě plně spoléhá na tlačítka pod displejem, ZTE nabízí jejich plnou sestavu. Máte tak rychlý přístup k nastavení i vyhledávání, návrat na pohotovostní obrazovku a šipka zpět pochopitelně chybět nemohou. Dotyk tlačítek může provázet vibrování, jde ale také vypnout.

Standardní Android možná není graficky tak zajímavý, ale na druhou stranu ani přeplácaný. Záleží na vás, co vám vyhovuje. Navíc není nikdy problém nainstalovat si nějaký launcher, který částečně vzhled systému změní.

Instalovat různé doplňky z Google Play bude vůbec potřeba. Pokud jste totiž jen trochu náročnější, zjistíte, že telefon opravdu nabízí jen základní Android s pár widgety a základními aplikacemi. Čím si sbírku doplníte, záleží jen na vás.

ZTE Atlas nabídne pět pohotovostních displejů. Posouváte se rolováním nebo ťukáním na tečky ve spodní části displeje. Rychleji získáte přístup jen k internetovému prohlížeči a k telefonování, prostřední ikona vás dostane do hlavní nabídky.

Horní výsuvná lišta je opravdu pouze informační, spouštění bezdrátových modulů budete muset řešit jinak.

Hlavní nabídka představuje jedinou obrazovku, kterou rolujete směrem dolů. Aplikace jsou seřazené podle abecedy, přes tlačítko nastavení se dostanete k jejich přehledu a možnosti odinstalování.

Funkce

Jak už jsem uvedl výše, telefon nabídne pouze základní funkce, zajímavější doplňky si musíte doinstalovat sami. Ve výbavě samozřejmě nechybí veškeré dostupné Google aplikace – Gmail, Mapy, Google+, GTalk, Vyhledávání nebo YouTube.

Naprostou klasikou je telefonní adresář, kde se dají využívat kromě oblíbených i nejčastější kontakty nebo skupiny volajících. Hodně nešikovně je umístěna trojice softwarových ikonek pro vytvoření nového kontaktu nebo vyhledávání. Částečně upravená je možná také numerická klávesnice.

Klávesnice pro psaní se musí vměstnat na menší displej, po přetočení získáte o trochu více prostoru. Vadit vám ale stejně budou trochu pomalejší reakce telefonu. A ještě více si tohoto problému užijete v internetovém prohlížeči. Ten jinak nabízí obvyklé doplňky jako záložky, více otevřených oken současně nebo výběr z více velikostí textu.

Funkcí, kterých do telefonu přidalo ZTE, najdete jen velmi málo. Domnívám se, že jde o jednoduchou aplikaci pro poznámky, freewarovou verzi Docs To Go, souborový manažer a správce úloh. Shodně nabízejí základní funkčnost, která bude méně náročným uživatelům stačit, ostatní si najdou (a zaplatí) něco sofistikovanějšího.

Velmi pěkně naopak vypadá aplikace Hudba Play, kterou určitě budete využívat častěji než standardní hudební přehrávač. Aplikace přitom nenabídne nic víc než dělení skladeb, možnost vyhledávání a různé typy přehrávání. Příjemné překvapení představuje i zvuková kvalita hlasitého reproduktoru. Místo co největšího výkonu se ZTE soustředí na kvalitu a rozhodně jde o dobré řešení.

Pro fotoaparát se dá použít naprosto stejné hodnocení jako u většiny konkurence. Pokud máte štěstí na dobré počasí a světelné podmínky, podaří se vám většinou vytvořit docela povedený snímek. V horších podmínkách se ale vždy jedná o riziko, jak bude výsledná fotka vypadat.

Závěr

ZTE Atlas lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


ZTE Atlas je prvním průzkumníkem velké značky, která se chystá výrazněji vstoupit na náš trh. Tenhle mobil zatím nenabízí nic zvláštního ani speciálního. Ocenit můžete především jeho vzhled, kterým se trochu přibližuje k iPhonu. Jedná se ale o dva naprosto odlišné přístroje. Cenou i funkční nabídkou.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, displej, hardware
  2. Ovládání, systém, funkce, závěr

 

Reklama