První s Windows Phone 8 – HTC 8X [recenze]

Reklama

První mobil s Windows Phone 8 se oficiálně prodává. Není to ale očekávaná Nokia Lumia 920, je to HTC 8X – tedy plným názvem Windows Phone 8X by HTC. Kromě nového systému nabízí špičkový hardware, velký displej a tenký design.

O HTC 8X už jsme na našem webu Mobinfo.cz psali několikrát. Protože nemá cenu podrobně opakovat informace rozebrané podrobně v dřívějších článcích, přečtěte si nejprve:

  • první pohled na HTC 8X – zde
  • informace o Windows Phone 8 – zde
  • jak fotí HTC 8X – zde

Design

Již na první pohled je HTC 8X obrovský telefon. Podrobnější pohled do tabulky parametrů ukazuje, že rozměry telefonu činí 132 × 66 × 10 mm, o něco málo nadprůměrná hmotnost pak 130 g. Designově se samozřejmě jedná o velký obdélník s rozměrným displejem. Zatímco hrany jsou z obou stran sraženy (zezadu trochu víc než zepředu), rohy zůstaly ostré.

Námi testovaná varianta byla sice „nudně“ černá, k dispozici je ale celá řada dalších barevných variant.

Na horní straně telefonu je vypínací tlačítko, na můj vkus poněkud příliš splývající s hranou přístroje; těžko se hledá, pokud chcete mobil rychle odemknout. Vedle něj je pak 3,5mm jack pro připojení sluchátek, to už se konečně stalo u telefonů standardem.

Levý bok je jakýchkoliv doplňků prostý, vpravo ale najdete hned tři tlačítka. Nahoře je to kolébkový ovladač hlasitosti, dole pak spoušť velmi rychlého fotoaparátu. Ta funguje i v zamknutém režimu, pokud uvidíte něco zajímavého, stačí ji prostě zmáčknout a během několika málo sekund můžete fotit. Kromě toho je na pravé straně i slot pro microSIM kartu.

Uprostřed spodní strany je microUSB konektor, který slouží jak k nabíjení, tak pro připojení k počítači. Jak jste se mohli dočíst již v článku o Windows Phone 8, nově není pro správu telefonu potřeba instalovat Zune. Telefony totiž podporují Mass Storage.

Zadní strana patří 8Mpx fotoaparátu s autofokusem a diodovým bleskem. Ten navíc umí vytvářet fullHD videa s rozlišením 1080p. O fotoaparátu jsme podrobně psali již v tomto článku, můžete si prohlédnout mnohem více ukázkových fotek i videí, podívat se, jaká máte k možnosti nastavení apod.

Vraťme se ale na čelní stranu. Tam zabírá nejvíce místa displej s úhlopříčkou 4,3″. Na rozlišení 720 × 1 280 bodů (ano, Windows Phone 8 už podporují větší rozlišení) zobrazuje 16 milionů barev. Je samozřejmě dotykový, slouží jako jediné vstupní zařízení telefonu.

Pod ním najdete tři senzorická tlačítka. Vlevo je šipka pro návrat o krok zpět (jak v nabídkách, tak třeba v internetovém prohlížeči). Jejím delším podržením se zobrazí všechny spuštěné aplikace, mezi nimiž pak můžete pohodlně přepínat. Uprostřed je pak log Windows sloužící k návratu na domovskou obrazovku. Delší podržení spustí hlasové ovládání, to ale zatím není k dispozici pro češtinu. Vpravo najdete lupu, která spouští aplikaci vyhledávače Bing.

Hardware a výkon

O chod systému se stará dvoujádrový procesor, což je také novinka, protože předchozí verze Windows Phone vícejádrové procesory nepodporovaly. Jeho taktovací frekvence je 1,5 GHz a na rychlosti systému je to pohříchu znát. Podílí se na tom samozřejmě i operační paměť, jejíž kapacita dosáhla 1024 MB.

Pro uložení vlastních dat máte k dispozici 16GB vnitřní úložiště. I když Windows Phone 8 podporují i paměťové karty, u tohoto telefonu je nenajdete. Zato je do něj důkladně integrován cloud Skydrive, pokud máte zaplacený patřičně vysoký datový paušál, můžete veškerá data ukládat do cloudu.

Zajímavou funkcí je podpora NFC, ani na to jsme nebyli u mobilů s Windows Phone 8 zvyklí. V Česku to sice zatím moc nevyužijeme, do budoucna ale – kdo ví. Pokud si pamatujete na představení nových mobilů Lumia a očekáváte i u HTC bezdrátové dobíjení, musíte si nechat zajít chuť, tato funkce je zatím dostupná jen u Nokií.

Když už jsem zmínil nabíjení, kapacita baterie činí 1800 mAh. Při praktickém používání jsem se dostal na dva až tři dny výdrže, což u smartphonu považuji za nadprůměrné.

Systém a fotoaparát

Jak již bylo řečeno, v HTC 8X najdete operační systém Windows Phone 8. Ten obsahuje celou řadu změn, které jsme podrobně probrali zde. Na první pohled vás zaujme možnost volit mezi třemi velikostmi dlaždic, což pomáhá ve vměstnání více informací na domovskou obrazovku.

Zatímco při přechodu z jiných systémů (Android, iOS, Symbian) na Windows Phone 7.5 jsem si musel nějakou dobu zvykat, u změny z Windows Phone 7.5 na verzi 8 (a zpět) už vše proběhlo takřka nepozorovaně. Nový systém má stejný způsob ovládání, všechny kosmetické změny jsou posunem k lepšímu.

Fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, diodový blesk a autofokus. Fotit můžete v klasickém nebo širokoúhlém režimu, na výběr je celá řada efektů a možnosti nastavení (kontrast, saturace atd.). Podívejte se do speciálního podrobného článku, jak fotí HTC 8X.

Závěrem

HTC 8X je výborný telefon. Má novou verzi Windows Phone, tím se zatím na českém trhu nemůže pochlubit nikdo jiný. A ta nová verze je skvělá, mnohem lepší než verze 7.5 (a už i ta byla dost dobrá). K tomu připočtěte skvělý hardware, zejména rychlý procesor a kvalitní displej.

HTC 8X

Rozměry: 132 × 66 × 10 mm, 130 g
Displej: 4,3″, 720 × 1280 bodů, 16 mil barev, Super LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1024 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HTC Windows Phone 8X v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Osobně bych uvítal větší kapacitu paměti nebo ještě lépe podporu paměťových karet, protože ukládat všechno do cloudu mi úplně nevyhovuje. Nadměrná velikost telefonu se mi líbí, ale mnoho lidí právě na ni poukazovalo. Ne každý chce mít v kapse tak velkou bouli.

Hodně oceňuji stabilitu systému. I přes různé internetové diskuze se mi během několika týdnů používání Windows Phone 8 ani jednou nerestartoval, nezatuhl. Prostě šlapal po celou dobu jako dobře seřízené švýcarské hodinky. Pokud bude HTC pokračovat v produkování podobně skvělých telefonů, budeme jistě všichni spokojeni.

Reklama