Sony Xperia 5 II – pan oblíbený [recenze]

Reklama

Vynikající displej s poměrem 21:9, skvělý design odolné konstrukce, výkonný hardware včetně fotoaparátů. Má tohle mobilní dělo nějakou slabinu?

Sony Xperia 5 II je špičkový telefon Sony, který dostal odolné tělo dle normy IP68. Bez obav můžete telefon za 25 000 Kč máchat ve vodě a neuškodí mu to. Za tuto cenu dostanete nabušený telefon s podporou rychlé 18W nabíječky, tu najdete v krabičce. Telefon není zbytečně přerostlý, protáhlý poměr 21:9 pomáhá příjemnému držení, velice fajn jsou celkové rozměry 158 × 68 × 8 mm při hmotnosti 163 g. Vepředu má na ploše 81 % hlavní roli OLED displej, nahoře a dole se vtěsnaly reproduktory – ideální pro poslech hudby i zvuků u hraní her, umístění pomáhá v tom, že si je nezakryjete prsty. Nahoře se ukryla decentní LED pro poblikávání u nových událostí.

Dispelj s velikostí 6,1 palců a rozlišením Full HD+ ukazuje reálnou černou barvu, síla jasu je dostatečná i pro jasné podmínky. Maximem je luxusních 120Hz pro obnovovací frekvenci, ověřil jsem na střílečkách, že je obraz opravdu špičkově plynulý. Zobrazení a živé barvy se dají ovlivnit v menu mobilu, stejně tak trvalé podsvícení, pokud budete na displeje koukat. Dále se hodí aktivaci teplejšího filtru modrého světla proti únavě očí. Štíhlý telefon s kovovým rámečkem pokrývá hladké sklo Gorilla Glass 6, které se dost upatlává od prstů, jak je vidět na fotce zadní strany.

Decentně zaoblené hrany se dobře drží, vlevo je pouze šuplík nanoSIM karet a microSD, tlačítka bydlí napravo. Kromě ovládání hlasitosti tu máme zámek mobilu s integrovanou čtečkou, níže je pak spoušť fotoaparátu. Dá se fotit pohodlně v rukavicích. Ergonomie tlačítek je bez problémů, líbí se mi tento typ čteček otisků prstů na boku, pro moji levou ruku pěkně dostupná pro ukazováček. Navíc je tu ne moc obvyklá klávesa Google Asistenta. Dole je nezbytné USB-C pro nabíjení, nahoře pak klasický 3,5mm jack sluchátek.

Hardwarově je na tom Sony hodně dobře, Android 10 žene Qualcomm Snapdragon 865 a 8 GB RAM, vnitřní paměti je dostatečných 128 GB. Za pozornost určitě stojí podpora 5G sítí, které nám začínájí fungovat v ČR. Prostředí Android je bez zbytečností, kromě Google aplikací tu najdete pár aplikací Sony, ale není jich mnoho. Dále je nutné uvést povinný údaj o baterii, kapacita 4 000mAh se vešla do tenkého těla telefonu. Výdrž je více než jeden den při běžném používání, pokud budete natáčet videa a hrát hry, určitě méně jak den. Nabíjení je pohodlné, nabíječka dodá skoro celou kapacitu do hodiny, když nebudete nabíjet od nuly.

Velkou zábavu telefon přinese focení s trojitým fotoaparátem s logem Zeiss na zádech. Modul trčí nad povrch a mobil tak neleží ideálně na podložce. Hlavním snímačem je 12 Mpx s optickou stabilizací, následuje stejně výkonný teleobjektiv s 3násobným zoomem a širokoúhlý. Jak vidíte na ukázkových fotkách, v při focení snadno přepnete objektivy a fotíte, z místa pořídíte jak široké fotky, tak detaily objektů, ani se nemusíte pohnout. Detaily, barvy, ostrost, to vše je skvělé. Stejně tak stabilní video, maximem je 4K a 120 snímků za sekundu (vhodné pro zpomalené záběry).

Sony Xperia 5 II je velice kvalitní telefon pro běžné používání, hraní her i focení. Díky odolnosti se nemusíte bát jej vzít všude s sebou, nezklame určitě výkonem a výdrží. Chybí mu bezdrátové nabíjení, v balení nejsou sluchátka a nějaký obal.

Sony Xperia 5 II – fotogalerie

hlavní snímač – širokoúhlý – 3x zoom

hlavní snímač – širokoúhlý – 3x zoom

hlavní snímač – širokoúhlý – 3x zoom

hlavní snímač – širokoúhlý – 3x zoom

hlavní snímač – širokoúhlý – 3x zoom

mix fotek

Sony Xperia 5 II – video 1080p

 

 

 

 

 

 

Reklama