Sony Xperia 10 III: odolnost za hodně peněz [recenze]

Reklama

Japonské Sony servíruje fanouškům značky odolný telefon s kompaktními rozměry, který chce ohrozit konkurenci ve střední třídě. Bohužel výrobce trvá na vysoké ceně.

Sony Xperia 10 III se vrhá na pulty ve třech barevných provedeních – bílé, modré a černé. S cenovkou 11 500 Kč zaujímá horní příčky, zájemce chce oslovit atraktivní výbavou i odolným odolným designem. Na co se tedy těšit? Xperia 10 III nechce lézt do zelí a konkurovat špičkovým modelům Xperia 1 III a 5 III, v jistých prvcích výbavy se tak muselo škrtat. A je otázkou, jak se s tím smířit.

Menší Xperia je díky 6palcovému displeji příjemně kompaktní, rozměry 154 × 68 × 8,3 mm s hmotností 169 g ji kvalifikují na nenápadné nošení po kapsách. Navíc velice oceníte ochranu proti vodě a prachu díky normám krytí IP 65/68, telefon lze bez obav ponořit do vody! Nerušivý zaoblený design skvěle ladí s bílým odstínem, pro pány je tu také světlemodré nebo fádnější černé provedení. Bílý telefon je v ruce jako doma, populární design Xperií má další podařené pokračování. Zatímco rámeček je pouze plastový, cenu mobilu zvedá ochranné sklo Gorilla Glass 6 na zádech a rovněž na displeji. 

OLED displej s fullHD rozlišení není roztažený zcela k okrajům, v černém rámečku se nahoře skryla selfie kamera a v pravém horním rohu LED s indikací třeba nabíjení. Kvalita podsvícení a zobrazené displeje je slušná, nemám připomínek k reakci displeje na povely prstů. Maximální frekvence je 60 Hz, mobil se tak nechytá v porovnání s konkurencí, která atakuje klidně 90-120 Hz. Sony rovněž nepodporuje Always on funkci zobrazení na pohasnutém displeji, škoda.

Kontrukce telefonu je spolehlivě pevná a nekroutí se. Levá bok dostal utěsněný šuplík 2x nanoSIM a microSD karty, napravo je kolébka hlasitosti a tlačítko zámku spojené se čtečkou otisků. Po tradiční hardwarové spoušti se slehla zem a místo ní tu máme zapuštěné tlačítko Google Asistenta. Pokud vládnete anglicky, hodí se vám, v druhém případě je tlačítko k ničemu. Nedá se mu přidělit jiná funkce. Nahoře i dole nepřehlédnete mikrofony na hovory, nahoře pak oceníte 3,5mm jack na kabelová sluchátka, dole pak USB-C nabíječky.  

Uvnitř telefonu se schovala 4 500mAh baterie s podporou 30W nabíjení (to bezdrátové není možné), v balení je ale běžná nabíječka 7,5W, takže tu rychlejší musíte vzít odjinud. Takový krok mi rozum nebere. Výdrž telefonu hodnotím jako průměr, pokud aktivujete Stamina mód, procenta budou mizet pomaleji. Jednodenní výdrž púři běžném použití je ale jistotou, takže v pořádku. Pomalá nabíječka ale mobil pumpuje energií nekonečné dvě hodiny, tohle je na pováženou.

Na zádech se v moři bílé barvy vyjímá modul trojitého fotoaparátu – hlavní 12 Mpx, širokoúhlý 8Mpx a 8Mpx teleobjektiv. Pro focení se hodí hlavní snímač určitě – jsou tu reálné barvy, ostrost po celé ploše, žádný barevný nádech… Zato širokoúhlý podává snímky mírně odlišných barev a teleobjektiv výsledky také nepřesvědčil. Trochu mě zaráží zpomalené reakce na spoušti, když nějakou milisekundu trvá, než snímač záběr pořídí. Pro focení pohyblivých objektů je tohle dost mínus. Maximem pro video je 4K se 30 záběry za sekundu, pro plynulejší a hlavně stabilnější záběry doporučuji 1080p, viz ukázka níže.

Android 11 pohání procesor Qualcomm Snapdragon 690 s podporou 5G sítí, 6 GB RAM a 128 GB paměti jsou solidním základem pro běžné nasazení. Ovšem i tak mi telefon připadá nepatrně zpomalený, což za tu cenu nechci akceptovat. Odemykání obrazovky, zobrazení menu nastavení, spuštění aplikace fotoaparátu, pomalá reakce na spoušť… Prostředí systému je pak čistou variantou, což chválím.

Závěr

Sony Xperia 10 III je tu pro zájemce, kteří chtějí – kompaktní telefon se 6palcovým displejem, telefon s odolností proti vodě a prachu, telefon v barevném provedení jiném než v černém, telefon se skleněnými zády (nikoliv plastovými). Zdvižené obočí pak ale způsobí sebevědomá cenovka, nepatrně pomalejší reakce Androidu i nevýkonná nabíječka v balení.

Sony Xperia 10 III fotogalerie

Sony Xperia 10 III – 4K video 30 sn./s

Sony Xperia 1080p video 60 sn./s

 

Reklama