T-Mobile rozšiřuje a zrychluje LTE

Reklama

T-Mobile převzal od ČTÚ příděl frekvencí potřebných k provozu LTE. Jakmile proběhnou zbývající formality, zrychlí stávající LTE síť a začne pokračovat v její výstavbě. Co nevidět taky zavede plnohodnotné VoLTE hovory. Těšte se!

Jak jsme vás již několikrát informovali, aukce frekvencí úspěšně skončila, proběhly všechny zákonné lhůty a Český telekomunikační úřad přidělil operátorům konkrétní frekvence. T-Mobile (a s ním nejspíš i ostatní operátoři) si svůj příděl vyzvedl v pátek 21. února. Jelikož se hned následující pracovní den vzdal práva na odvolání, vstoupil příděl v právní platnost. Nyní musí ČTÚ udělit několik posledních povolení, na což má ze zákona třicet dní, a může se stavět.

První věc, kterou operátor udělá, bude přepnutí mladoboleslavské LTE sítě na nové frekvence. Díky tomu se konečně zrychlí na standardních 150/50 Mb/s. Následně pak dokončí pokrývání Prahy, to plánuje na říjen 2014. Současně s tím ale bude masivně budovat síť LTE ve venkovských oblastech, jak mu přikazují podmínky aukce. Splnění aukčních podmínek plánuje s blíže nespecifikovaným předstihem.

Při této příležitosti také instaluje nějaké nové vysílače HSPA+ 42, takže se zrychlí internet i pro zákazníky, kteří zatím nevlastní LTE telefon. Současnou LTE síť podle tiskové zprávy využívá asi 18 tisíc zákazníků, je k dispozici v Mladé Boleslavi a přibližně na území obývaném polovinou Pražanů. Do konce roku by měl operátor spustit alespoň pilotní provoz technologie VoLTE, tedy přenos hlasových hovorů přes datovou síť bez nutnosti přepínat mobil do některé ze starších sítí.

A kolik to bude stát? Až doposud investoval T-Mobile do budování sítě 1,2 miliardy korun, další 2,6 miliardy zaplatil ČTÚ za licenci na frekvence. Dalších 13 miliard chce do výstavby LTE sítě investovat postupně v několika dalších letech.

Reklama