Huawei Ascend Y300: zajímavý všeuměl [recenze]

Reklama

Novinka je jednoduše skvěle použitelný telefon s Androidem, kterou si hned oblíbíte. Za skvělou cenu si totiž pořídíte hodně podařený mobil.

HuaweiAscendY300_0_1

Huawei Ascend Y300 nemá namířeno do vyšší třídy smartphonů, to je jasné už z nasazené ceny. Za necelé 4 000 Kč si odnesete telefon, který ničím vyloženě nenaštve ani neprovokuje, potěší plynulým chodem systému a aplikací, pochlubí se dobrou výdrží, podařeným 5Mpx fotoaparátem a hlavně nebude problém s IPS displejem. Huawei Y300 je jednoznačně konkurence populárního Huawei Ascend G300!

Huawei Ascend Y300

Rozměry: 125 × 64 × 11 mm, 130 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HUAWEI Ascend Y300 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Plastová konstrukce telefonu není zbytečně přerostlá, i když nevyužitý rámeček kolem 4palcového displeje je výrazný. Huawei se v ruce drží dobře díky zaobleným hranám, pouze přední okraj kolem displeje je vyvýšený a zřetelný. Je určitě dobré, že boky a záda telefonu pokrývá guma, v ruce to neklouže a nechytají se otisky.

HuaweiAscendY300_1HuaweiAscendY300_9

Rozměry telefonu spadají do průměru, osobně mi nevadí vyšší hmotnost 130 g, alespoň mám pocit, že v ruce držím telefon a ne plastovou hračku. Dobrou zprávou je pevnost konstrukce, při větší síle se dá nepatrně prohnout, v kapse ale k úhoně nepřijde. Displej kryje odolné sklo (upatlává se otisky), pod ním sídlí IPS TFT barevný kapacitní displej. Jeho čitelnost je dobrá, stejně jako jas, na slunci raději zastíníte rukou. S rozlišením budete spokojeni, ikony a další prvky jsou krásně jemné a detailní.

HuaweiAscendY300_4HuaweiAscendY300_3

Během 14denního používání jsem měl stále zapnutý maximální jas, aby se dobře četl na světle. Můžete to svěřit automatice, jak komu vyhovuje. Displej je dobře viditelný i pod úhly, připomínky nemám k citlivosti ovládání. Nad displejem zaujme přední kamera videohovorů, vlevo od loga výrobce se schovává praktická informační dioda. Pod displejem jsou i bez bílého podsvícení vidět tři senzorová tlačítka. Opět nemám výhrad k jejich citlivosti, reagují spolehlivě. Doba podsvícení se nedá nijak uživatelsky měnit, někdy se ve tmě odmítají rozsvítit, někdy svítí jen krátce.

HuaweiAscendY300_2HuaweiAscendY300_5

Levý bok obsahuje jen microUSB slot, napravo pak spočívá dvojtlačítko hlasitosti. Nikde nenajdete spoušť fotoaparátu, fotit se totiž dá horním tlačítkem hlasitosti. Je to o zvyku, že je takto spoušť k mání pro levou ruku, ale funguje to.

HuaweiAscendY300_7HuaweiAscendY300_6

Telefon zapnete a zamknete tlačítkem na horní straně, je natlačeno vlevo, dá se na to zvyknout. Uprostřed se vyjímá 3,5mm jack na sluchátka, v balení jsou levné pecky. Spodní hrana uvádí jen mikrofon. Záda Y300 tvoří kryt bateriového prostoru. Kryt dostal efektní jemné drážkování, nechybí logo výrobce a fotoaparát. Snímač 5 Mpx doprovází LED dioda pro blesk nebo svícení. Vlevo od fotoaparátu uslyšíte hlasitý reproduktor. Umístění není moc šťastné, tady telefon zpravidla leží na stole a tak se zvuk tlumí. Hlasitost je ale až extrémní, není potřeba zvyšovat na maximum.

HuaweiAscendY300_8

Pod krytem objevíte 1 950mAh baterii, slot na klasickou SIM a rovněž microSDHC kartu. Baterie a správa energie je u Huawei předností, tento telefon nemusíte dobíjet klidně dva tři dny a to je skvělá zpráva.

Hardware, systém, funkce

Huawei Y300 obsahuje dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, který doplňuje 512 MB RAM. Právě operační paměti by mohlo být více, asi bychom museli trochu připlatit. Takhle se jednoduše stává, že po spuštění je pro uživatelské aplikace k využití necelých 200 MB. Doporučuji používat nějaký Task Killer pro ukončení nevyužitých aplikací na pozadí.

HuaweiAscendY300_displej_3HuaweiAscendY300_displej_4HuaweiAscendY300_displej_5HuaweiAscendY300_displej_8

Telefon podporuje datové přenosy ve 3G sítích s HSDPA a HSUPA, samozřejmě tu je Wi-Fi, bluetooth, naopak bych ani nečekal takové NFC. Vnitřní paměť také moc neohromí, standardních 4 GB se zmenší na uživatelsky využitelných 2,16 GB. Po instalaci pár her a aplikací mi pro ně zbývalo už jen necelých 500 MB.

Hardware telefonu hýbe s prostředím Androidu 4.1.1 s grafickou nadstavbou výrobce EmotionUI 1.0. U tohoto prostředí je třeba akceptovat fakt, že neexistuje hlavní nabídka se zástupci ikon. Jednoduše se zástupci umisťují na pohotovostní displeje. Procházení prostředím odhaluje slabší hardware, nikoliv ve smyslu, že by se trhalo nebo cukalo, ale jednoduše si někdy trošku počkáte. Typicky při načítání galerie fotek, spuštění prohlížeče apod. Není to ale nic zásadního.

Telefon nabízí řadu možností přizpůsobení a začíná to už u volby motivů. Je jich na výběr pět a liší se od sebe především grafikou prvků a ikon na displejích a zamykací obrazovce. Používal jsem motiv se čtyřmi směry odemykání displeje. Tyto zástupce se dají zaměnit za jiné, ve standardu se tak hned spouští zprávy, hovory, fotoaparát nebo hlavní displej.

HuaweiAscendY300_displej_2HuaweiAscendY300_displej_1HuaweiAscendY300_displej_7HuaweiAscendY300_displej_9

Zamknutý telefon umožňuje stažení informační lišty. Tam se nejen dozvíte nové události, ale hlavně se ukážou grafické přepínače řady funkcí telefonu. Nejde jen o tradiční datové přenosy, je tu volba profilů, jasu displeje, otáčení displeje nebo dokonce snímku obrazovky. Všechny tyto zkratky se dají v nastavení upravit. Z lišty se také jedním tlačítkem dostanete do nastavení. Odemykání telefonu můžete svěřit gestu, PINu, heslu, ale také odemykání obličejem.

Standardní zobrazení pohotovostních displejů nabízí spodní řádek zástupců, opět lze měnit dle libosti. Samozřejmě podržením prstu nebo pravým senzorovým tlačítkem vyvoláte nabídku widgetů, tapet, odtud zobrazíte miniatury všech displejů nebo si vyberete styl přechodů mezi displeji. Je škoda, že se mezi displeji nedá přecházet stále dokola, vždy se musíte vrátit. Telefon animace mezi displeji zvládá a vypadá to zajímavě.

HuaweiAscendY300_displej_11HuaweiAscendY300_displej_12HuaweiAscendY300_displej_10HuaweiAscendY300_displej_9

Výrobce instaloval do paměti nějaké aplikace a ty se mohou hodit. Hodí se třeba přepínání vyzváněcích profilů, založit si lze vlastní. Nechybí přímá volba profilů, odkazy na služby Googlu, souborový manažer. Také tu máme svítilnu s úrovněmi intenzity svícení LED, nechybí ani počasí a DLNA sdílení dat. Hodit se může zálohování dat nebo aktualizace systému.

HuaweiAscendY300_displej_17HuaweiAscendY300_displej_16HuaweiAscendY300_displej_15HuaweiAscendY300_displej_14

Pro úplnost se nabízí záznamník zvuku a FM rádio. Ještě musím zmínit aktivaci úsporného režimu v případě kritického nedostatku energie. Pro úplnost dodávám, že v prostředí Androidu počítejte s volbou změny velikosti písma na malé, normální, velké a velmi velké (poslední je na screenshotech v této recenzi). Telefon si poradí také s moderními hrami typu Real Racing, až to možná může někoho překvapit.

Při běžném používání oceňuji citlivost mikrofonu a kvalitu sluchátka při hovorech. V komunikaci přes text v SMS, mailech nebo WhatsApp se na virtuální klávesnici Huawei píše dobře, nechybí důležité znaky, třeba jako čárka.

S fotoaparátem jsme vás již seznámili v našem předchozím článku s dalšími fotkami. Dodávám, že za dobrého světla jsou snímky hodně povedené, potíže nedělá ani makro. Natáčení videí trochu zamrzí, jelikož rozlišení VGA už se dnes nenosí.

Závěr

Huawei Ascend Y300 je hodně zajímavým tipem ke koupi v cenové třídě kolem 3 500 Kč. Nadšení z ceny nekazí konstrukce, kvalita displeje, rychlost odezvy telefonu. Všechny funkce snadno obsloužíte, od systému se nedočkáte fatálních záseků nebo restartování. Nedostatkem je určitě VGA video u fotoaparátu, menší vnitřní paměť na instalaci aplikací a zlobit může 512 MB RAM.

Reklama