iPhone 5 nebo Lumia 920?

Reklama

Karty jsou vyloženy, můžeme začít s porovnáváním. Dva velcí mobilní hráči představili v minulých dnech své top modely. Okouzlila nás více Lumia 920 nebo iPhone 5? A jak jste na tom vy?

Už jste si přečetli všechny informace o novém iPhonu a Lumii 920? A máte jasno, který z nich bude váš příští mobil? Možná by vám pomohlo trochu si utřídit informace.

Představení Apple iPhone 5

Představení Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920

Rozměry: 130 × 71 × 11 mm, 185 g
Displej: 4,5″, 768 × 1280 bodů, 16 mil barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1500 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8,7 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
ještě se neprodává

Apple iPhone 5 32 GB

Rozměry: 124 × 59 × 8 mm, 112 g
Displej: 4″, 1136 × 640 bodů, 16 mil barev, Retina
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, iOS
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
neprodává se

Design a rozměry

Těžko posuzovat pouze z obrázků, ale Lumia 920 vypadá designově rozhodně odvážněji. Hodně ji také prospívá, že ji seženete v zajímavých (a někdy i hodně divokých) barvách. iPhone 5 zůstává věrný bílé a černé barvě, povrch těla tvoří sklo a hliník, Lumia 920 vsadila na polykarbonát. Ten u dřívějších modelů působil v ruce velmi příjemně.

Velký rozdíl mezi oběma telefony bude v rozměrech. Lumia je podstatně tlustší ale především těžší, rozdíl 60 g už by mohl být zásadní!

Displej

Velikostně to vyhrává Lumia, nabídne také lepší rozlišení. Hodnocení čitelnosti a podání barev musíme zatím odložit. Retina displej ale vypadal úžasně už na iPhone 4S, novinka od Nokie se zas chlubí technologií PureMotion a ClearBlack pro lepší čitelnost na slunci. Displej také půjde ovládat rukavicemi. Obří plocha možná není pro každého, je nutné ale přiznat, že je Nokia inovativnější.

Výkon, datové přenosy

Dvoujádrové procesory a 1 GB RAM jistě zajistí rychlý chod oběma telefonům. Pak už bude jen záležet na vyladěnosti celého systému. Z našich zkušeností má zatím navrch Windows Phone.

Slabinou telefonů je absence paměťových karet, iPhone to aspoň dohání nabídkou s třemi kapacitami paměti, u Lumie si budeme muset vystačit s 32 GB.

Rychlá data, včetně LTE, ovládají oba telefony. Z datových technologií ale u iPhonu 5 výrazně postrádáme NFC, plusem je pouze Bluetooth ve verzi 4, Lumia používá trochu starší 3.2.

Multimédia

Oba telefony na první pohled nabízejí stejné parametry fotoaparátu i videa. U něj se chlubí vylepšenou stabilizací obrazu. iPhone 5 bude mít pravděpodobně rychlejší snímání, co se kvalit fotek týká, ale víc věříme (i přes několik průšvihů) spíš PureView technologii od Nokie.

Věci kolem

Apple uživatele dráždí zavedením nového typu konektoru, což bývá vždy trochu ošidné. Spustě lidí už ale široký systémový konektor na starších iPhonech vadil, takže změnu spíše přivítají. MicroUSB by asi měli raději, ale zázraky se nedějí. Noví majitelé se také budou muset připravit na další zmenšování SIM karet, Lumia 920 alespoň zůstává u microSIM.

Lumia 920 zaujme experimentem s bezdrátovým nabíjením, celkově nám připadá podstatně inovativnější než nový iPhone. Na druhou stranu nepochybujeme o tom, který mobil se bude lépe prodávat. Proč by Apple výrazně měnil něco, co mu doteď fungovalo a přinášelo zisk?

Nokia by se naopak měla hodně poučit, jak se nový mobil nasazuje do prodeje. iPhonu se dočkáme do konce tohoto měsíce, u Lumie raději žádný termín odhadovat nebudu, když se ale stihne vánoční trh, budu to považovat za úspěch.

Také s cenami nás oba výrobci napínají. Nokia oficiálně neoznámila nic, iPhone 5 kopíruje dotované ceny podle staršího modelu. Dá se předpokládat, že úplně stejné to bude s cenami nedotovanými.

Osobně se více těším na novou Lumii, je mi ale zcela jasné, že úspěšnější bude iPhone 5. Co si myslíte vy?

Reklama