Nokia Luna: když se NFC sladí s designem

Reklama

Bluetooth handsfree Nokia Luna působí na trhu s mobilním příslušenstvím jako zjevení. Netradiční tvary, svěží barvy, minimální rozměry. To vše se potkalo, aby mohlo vzniknout jen 5 g lehké sluchátko s NFC a dobíjecím stojánkem.

Jestli hledáte levné bluetooth sluchátko, tak to na handsfree Nokia Luna zapomeňte. Unikátní provedení a nápad je potřeba zaplatit, řada uživatelů však nepochybně podlehne i přes tuto „překážku“. Nokia Luna je totiž handsfree, které se náramně hodí k nejnovějším Lumiím a to jak svými tvary, tak barevnými variantami.

Co se líbí/nelíbí

 • Vkládání do stojánku třemi způsoby
 • Krátký a tuhý microUSB kabel
 • Nestabilní stojánek, houpe se
 • Sluchátko nelze dobít samostatně
 • Možnost anglických informačních hlášek
 • Skvělý design sluchátka bez spony, minimální rozměry
 • Po vyjmutí z kolébky se hned připojí k poslednímu spárovanému mobilu (nebo dvěma)
 • Pokud se sluchátko do 30 min opět nepřipojí k mobilu, vypne se zcela

Parametry Nokia BH-220 Luna:

 • Rozměry: 25 × 24 × 26 mm, stojánek 49 × 49 × 30 mm
 • Hmotnost: 5 g sluchátko, stojánek 18 g
 • Výdrž: až 8 hod hovoru, 2 hod sluchátko, 6 hod dobitím ze stojánku
 • Pohotovost: až 60 dní ve stojánku, až 35 hod mimo něj
 • Konektivita: bluetooth 2.1 + EDR, multipoint (max. 2 zařízení), NFC, microUSB stojánku
Nokia BH-220 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Nokia Luna se prodává v modré, černé, zelené, růžové a bílé barvě. Zřejmě nejpopulárnější modrá se objevila v redakci. Přiznám se, že jsem byl při vybalování příjemně překvapený, jak malé sluchátko je. Podívejte se na video, tohle je opravdový bluetooth špunt!

Nokia Luna v balení přináší kromě sluchátka dokovací stojánek, který handsfree umí nabít. Bez něj to prostě nejde. Dále nechybí microUSB kabel, který se připojí do sluchátka. Bohužel je tento kabel hodně tuhý a neohebný; nejvíce mi však vadila jeho délka nějakých 70 cm. Přivedení energie od zástrčky ve zdi až na pracovní stůl je tak skoro nemožné, jedině snad s použitím USB prodloužení. Stylová kulatá nabíječka AC-16 zůstává stále bílá, i když koupíte barevné sluchátko.

Jak už to tak bývá, hezké věci bývají komplikované na použití. A tak zjistíme, že handsfree se nedá dobít nijak, než vložením do stojánku. Jelikož je sluchátko pravidelných trojúhelníkových rozměrů, lze jej do stojánku vložit třemi způsoby. Ovšem jen jeden z nich spojí dobíjecí kontakty na obou zařízeních.

Stojánek by zasloužil seříznout spodní stranu, takto se na stole pohybuje jako vajíčko, podívejte se na video z vybalování. Vzhledem k tomu, že se Luna ze stojánku při použití pravidelně vyjímá a vkládá, nestabilita stojánku akorát rozčiluje.

Související článek – Totální přehled originálního příslušenství k mobilům Nokia Lumia!

Video o designu handsfree Nokia Luna


Luna se po vložení zacvakne do roviny se stojánkem, a jestliže jej máte připojen k elektřině, zahájí se dobíjení a to obou baterií – ve stojánku i sluchátku. To ukazuje dvojice drobných diod na obou produktech. Dioda na Luně umí barevně prozradit stav nabití baterie. Ke sluchátku dostanete celkem 3 adaptéry do ucha, zcela chybí nějaká spona. A vůbec to nevadí, kolibří hmotnost Luny je opravdu zanedbatelná a v uchu drží i při pohybech hlavy. Na Luně najdeme dvojici mikrofonů k eliminaci hluku okolí, nechybí jediné univerzální tlačítko. Pro hlasitost třeba sáhnout na mobil.

Pokud si myslíte, že budete hovory přijímat uvedených tlačítkem o velikosti asi 3 mm, jste na omylu. Tady přichází ke slovu stojánek, v němž se Luna přechovává. V zacvaknutém stavu se totiž odpojuje od spárovaných telefonů (zvládne najednou dva), pro příjem hovoru stačí Lunu vzít ze stojánku, v mžiku se spáruje a vy hovoříte. Přidržením ve stojánku na 2 sekundy se hovor odmítne. Položením do stojánku zavěšujete.

Luna se páruje přes bluetooth nebo NFC, testoval jsem s několika telefony a párování po vyjmutí ze stojánku je bleskové. Sluchátko samozřejmě umí hlasové vytáčení, zavolání na poslední číslo, přepnutí hovoru do telefonu. Obstojí při přepnutí z hovoru z jednoho telefonu do druhého, který zvoní apod. Jen je přitom potřeba používat drobné univerzální tlačítko.

Ohledně čistoty projevu sluchátka musím být spokojen. Používal jsem Lunu v autě i na ulici, nebylo potřeba nějak zvlášť křičet, aby druhá strana slyšela. Také obstál reproduktor s nepřepálenými výškami nebo slabou hlasitostí. Plusy a mínusy ke sluchátku uvádím výše, spojení sluchátka a stojánku není obvyklé a tady to celkem funguje, hlavně pro dobíjení. Exkluzivní design a barvičky na povrchu způsobí to, že se vám tohle příslušenství jen tak neokouká.

Reklama