Nokia Lumia 800: čistá krása (preview)

Reklama

Tak jsme se konečně dočkali. Nokia před pár dny s velkou slávou uvedla na český trh tolik očekávané přístroje Lumia s operačním systémem Windows Phone. Do prodeje se dostanou během pár dnů. Ještě předtím vám zkusíme předat dojmy, které tento mobil vyvolává. Parametry tentokrát necháme stranou.

Pokud se zajímáte o mobilní telefony, o Lumiích jste museli v posledních dnech hodně slyšet. Těžko vylíčit, jak je tento přístroj pro Nokii důležitý a tak si na jeho prezentaci dává opravdu záležet. Tolik mediálního poprasku u nového telefonu jsem asi ještě nezažil. Ale sázky jsou vysoké. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že Lumia 800 by vyvolala velký zájem i bez zvýšené péče výrobce. Tenhle mobil je totiž skutečně výjimečný a nenechá lhostejným nikoho, kdo s ním přijde do kontaktu.

Dnes se pokusím sdělit pouze první dojmy, které ve mně tento mobil vyvolal, na kompletní recenzi prosím ještě pár dnů počkejte. Určitě se to vyplatí.

Designový skvost

První dojmy by vlastně mohly být docela stručné. Stačilo by říct: telefon působí naprosto úžasně. Možná byste ale přeci jenom chtěli slyšet víc.

Nikoho už asi moc nepřekvapím, když řeknu, že Lumia 800 vychází z modelu N9. Podobu obou telefonů můžete posoudit na jedné z fotografií. Nokia N9 mě ovšem skoro úplně minula, o to více mne zasáhl design tohoto přístroje. Lumia 800 zkrátka působí jinak než ostatní mobily. Těžko se to popisuje, je kompaktnější, displej tak akorát, rozměry tak akorát (snad jen trochu vyšší hmotnost), nikde žádné rušivé prvky. Polykarbonátové tělo vyvolává dojem mimořádné odolnosti, mobil přitom nepůsobí přehnaně masivně.

Mobil se začne prodávat ve třech barvách. Černá je jednoznačně nejkonzervativnější a z mého pohledu i nejnudnější. Ocení ji ale všichni, kdo si netroufnou do modré nebo růžové varianty. Ta bude jednoznačným tahákem pro ženy. Postupně se snad dočkáme i dalších barev. Věřím, že se potvrdí spekulace o bílé barvě. Chci ale i fialovou, limetkovou…

Do rukou jsem dostal modrou variantu, tak budu mluvit hlavně o ní. A připravte se na superlativy. Lumia 800 je snad prvním mobilem, u kterého se nedokážu rozhodnout, která strana je hezčí. A přitom zadní kryt pouze striktně dodržuje zvolenou barvu rušenou jen stříbrným pruhem s objektivem fotoaparátu a přisvětlovací diodou.

Boky telefonu jsou příjemně zakulacené, horní a spodní hrana naopak rovné. Na rovné podložce tak mobil klidně zůstane stát.

Možná jediným lehce rušivým prvkem designu jsou stříbrná tlačítka na pravém boku. Kdyby ovšem korekce hlasitosti, spoušť fotoaparátu a zapínací tlačítko chyběly, byl by to větší problém. Z těla mobilu možná vystupují trochu více než je potřeba, o to lépe se ovšem dají nahmatat.

Dojem kompaktnosti je dán tím, že tělo mobilu tvoří jeden celek, zapomeňte na sundávání krytu (a bohužel i snadnou výměnu baterie). Slot pro microSIM a systémový microUSB konektor se nacházejí pod krytkami na horní straně. Nejprve zatlačením vyklopíte levou část, pak posunutím odkryjete i pravou. Efektní řešení, jen se bojím o jeho dlouhodobou životnost. Nikde jsem ale nenašel žádnou zmínku o tom, že by krytky někdo utrhnul a to se mobil za hranicemi prodává už o nějaký ten pátek déle.

Úplně vlevo nahoře se ještě nachází audiokonektor. Díky decentnímu orámování působí opět spíše jako designový prvek než funkční část mobilu.

Totéž mohu říct o displeji. Škoda, že nepokrývá celou přední stranu, to už ale chci přeci jenom moc. Pro tentokrát stačí, že celé sklo lehounce vystupuje nad okolní modrý okraj. Je evidentně odolné, s perfektní čitelností a nepříliš viditelnými otisky prstů.

Alespoň lehce musím zmínit i příslušenství. A opět pochvalně. Na nabíječce a sluchátcích sice nic tak výjimečného není, ovšem pouzdro na mobil dokázalo malý zázrak. Jen těžko se rozhoduji, jestli vypadá telefon lépe s ním, nebo bez něj. Z nutného zla se stal další elegantní doplněk.

Na závěr prosím přijměte omluvu, pokud vám předchozí text připadal až příliš nadšený a neobjektivní. Z Lumie 800 ale mám upřímnou radost. Telefon mě dokázal vrátit do časů, kdy byla největší událost sezóny nový smartphone od finského výrobce (a vždycky to dopadlo dobře). Do časů, kdy jsem nezkoumal procesor a operační paměť. Do časů, kdy pro mne mobil nepředstavoval především pracovní náplň, ale něco mnohem osobitějšího.
Graf ceny produktu Nokia Lumia 800 16GB poskytuje server Heureka.cz

Klidně přiznám, spojení Microsoftu a Nokie jsem nedůvěřoval. Co předvedou? Systém znám, konstrukci v podstatě opakují. Oni to ale dokázali, dostali mě. Lumia 800 totiž umí něco, co je u mobilů stále výjimečné. Je radost ji používat a máte tendenci přehlížet nedostatky. Jestli se tato charakteristika potvrdí i v regulérní recenzi, budete muset ještě pár dnů vydržet.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama