Měli jsme možnost krátce vyzkoušet takřka finální vzorek připravované vlajkové lodi japonské značky Sony, model Xperia Z. Zjistili jsme pro vás, jak vypadá naživo, podrobili jsme ho prvnímu, druhému i třetímu stupni tortury vodou. Podívejte se na velkou galerii fotografií.
Sony Xperia Z byla představena před pár dny na americkém veletrhu CES. Výrobce se nijak netajil tím, že právě Xperia Z bude po nějakou dobu to nejlepší, co hodlá nabízet. A rozhodně to nebude málo! Sony Xperia Z je vybavena čtyřjádrovým procesorem taktovaným na frekvenci 1,5 GHz. K tomu připočtěte paměť RAM o velikosti 2 GB a špičkový (ano, skutečně naprosto špičkový) fullHD displej Bravia.
Právě on je hlavním lákadlem nového telefonu. Má totiž pětipalcovou úhlopříčku, což samozřejmě dobře vypadá, ale silně to ovlivňuje rozměry celého přístroje. Při prvním setkání jsem se neubránil zvolání „to je ale pádlo“. A vskutku je. Pro tento dojem by jistě stačil sám o sobě už obří displej, vzhledem k nízké tloušťce telefonu (pouze 7,9 mm) je ale „pádlovitost“ ještě umocněna.
Vypínací tlačítko je umístěno poněkud netradičně, najdete ho na pravém boku přístroje. Až si na to zvyknete, budete výrobci blahořečit. Kdyby totiž umístil vypínací tlačítko na tradičním místě, tedy horní hraně, jen těžko byste na něj prstem dosáhli. Pět palců je prostě na takové kousky příliš mnoho.
Povšimněte si dvou kovových plošek na levé straně přístroje, za chvíli o nich ještě bude řeč. Horní i dolní strana telefonu je tedy tlačítek prostá, nahoře najdete jen dovedně ukrytý konektor pro připojení sluchátek. Zadní části pak vévodí vestavěný 13Mpx fotoaparát, který jsme samozřejmě vyzkoušeli.
Jak fotí
Fotoaparát má, jak již bylo řečeno, rozlišení 13 MPx a technologiemi Exmor RS for mobile, HDR video, Superior Auto a Noise Reduction (potlačení šumu). Opět zde Sony aplikuje své zkušenosti z oblasti digitálních fotoaparátů, Sony Xperia Z obsahuje první obrazový snímač Exmor RS pro mobilní zařízení na světě, s technologií HDR (High Dynamic Range) video pro chytré telefony. Technologie HDR dokáže vytvářet ostré fotografie i se silným protisvětlem, takže uživatelé mohou pořizovat snímky bez ztráty ostrosti bez ohledu na aktuální podmínky.
I přesto, že se v našem případě nejednalo o úplně finální kus připravený k prodeji, ale do blíže nespecifikované míry o předfinální testovací vzorek, jsme s kvalitou focení více než spokojeni.
Nabíjecí stojánek
Nyní se vrátíme ke zmiňovaným kovovým ploškám na boku přístroje. Ty slouží k nabíjení prostřednictvím speciálního stojánku, do kterého se mobil vkládá na šířku. Tím stlačí malou plastovou páčku, která pak vysune dovedně ukryté kovové konektory. Celý stojánek je samozřejmě nutno připojit prostřednictvím microUSB nabíječky k zásuvce.
Není jasné, zda bude stojánek součástí standardního českého balení, nebo si jej budete muset dokoupit extra. V každém případě ale dobře poslouží, pokud budete chtít na rozměrném a kvalitním displeji například sledovat dlouhý film. A to i přesto, že se jinak výrobce chlubí obří kapacitou baterie a funkcí Battery Stamina, která údajně vhodným řízením výkonu prodlužuje dobu pohotovostního režimu až čtyřnásobně.
Voda v různých skupenstvích
Sony Xperia Z má podle tvrzení výrobce zvýšenou odolnost podle normy IP 55 a IP 57. Za předpokladu, že jsou všechny porty a kryty telefonu pevně uzavřené, je telefon chráněn proti vniknutí proudu vody ze zdroje s nízkým tlakem z libovolného směru (IP 55), nebo je možné jej ponechat pod vodou do hloubky 1 metr po dobu až 30 minut (IP 57). Nedalo nám, abychom to nevyzkoušeli.
Na první pohled nevypadá mobil nijak extrémně odolně, pokud si pamatujete staré odolné přístroje obalené gumovým brněním, tady nic takového nenajdete. Přesto jsou všechny otvory, kterými by se dovnitř mohla dostat voda, pečlivě ukryty plastovými krytkami.
Díky tomu telefonu samozřejmě neuškodí, pokud ho omylem trochu polijete. To ale nejspíš žádnému přístroji, vodě propustný displej totiž výrobci obvykle nepoužívají. Zkusme ho tedy namočit, zatím jen decentně.
Ve skleničce vypadá Xperia Z bezpochyby dekorativně, všimněte si optického lomu a také samozřejmě toho, že i pod vodou dokáže mobil bez problémů pracovat. Nepůjde ale moc ovládat, dotekový displej přeci jen používá při snímání vašich prstů elektrickou vodivost, takže ho voda jako takřka dokonalý elektrický vodič pěkně zmate. Zkusíme ale proud vody.
Tradiční test v malém umyvadle na toaletách mobil přestál se ctí, po chvíli pátrání jsme ale s kolegou objevili krásnou fontánku s ještě krásnějším chrličem.
Voda se samozřejmě nevypařovala, padala do ještě krásnějšího bazénku s oblázkovým dnem. Co myslíte, zkusili jsme mobil ponořit? Jasně že zkusili.
Samozřejmě i pod vodou krásně svítil, bez problémů pracoval (s již zmíněnou výjimkou dotykového displeje) a máme nesporný důkaz o tom, že fungoval i poté, co jsme jej z vody vyjmuli.
Z fyziky si ale pamatujeme, že voda má celkem tři skupenství. Plynné skupenství jsme zavrhli rovnou, přeci jen horká pára by nemusela udělat dobře plastovým dílům. Odolnost proti nadměrnému horku navíc výrobce nedeklaroval. Vzhledem k venkovnímu počasí jsme ale nemohli odolat. Vyzkoušeli jsme vodu ve skupenství „polopevném“, prostě jsme ho vyváleli ve sněhu.
I po tomto třetím stupni vodní tortury naprosto v pohodě fungoval.
Přes možná trochu odlehčené vyznění závěru předchozího textu je Sony Xperia Z skvělý telefon. Nepochybuji o tom, že bude mít na trhu úspěch, mezi ostatními pětipalcovými telefony, které nás letos čekají, se rozhodně neztratí. Na náš trh by se měla dostat ještě v průběhu prvního čtvrtletí (spíše ale až jeho koncem) za cenu pohybující se okolo 17 tisíc korun.