ČTÚ hodlá pokutovat operátory, odmítají snížit ceny virtuálům

Reklama

Český telekomunikační úřad zkontroloval, jak se operátoři postavili k jeho únorové výzvě na snížení velkoobchodní ceny LTE. Vyhověl jediný T-Mobile, zbylí dva nejspíš dostanou pokutu.

Každý operátor, který vydražil frekvence pro LTE, měl spoustu povinností. Jednou z nich je poskytování svých sítí virtuálním operátorů, a to za určitě přiměřené ceny. V únoru ČTÚ zjistil, že žádný ze tří síťových operátorů (O2, T-Mobile, Vodafone) tuto podmínku neplní. Vyzval je proto, aby do měsíce dobrovolně zjednali nápravu a nyní se podíval, jak operátoři jeho zdvořilé žádosti vyhověli.

Jediný, kdo dostal od ČTÚ pochvalu, je T-Mobile. Virtuální operátoři od něj nakupují LTE za cenu 0,32 Kč/MB. Částečně se pokusil výzvu splnit Vodafone, který sice snížil cenu na 0,29 Kč/MB, ale pouze pro virtuály s více než čtvrt milionem aktivních SIM karet. O2 výzvu ČTÚ kompletně ignorovalo a – stejně jako Vodafone – podalo protest.

Český telekomunikační úřad proto zahájil správní řízení, ve kterém O2 a Vodafonu hrozí uložení pokuty ve výši až 2 miliony korun.

Reklama