LG Optimus L5: nejen levné NFC [recenze]

Reklama

Telefon pro běžné použití, tak by šlo charakterizovat populární model Optimus L5. Hranatý telefon nepostrádá nic zásadního ve výbavě, trochu nečekaně podporuje NFC.

LGOptimusL5

LG Optimus L5 je druhý nejslabší model z rodiny Optimus první generace. Před časem jsme testovali model LG Optimus L3, který má ještě menší displej, slabší hardware a fotoaparát. Zájemci o trochu lepší mobil sáhnou v klidu po LG Optimus L5. Za cenu kolem 4 000 Kč dostanou mobil hranatější konstrukce se 4palcovým displejem, dobrou výdrží a navrch NFC.

LG Optimus L5

Rozměry: 119 × 67 × 10 mm, 122 g
Displej: 4″, 320 × 480 bodů, 262 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 2500 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena LG E610 Optimus L5 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

LG Optimus L5 se prodává v bílé nebo testované černé variantě. Telefon koupíte v balení s nabíječkou, sluchátky a NFC štítkem, který využijete pro pohodlné nastavení mobilu, třeba když jdete spát. Stačí v aplikaci v mobilu upravit chování mobilu po mávnutí nad NFC štítkem, vypne se vám zvonění, nastaví budík apod. NFC samozřejmě použijete na snadný přenos dat mezi jinými mobily nebo příslušenstvím.

LGOptimusL5_1LGOptimusL5_2LGOptimusL5_3LGOptimusL5_4

LG Optimus L5 na můj vkus moc krásy nepobralo, svoje fanoušky si ale ostřejší hrany konstrukce určitě najdou. Tělo mobilu je tenké jen 10 mm, telefon váží jen 122 g. Přední strana nabízí TFT displej s velikostí 4 palce a nižším rozlišením 320 × 480 bodů. Při bližším pohledu vidíte rastr, ale dá se na to zvyknout. Trochu vadí špatné pozorovací úhly displeje, nejlepší je se dívat zpříma a mobil nenaklánět.

LGOptimusL5_5LGOptimusL5_6

Pod displejem najdete jedno hardwarové tlačítko k zobrazení hlavní pohotovostní obrazovky, po stranách pak umí svítit dvě senzorová. Délku trvání bílého světla lze ovlivnit v nastavení, jinak tlačítka nejsou vidět vůbec. Mobil obsahuje čidlo světla nad displejem, ve tmě pak tlačítka svítí samy. Podsvícení displeje řídíte vy v nastavení, čidlo padlo za oběť úsporám.

LGOptimusL5_7LGOptimusL5_8LGOptimusL5_9LGOptimusL5_10

Levá strana nabízí nepatrné dvojtlačítko hlasitosti, napravo pak není vůbec nic. Sluchátka připojíte klasicky na horní straně, tamtéž je pak drobný zámek mobilu. Mobil dobijete microUSB nabíječkou na spodní straně.

LGOptimusL5_13LGOptimusL5_11

Zadní strana mobilu se vám bude líbit. Její zdrsnění vypadá dobře a mobil se neupatlává otisky. Kryt drží pevně, v jeho středu je z druhé strany nalepená anténa NFC. Jinak obsahuje hlasitý reproduktor a samozřejmě fotoaparát. 5Mpx snímač doplňuje i LED blesk.

LGOptimusL5_14LGOptimusL5_12

Po sejmutí krytu spatříte přístupný slot microSDHC z boku mobilu. K zasunutí SIM klasického rozměru je potřeba vyjmout baterii s kapacitou 1 500 mAh. Telefon vydrží díky méně náročnému hardwaru i dva dny bez nabíječky. Pokud vypnete data, tak i více.

Hardware, systém, funkce

Telefon je vybaven operačním systémem Android 4.0.3 s grafickou nadstavbou LG. Systém pohání jednojádrový procesor s taktem 800 MHz a 512 MB RAM. Vnitřní paměť je omezena na 2,65 GB, dostupné je asi 2,3 GB.

LGOptimusL5_1LGOptimusL5_2LGOptimusL5_3LGOptimusL5_4

Rychlost chodu systému je přiměřená, LG zvládá i animované tapety na pozadí. LG se vyloženě neseká, pro běžné použití určitě postačuje. Na zamykací obrazovce se dá stáhnout informační lišta, takže hned uvidíte, kdo vám píše nebo volal.

LGOptimusL5_5LGOptimusL5_6LGOptimusL5_7LGOptimusL5_10

Mezi pohotovostními obrazovkami se dá listovat dokola, pohodlné je umístění widgetů z nabídky ve spodní části displeje. Dolní pruh zástupců aplikací si upravíte dle libosti. V hlavním menu si můžete zobrazit jen instalované aplikace nebo všechny dohromady, odděleně jsou pak widgety.

LGOptimusL5_11LGOptimusL5_12LGOptimusL5_13LGOptimusL5_8

Připomínek nemám ke kvalitě hovoru, líbí se mi dost hlasitý reproduktor na zvonění. Při zadávání čísel se seznam kontaktů filtruje a nabízí shody. Komunikaci zvládnete díky QWERTY klávesnici a zobrazeným konverzacím. Bezchybně funguje synchronizace Gmail a kompletního účtu Google.

LGOptimusL5_16LGOptimusL5_15LGOptimusL5_9LGOptimusL5_14

Základní výbava aplikací zahrnuje třeba Polaris Office na dokumenty, nechybí kalkulačka, budíky, záznamník i přehrávač Youtube. LG umí navigovat díky Google Mapám, fixace pozice je otázkou pár sekund. Jak jsme u mobilů s Androidem zvyklí, najdete tu i FM rádio. S 5Mpx fotoaparátem se fotí bez potíží, počítejte však jen s VGA videem. Podívejte se na kompletní fotogalerii a srovnání s LG Optimus L9.

Závěr

LG Optimus L5 dokazuje, že za solidní cenu umí hodně nabídnout. Je to šikovný společník s rychlými datovými přenosy i NFC, který vás nebude obtěžovat pomalým chodem prostředí. Jestli hledáte telefon pro začátečníky s Androidem nebo pro své děti, máte určitě vhodného kandidáta.

Reklama