ScreenShield: ochranná fólie na mobilu a likvidace nožem (recenze)

Reklama

Skinzone vyrábí ochrannou fólii Screenshield s odolností proti poškrábání displeje. Fólie přitom nijak nekazí obraz displeje pod ní. Vyzkoušeli jsme fólii i polep na celé tělo, změnili jsme vzhled telefonů a provedli crashtest.

Idea lepení folií na displeje různých zařízení není nijak převratná, na mobily se lepí už pár let. V současné době však všechny drahé telefony mají nad displejem ochranné sklo Gorilla Glass, které toho vydrží hodně, a tak uživatele moc nenutí do koupi ochrané folie. Screenshield od české firmy Skinzone se prodává i ve variantě polepu na celé tělo, a tak se dá spojit ochrana mobilu před škrábanci s vylepšením vzhledu.

Z čeho je vyrobeno Gorilla Glass? Kolik toho vydrží a kde jej všude najdete? Psali jsme v našem článku.

Technologie ScreenShield byla původně navržena pro ochranu laku automobilů, v současné době výrobce nabízí odolnou fólii na telefony, displeje fotoaparátů, tabletů, elektronických čteček a GPS autonavigací. Při pohledu na ceny se může zdát, že stojí dost, ale troufám si říct, že za ochranu zařízení s cenou přes 10 tisíc korun se fólie za 350 Kč vyplatí.

Pro vyzkoušení jsem zvolil telefony Nokia E7 a HTC Radar. Výrobce nabízí ke koupi buď samotnou folii na displej, nebo folii na celé tělo vč. displeje. Pouze folie na displej vyjde na 350 Kč, na celé tělo 490 Kč. Vybral jsem variantu polepu celého těla, s motivem karbonu pro Nokii a stříbrným povlakem u HTC. Jak vidíte na fotkách, tak Nokia už je hodně potlučená používáním a tak ji tento polep měl do budoucna ochránit před poškrábáním a zároveň vylepšit vzhled. U HTC jsem byl zvědavý, jak si výrobce folie poradí s členitými zády mobilu.

 

Screenshield fólie na displej a carbon skin (černá) pro Nokia E7 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Test fólie ScreenShield

Prodejní balení ScreenShield se vešlo do plastového balíčku, vypadne na vás papírový návod, aplikační roztok, ohebná stěrka, malý hadřík a potřebné fólie. Samotná aplikace netrvá více jak několik minut, umyté prsty stačí postříkat aplikačním roztokem (dermatologicky testovaný), poté vyjmout folii a nanést na telefon.

Přebytečný roztok se dá vytlačit stěrkou, vše se otírá hadříkem. Fólie se chytá ochotně na podklad, není problém ji odlepit a znovu nanést, jen třeba navlhčit roztokem. Výrobce si dal práci i s částečným pokrytím rohových partií. U fólií na displeji možná trochu zarazí, že nejsou zcela do kraje, na všech stranách je asi půl milimetru rezerva, patrně pro manipulaci při nanášení.

Telefon by se neměl moc používat několik hodin, aby roztok zespod fólie vyschnul a vše si sedlo, jak má. Jak je vidět, telefony změnily vizáž, hlavně tmavý karbon vypadá skvěle. U HTC se podařilo protlačit folii tak, že je vidět logo HTC na zádech. U E7 postrádám výřez na reproduktor ve spodní části, nutno doříznout nožem, fólie zvuky hodně tlumí. V praxi se fólie mobilu drží pevně, ať už na displeji, tak na těle, ani tření při nošení v kapse jí nevadí.

Věřím, že jí to vydrží. Ovládání na displeji se trochu změnilo, prst prostě pozná, že sahá na tenkou vrstvu fólie. Nijak to ale nekoplikuje ovládání mobilu. Do fólie se dají dělat vrypy nehtem, po chvilce se samy vyrovnají.

Na ScreenShield jsem se rozhodl jít klíčem a nožem, i když tohle se vám asi v kapse jen tak nestane. Klíč je třeba pořádně tlačit na fólii, několik hlubokých vrypů už fólie nezvládla vyrovnat, tohle je extrém. Pod fólií však na sklíčku Gorilla Glass ani památky po škrábancích.

Po klíči přišel na řadu nůž. Do fólie jsem nebodal, stačilo tlačit špičkou a zároveň nůž táhnout po povrchu. Hluboký zářez fólie ustála a ani se nenatrhla. Pod ní opět sklíčko bez památky na test. Pokud bych se smířil s tím, že mám ve fólii viditelné vrypy, mohl bych ji nadále používat.

Reklama