Události 2013: listopad/prosinec

Reklama

Máme tu poslední díl seriálu o událostech roku 2013. Ani poslední dva měsíce neproběhly nijak klidně, PPF definitivně kupuje O2, začala a hned zase skočila aukce frekvencí, T-Mobile přestal být na prodej a další a další zajímavé události.

O2 pokročilo s pokrýváním republiky sítí O2, kromě Prahy nasadilo nové vysílače i v Brně. Na to reagoval Vodafone, který chce rozjet na celém území své LTE. To ale běží na úzkém frekvenčním pásmu, takže dosahuje relativně malých přenosových rychlostí. Vše by se ale mělo změnit v souvislosti s novými kmitočty, které přinese aukce frekvencí.

LTE_O2_mapa_2LTE_O2_mapa_1

Ta začala přes odpor stávajících operátorů 11. listopadu 2013. Přesné datum uvádíme proto, že aukce skončila po pouhých devíti dnech, přesně 20. listopadu 2013. Frekvence z ní získají pouze stávající operátoři, nikdo nový nepřišel. Nejvíc bloků vydražil Vodafone.

T-Mobile a O2 se dohodli, že kromě Prhay a Brna budou v celé republice sdílet své sítě 2G-3G, tzn. všechno kromě LTE. Do budoucna by tak měli ušetřit nemalé peníze, pro něž jistě najdou lepší uplatnění. PPF definitivně potvrdilo, že kupuje Telefóniku, tedy její českou a slovenskou pobočku. Nyní se čeká na formální schválení úřadů.

T-Mobile posílil svou pozici na českém trhu, kde jako na jednom z mála nenabízel služby pevných sítí. Tento nedostatek vyřešil koupí firmy GTS, takže v nejbližší době bude pevné linky nabízet také. Díky tomu ho už jeho německý vlastník nechce prodat, jak se v poslední době proslýchalo. Vodafone se připojil ke zbylým operátorům a zrušil dotace na mobilní telefony. Kromě toho se pokusil oživit značku Oskar formou vlastního virtuála s předplacenou kartou Oskarta.

oskarta

Majitelé mobilů s Windows Phone mají důvod k oslavě, na jejich systém se totiž konečně dostala oblíbená sociální síť Instagram, respektive aplikace, která k ní zprostředkuje přístup.

Reklama