Voláte z budky nebo mobilu?

Reklama

Přesto že každý Čech včetně kojenců vlastní v průměru více než jeden mobilní telefon, stále využíváme více než 16 tisíc telefonních budek. Podle statistik O2, které je jejich výhradním provozovatelem, spolkly v uplynulém roce 62 tun českých i zahraničních mincí.

Jak již bylo řečeno, v současné době funguje v Česku více než 16 tisíc veřejných telefonních automatů, lidově řečeno budek. Za minulý rok lidé vhodili do telefonních budek 13 milionů kusů mincí včetně euro mincí o celkové váze cca 62 tun, k tomu je třeba připočíst asi sto tisíc telefonních karet O2 Trick.

V České republice je celkem zhruba 16 tisíc telefonních automatů. Nejoblíbenější jsou telefonní automaty, které přijímají jak mince, tak telefonní kartu O2 Trick, těch je v provozu 4,5 tisíce. Nejvíc, téměř 7,5 tisíce, je stále mincových telefonních automatů. Zhruba čtyři tisíce přístrojů je pak pouze na kartu.

Největší zájem o služby automatů byl v letech 1993 až 2002, od té doby klesá. Ze všech druhů automatů se ročně uskuteční na 300 tisíc tísňových volání. Telefonní automaty mají také nenahraditelnou úlohu jako náhradní či doplňkové řešení v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného či vybitého mobilu. Nejvytíženější automaty jsou však v turisticky exponovaných oblastech a na nádražích, z těch se volá i třicetkrát denně.

Ze všech hovorů uskutečněných z automatů v roce 2011 dominují volání do mobilních sítí následované voláním pomocí předplacených karet jiných operátorů na bezplatná čísla.

Tak co, voláte ještě z budky, nebo už si vystačíte pouze s mobilním telefonem? Pochlubte se! (Mimochodem, volání „z budky“ stojí 5 Kč/min na pevné linky a 15 Kč/min na mobily).

Reklama