Rayman Jungle Run: král mobilních her

Reklama

Rayman Jungle Run se už několik dní drží na prvním místě mezi placenými hrami pro iOS. A rozhodně to není náhoda. Nabízí skvělou hratelnost a dokazuje, že klasické plošinovky se dají bez potíží hrát i na telefonech s dotykovým displejem. Ale pozor, jak jednou začnete, nebudete chtít skončit.

Dovolte mi začít tuto recenzi vyjmenováním negativ. U Rayman Jungle Run se mi nelíbí zvuk a stojí trochu více než jiné hry. A to je vše, tahle hra je totiž jinak dokonalá!

Ale popořádku. Rayman Jungle Run můžeme zařadit mezi plošinovky, tj. hry, kde váš hrdina běží, skáče, sbírá různé předměty… Jak si s něčím podobným poradit na dotykovém displeji, aby zůstalo ovládání přehledné? Jednoduše! Pohyb Raymana totiž nijak neovládáte, prostě stále běží směrem kupředu. Vy se tak staráte jen o doplňující akce jako je skákání, létání a vyhýbání se překážkám.

Hra je rozdělena do čtyř světů, každý po osmi levelech. Světy se od sebe vzájemně liší kromě grafické stránky hlavně tím, co v nich Rayman dokáže. V prvním pouze skáče, v druhém už zvládá i létání, ve třetím vyběhne i kolmé stěny atd.

Proběhnout celým levelem vám zpočátku zabere jen chvíli a ani později, když se objeví různé smrtící nástrahy, není Rayman nijak obtížně hratelný. Vtip je v tom, že na těžší obtížnost přistoupíte sami. V každém levelu se totiž nachází určitý počet jakýchsi zlatých předmětů, které se snažíte cestou posbírat. Získat je všechny už dá pořádnou práci. Musíte se odrazit přesně ve správnou chvíli, nic neminout (Rayman běží stále kupředu, vzpomínáte?), letět správně vysoko a dlouho…

Proč sbírat všechny předměty v levelu? Jednak je to neskutečná zábava. Hra má fantasticky vyváženou obtížnost, takže se v každém levelu budete každým dalším pokusem spíše zlepšovat. Frustrace nehrozí, hra vás doslova nutí, zkoušet to stále dokola, dokud nejste úspěšní. A navíc, když dokážete v pěti levelech v rámci jednoho světa posbírat všechny předměty, otevřou se vám další speciální úrovně a doba hry se tak dále prodlouží!

Zpočátku jsem hrál tak, že jsem jen level jakkoliv proběhl a hrrr do dalšího. Kouzlo hry ale spočívá v tom být opravdu co nejlepší a sbírat všechny předměty. Navíc se vám měří i čas a určitě budete chtít být lepší než vaši kamarádi.

Před nákupem hry jsem zkoumal její obrázky a díval se i na ingame videa. Nic z toho ale přesně nedokáže vystihnout kouzlo prostředí a skvělé herní tempo, které na vás čeká. Světy, kterými Rayman probíhá, jsou úžasné graficky a postupně začnou být také docela těžké. Nestačí si jen tak skákat, občas narazíte na překážku, která vás může zabít, jindy se zas propadnete a je po vás. Dynamiku hry skvěle oživují různé houpačky, mezi kterými přeskakujete, nebo se třeba cesta teprve vytváří, jen kousek před vámi.

Zkrátka, Rayman Jungle Run skvěle vypadá, úžasně se hraje a představuje důstojného nástupce plošinových her i na dotykových displejích. Zatím jsem nenarazil na negativní hodnocení a nedočkáte se ho ani ode mne. Tahle hra je opravdu super! Snad bude co nejdříve i na dalších systémech.

Operační systém: iOS 4 a vyšší

Cena: 2,99 dolarů

Odkaz na stažení

Reklama