Sony Xperia XZ: odolná vlajková loď [preview]

Reklama

Kovová hvězda stáje Sony přináší výborný hardware, fotoaparát, čtečku otisků prstů i solidní výdrž. Milovníci hranatějších mobilů mohou jásat!

Sony_Xperia_XZ_2Sony_Xperia_XZ_1

Sony Xperia XZ

Rozměry: 146 × 72 × 8 mm, 161 g
Displej: 5,2″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 2150 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia XZ Single SIM v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia XZ je vlajkovou lodí výrobce a s pohledem na konkurenční špičkové telefony je zřejmé, že Xperia se stále odlišuje hlavně tvary. A je to dobře, alespoň na mobilní trhu není nuda. Stříbrná Xperia je hodně veliká a těžká, připravte se na 5,5palcový displej a hmotnost nad 160 g, což vyhovuje hlavně pánským rukám. Telefon se prodává ve dvou barevných variantách, ve stříbrné a černé.

sony_xperia_xz_12sony_xperia_xz_11sony_xperia_xz_1sony_xperia_xz_2

Telefon vypadá luxusně na obrázku i na živo. Pevná konstrukce nevrže, nelze ji otevřít a dostat se tedy k baterii. Přední strana nabízí 5,2palcový IPS displej s fullHD rozlišením, podsvětlení se samo reguluje, vždy dobře uvidíte. Technologie Triluminos zajistí nejlepší obraz a podání barev. Krycí sklo Gorilla Glass nepřekvapí, součástí displej jsou tlačítka. Ta by se určitě vešla i pod displej, takto je pod ním dost nevzhledného místa. Útěchou jsou vsazené dva reproduktory na přední straně, takže místo našlo nějaké uplatnění. Kvalita reprodutorů je velmi dobrá, umístění nahrává sledování filmů a hraní her.

sony_xperia_xz_6sony_xperia_xz_9sony_xperia_xz_8sony_xperia_xz_7

Pravá strana obsahuje níže umístěé ovládání hlasitosti a tradiční spoušť fotoaparátu se dvěma polohami (přidržet + zaostřit a pořídit snímek) , díky ní lze fotit třeba pod vodou nebo v rukavicích. Stříbrné tlačítko je zapuštěné a kromě zámku/zapnutí obsahuje integrovanou čtečku otisků prstů. Ta je hodně rychlá a bleskově tak odemyká mobil, přiřadit lze spuštění aplikací v mobilu. NanoSIM se vkládá do šuplíku na levém boku, po jeho vyjmutí se mobil hned restartuje.

sony_xperia_xz_5sony_xperia_xz_3

Konstrukce dostala normu krytí proti vniknutí vody a prachu, mobil tedy přežije sníh, déšť a mokré ruce, určitě se nedoporučuje mobil úmyslně topit, nemusela by platit záruka při opravě. Nahoře se nabízí 3,5mm jack se skvělým hudebním výstupem, který upravuje poslech dle kvality připojených sluchátek. Telefon se nabíjí USB-C, který sídlí na spodní hraně. Integrovaný akumulátor 2 900 mAh nabízí jistých 24 hodin na příjmu, dle využití můžete výdrž natáhnout i déle. Stačí aktivovat režimy Stamina v menu, mohou se tak vypínat nepotřebné funkce a optimalizovat spotřeba.

sony_xperia_xz_displej_1sony_xperia_xz_displej_2sony_xperia_xz_displej_3sony_xperia_xz_displej_4sony_xperia_xz_displej_5sony_xperia_xz_displej_6

Android 6.0 pracuje s 4jádrovým procesorem a 3 GB RAM, počítá se s 32GB vnitřní paměti i grafickým akcelerátorem Adreno. Na mobilu hravě spustíte všechno možné, nikdy vás nenechá na holičkách. Kovová záda Xperie se citelně zahřívají při delším používání. XZ podporuje všechna datová spojení, plynule přechází mezi Wi-Fi a datovými přenosy, nenarazil jsem na žádné komplikace. Podobně jako u menšího testovaného modelu Xperia X Compact, i tady v systému najdete řadu aplikací od výrobce a doplňkových od třetích stran.

sony_xperia_xz_displej_13sony_xperia_xz_displej_12sony_xperia_xz_displej_11sony_xperia_xz_displej_10sony_xperia_xz_displej_9sony_xperia_xz_displej_8

Výrobce vsází na popularitu kvalitních fotomobilů a vložil do Xperie XZ výborný 23Mpx fotoaparát s podporou 4K videa. Fotoaparát nabízí automatické režimy pro focení v různých podmínkách. Vedle LED blesku sídlí oko laserového ostření, takže dobré výsledky na sebe nenechají čekat. Xperia se bohužel sama vypíná, pokud necháte zapnutý fotoaparát a čekáte na objekty, tak se pro úsporu energie deaktivuje. Rovněž se při točení videí zahřívá a to je venku v současné době chladno. V létě se Xperia dle mého názoru vypne po pár minutách a odmítne fotit.

Sony Xperia XZ – fotogalerie

sony_xperia_xz_foto_3sony_xperia_xz_foto_5sony_xperia_xz_foto_4sony_xperia_xz_foto_6sony_xperia_xz_foto_7sony_xperia_xz_foto_8sony_xperia_xz_foto_1sony_xperia_xz_foto_2

Sony Xperia XZ – 1080p video

Sony Xperia XZ je právem nejlepším mobilem výrobce, za vyšší cenu přináší vysoký výkon, přehledný Android a spolehlivé funkce. Trochu potrápí zahříváním, ale to je asi jediná výtka.

Reklama