Ukradli vám mobil? Jak postupovat? [návod]

Reklama

Nejen během silvestrovského veselí se může stát, že o svůj telefon přijdete. Ať už půjde o krádež nebo ztrátu, je dobré pamatovat na to, jak postupovat. Třeba se s ním ještě shledáte!

Krádež mobilu

Pokud jste si jistí, že váš mobil byl ukraden, nejjistější bude zajít na policii a požádat o zablokování přístroje. Nebude vám ale stačit pouze znalost IMEI přístroje (zjistíte přes kód *#06#), ale také nějaký doklad, prokazující, že mobil byl skutečně váš. Ideálně záruční list nebo nákupní doklad. Na záručním listu IMEI najdete také, nachází se i na krabici od telefonu. Všechny důležité informace se dozvíte zde.

Policie může po splnění podmínek mobil zablokovat a po nalezení zase odblokovat. Nikdy ale nezablokuje přístroj, který je jen ztracený, musíte také sami zavolat na infolinku operátora a zajistit si zablokování SIM karty. V opačném případě by vám mohl dojít doklad o provolání nepříjemně vysoké částky.

Pokud mobil kupujete v bazaru, nebo kdekoliv jinde, a máte pochybnosti o jeho původu, není žádný problém nechat si mobil ověřit. Na této adrese najdete informace o odcizených mobilních přístrojích.

Ztráta mobilu

Se ztraceným mobilem vám policie nepomůže, existuje ale několik cest, jak by se mohl dát mobil dohledat.

Přístroje s iOS by měli mít nainstalovanou aplikaci Find My iPhone. Telefon můžete vyhledat, vzdáleně zamknout, vymazat data nebo na displeji nechat zobrazit zprávu.

FindMyPhone_1FindMyPhone_2FindMyPhone_3

Android nabízí spoustu aplikací pro vyhledání ztraceného telefonu a ochranu před zloději. Jako příklad můžeme uvést AVG Antivirus, o kterém jsme už psali.

AVG_Antivirus_15AVG_Antivirus_13

Uživatelé také hodně chválí aplikaci Cerberus. Funguje skrytě v telefonu a její odstranění je opravdu složité, údajně nepomůže ani návrat do továrního nastavení. Poplatek za Cerberus je 2,99 dolarů, ale určitě se vyplatí.

Jak funguje Cerberus?

Majitelé HTC mají prostřednictvím stránek www.htcsense.com možnost opět zamknout, prozvánět nebo smazat data.

Zajímavou službu pro lokalizaci nabízí i T-Mobile pod názvem Kde je. Služba je navíc zcela zdarma.

Také zařízení s Windows Phone mají funkci pro hledání podobně jako u iOS. O vyhledání ztraceného telefonu se dozvíte všechny podrobnosti zde. Pro zamčení, prozvonění nebo vymazání údajů potřebujete Windows Live ID, vše provádíte na stránkách www.windowsphone.com.

Jak to u Windows Phone funguje? Kompletní návod jsme sepsali v tomto článku.

Bezplatná služba pro nalezení mobilu funguje pro všechny mobily se systémem Windows Phone. Pro její správný chod je potřeba v menu mobilu najít Nastavení a Najít můj telefon. Tam zatrhněte obě políčka funkcí pro ukládání polohy na web Windowsphone.com s možností vzdáleného ovládání. Funkce využívají energii baterie a tak může dojít k poklesu výdrže telefonu. Služba k ovládání mobilu používá tzv. automaticky doručovaná oznámení a SMS, vše bezplatně.

Najit_telefon_5Najit_telefon_4

Pokud se vám nechce číst podrobný návod se screenshoty, doporučuji shlédnout instruktážní video od Nokia Česká republika.

Reklama