HTC Titan: obr s Windows Phone (recenze)

Reklama

Pokud vás zaujal operační systém Windows Phone, HTC Titan určitě nepřehlédněte. Nabízí displej s obrovskou úhlopříčkou a současně se jedná o jeden z nejrychlejších telefonů na trhu. A nepotřebuje k tomu ani dvoujádrový procesor. Stačí dobře vyladěné funkce.

Operační systém Windows Phone se začíná pořádně rozjíždět. Produkci nových přístrojů už obstarávají všichni velcí světoví výrobci, nejaktivnějším je zatím HTC. A právě tato značka nám nabízí opravdovou lahůdku, telefon s úhlopříčkou 4,7“. Pojmenování Titan je v tomto případě zcela na místě. Pokud u nových Windows Phone přemýšlíte, zda má cenu přejít ze starších modelů, Titan vám díky svému displeji dává jednoznačně kladnou odpověď.

Zatímco nejmenší tablety mají dnes úhlopříčku 7“, největší mobilní telefony se mohou pochlubit 4,7“.

Moc takových přístrojů zatím není, ale můžete si být jistí, že určitě budou přibývat. Co totiž vyrobí jeden, musí ukázat i druzí. A jestliže vám připadají telefony s úhlopříčkou 4“ hodně velké, čekají vás zlé časy. Ty nejlepší mobily totiž nabídnou ještě mnohem větší plochu a možná se dočkáme i doby, kdy budeme jen složitě určovat, co je ještě mobil, a co už bychom měli považovat za tablet.

Design, rozměry, baterie

Velký displej je opravdu tím prvním, co vás na HTC Titan musí zaujmout. Jeho velikosti se pochopitelně musela podřídit celá konstrukce, ale čas obrovských neskladných telefonů už je naštěstí za námi. Ano, HTC Titan váží plných 160 g, ale třeba tloušťka nedosahuje ani 10 mm. Stačí mít dost velkou kapsu a telefon se vám bude přenášet docela v pohodě. Telefon ale stejně nikdy neosloví zastánce malých přístrojů, i přes sympatickou tloušťku má totiž na výšku plných 132 mm a to už je opravdu hodně.

Osobně mi možná mnohem více vadí, jak vlastně mobil vypadá. Kromě toho, že je větší, se totiž neliší svým designem od spousty jiných HTC z posledních let. Kromě nepatrně jiného barevného odstínu je to pořád ta stejná placka, která se vám může zalíbit, když ji vidíte poprvé, ale se stále opakujícími se modely se postupně přejí.

Na přední straně najdete kromě displeje ještě reproduktor a také přední kameru. Rozložení ovládacích kláves je stejné jako u ostatních telefonů s operačním systémem Windows Phone.

Na bocích přístroje můžete tlačítky regulovat hlasitost, spouští pořizovat snímky z fotoaparátu a připojovat microUSB kabel. Telefon zapnete tlačítkem na horní straně, kam se taktéž připojují sluchátka s 3,5mm jackem. Horní strana je mírně zkosená, takže se připravte, že kabel bude vypadat, jako by do konektoru úplně nezapadl.

Zadní strana nabízí obvyklou sestavu prvků. Z těla přístroje lehce vystupuje objektiv fotoaparátu, u kterého se nacházejí přisvětlovací diody a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt tvoří jakousi vaničku, podobnou konstrukci už HTC použilo několikrát. Část je hliníková, zbytek plast. Podobné řešení umí HTC opravdu dobře, alespoň kvalita konstrukce tomu napovídá.

Baterie pod krytem má kapacitu 1600 mAh.

Windows Phone je na tom u hospodaření s energií lépe než konkurenční systémy, takže taková kapacita baterie vám vydrží i na dva dny provozu.

Pochopitelně, když začnete hrát hry, pustíte si video nebo navigaci, výdrž se radikálně snižuje na úroveň několik hodin.

Displej a hardware

O HTC Titan nemá smysl přemýšlet, pokud nepotřebujete telefon se skutečně velkým displejem. O úhlopříčce už jsem se zmiňoval, rozlišení už ale takové nadšení nevzbudí. Stačit musí 480 × 800 bodů. Více zatím operační systém neumožňuje.

Nízké rozlišení se ale v praxi nijak negativně neprojevuje, rozhodně na displeji neuvidíte žádný rastr. Dobře hodnotím i čitelnost na slunci a jas displeje. Pokud ho nenecháte na automatice, dá se regulovat v několika krocích.

K čemu používat takto velký displej je vám asi zřejmé. Díky němu může telefon nabídnout skutečně velkou softwarovou klávesnici, obzvláště při přetočení do vertikální polohy jsou tlačítka obrovská. Pokud jste na psaní na dotykových displejích alespoň trochu zvyklí, žádné překlepy dělat nebudete.

Psaní je sice dobré, ale klasické klávesnici se stejně nevyrovná. Proto po telefonu sáhněte především v případě, že potřebujete mít neustálý přístup k internetu. Prohlížeč v telefonu je velmi plynulý, se zobrazením stránek si poradil většinou bez nejmenších potíží. Text mnohdy není vůbec potřeba zvětšovat, vše přečtete už v základním zobrazení. Není ale žádný problém si text zvětšit. Kdo často chodí na stejnou stránku, jistě ocení, že si ji může jako panel zobrazit na pohotovostní displej.

Jestli má prohlížeč nějaký mouchy, vyplývá to ze samotného systému Windows Phone. Chybět by vám mohly především flashové animace.

Aby byl chod přístroje s takto velkým displejem plynulý, musí tomu odpovídat i hardwarové specifikace. Procesor má frekvenci 1,5 GHz, operační paměť 512 MB. Grafickým čipem je Adreno 205. To vše dohromady, navíc s rychlými Windows Phone, vám dá ve výsledku skutečně bleskový mobil. Možná ten úplně nejrychlejší, jaký si momentálně můžete pořídit.

Ale existují i méně pěkné vlastnosti HTC Titan. Na prvním místě je to především kapacita paměti, nebo spíše nemožnost ji dále rozšířit kartami. Jako hudební mobil tenhle přístroj určitě neberte, 16 GB je maximum, které vám dá (a to si ještě dobré 4 GB vezme provoz operačního systému).

Telefon má kromě kompletní datové podpory také GPS. A to velmi výkonné. Mnohdy stačí mobil jen přiblížit k oknu a signál máte během pár vteřin k dispozici. Navigační programy už také nejsou nedostatkovým zbožím. Další dobré využití pro takto velký telefon.

Systém

Telefony s Windows Phone mají velmi ustálenou podobu a ani aktualizace s názvem Mango na tom nic nezměnila. Pokud jste u Windows Phone nováčkem, asi budete překvapení, že systém vypadá jinak než u konkurence. Vše je ale uděláno maximálně přehledně, možná jen občas budete postrádat bohatší možnosti nastavení.

Systém má pouze jedinou pohotovostní obrazovku, tu ale tvoří panely (buď ve dvou řadách, nebo vždy jeden zabere celou šířku displeje), které můžete skládat v nekonečném množství pod sebe. Panely mohou ukazovat aktualizované informace, na některých z nich běží různé animace…vše to zkrátka vypadá velmi dobře a naprosto plynule. To ale není nic, co bychom neviděli už v původní verzi Windows Phone.

Větší změny naleznete uvnitř v menu. Asi všechny potěší multitasking, který už zahrnuje i aplikace třetích stran. Stačí jen telefonu říct, co všechno může fungovat na pozadí.

Telefony s Mangem také mnohem silněji reagují na oblibu sociálních sítí. Integrace s Facebookem a Twitterem je v telefonu skutečně na vysoké úrovni, vaše kontakty tak mohou ukazovat mnohem více údajů, než bývalo ještě nedávno u smatrphonů obvyklé. Součástí systému je také nově Facebook chat a funguje velmi spolehlivě.

Praktičtěji zaměření uživatelé ocení přítomnost skupin uživatelů či úkolovníku. Změnil se i způsob vyhledávání v systému, slouží k němu softwarové tlačítko s lupou. Lupa pod displejem spouští vyhledávač Bing.

Nebyl by to Microsoft, kdyby do svého telefonu nepřidal podporu funkcí, které vyvíjí. Pracovat tak můžete s kancelářským balíkem Office, využívejte úložiště SkyDrive nebo SharePoint.

Také pro komunikaci s počítačem budete potřebovat program od Microsoftu, tentokrát Zune. Slouží pro synchronizaci multimediálního obsahu.

Fotoaparát, závěr

Rozlišení fotoaparátu je 8Mpx, kvalita snímků mi připadala velmi dobrá. Nastavovat si můžete více parametrů než dříve, telefon zvládá např. rozpoznávání obličeje, nebo tvorbu panoramatických snímků. Focení ve tmě se snaží řešit dvojice LED diod, pokud se nebudete snažit vyfotit příliš vzdálený objekt, poslouží dobře.

Telefon nabízí i HD video, jeho kvalita je ale tentokrát spíše průměrná.

Hodnocení v závěru se nemusí nijak výrazně lišit od toho, co už bylo napsáno v úvodu.

HTC Titan „dělá“ velký displej a pokud si myslíte, že pro něj máte využití, chybu s mobilem určitě neuděláte.

Na druhou stranu, za podobnou cenu seženete takřka jakýkoliv jiný telefon, který vás nemusí omezovat kapacitou paměti a nabídne bohatší možnosti úprav operačního systému.

Technické parametry a funkce HTC Titan

Rozměry a hmotnost: 132 × 71 × 10 mm, 160 g

Operační systém: Windows Phone 7.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 4,7 palce (102 × 62 mm), kapacitní, S-LCD, 800 × 480 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1,5 GHz, 512 MB RAM, 16 GB ROM

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úprava dokumentů Office, PDF

Multimédia: 8 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI

Baterie: 1600 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

 

Reklama