HopOn: lepší než pražská OpenCard

Reklama

Izraelský startup přišel s řešením jízdného v hromadné dopravě, které konečně odbourá nejen papírové jízdenky, ale i nejrůznější nepohodlné čipové karty. Stačí totiž mobil.

Izraelská hromadná doprava je o několik řádů horší než česká. Ani v největším městě nemají metro, i když ho již dlouho plánují. Tramvaje vidíte spíše výjimečně, většina cestujících využívá autobusů. V nich navíc prodává jízdné výhradně řidič, český systém s ražením jízdenek a kontrolou revizorů se nějak neujal.

HopOn_5

To s sebou samozřejmě nese nemalé zdržení. Když se jízdychtiví cestující nahrnou do předních dveří, může nákup jízdného zabrat řadu minut. A právě tady přichází ke slovu HopOn. Cestující, kteří tuto službu využívají, prostě projdou kolem řidiče a jízdné automaticky zaplatí svým mobilem. Celková doba odbavení se tak sníží z průměrných čtyř minut zkrátí na průměrných 40 sekund.

HopOn_6

Jak HopOn funguje? Dopravce instaluje do svých autobusů, tramvají či vozů metra malé zařízení nazvané HopOn Beacon. Jeho cena se pohybuje okolo padesáti dolarů (1 200 Kč), což je o „několik nul“ méně než cena automatu na výdej jízdenek nebo validaci čipových karet.

HopOn_7

Zákazníci si pak do mobilu nainstalují příslušnou aplikaci, do níž zadají svou platební kartu. Jakmile cestující vstoupí do vozu, přijme jeho mobil (podporovány jsou telefony s operačním systémem Android, iOS i Windows Phone) z majáku Beacon krátkou informaci. Následně pak udržuje se systémem HopOn neustálý kontakt prostřednictvím bluetooth nebo datových přenosů.

HopOn_1

HopOn tak ví, že je cestující stále v autobuse. Může pak správně strhnout příslušnou částku podle doby cesty, nebo využít některou z předplacených karet, např. měsíční kupon. Dopravce navíc zjistí data, která v Česku nemá – kde lidé nejčastěji nastupují a kde vystupují. To mu samozřejmě pomůže s dalším plánováním dopravy.

Tím ale možnosti systému HopOn nekončí. Stejná technologie je totiž využitelná v široké škále aplikací, například při půjčování městských jízdních kol, vstupech do knihoven a tak dále.

HopOn_2

Zajímavý je také způsob, jak telefon s majákem Beacon komunikuje. K dispozici je, jak již bylo řečeno, bluetooth. To je ale energeticky relativně náročné a ne každý chce chodit po městě se zapnutým bluetooth. Proto se jako alternativa využívá ultrazvuk. Zařízení Beacon vydává zvuk v neslyšitelné frekvenci nad 20 kHZ, který dokáže jakýkoliv telefon přijmout prostřednictvím svého mikrofonu.

HopOn_3

A na závěr to nejlepší. HopOn se sice testuje v Tel Avivu, firma ale velmi intenzivně vyjednává s nejmenovaným „menším českým městem nedaleko Prahy“ o nasazení HopOnu do Česka. Tipnete si, které to bude?

HopOn_4

Reklama