Vyplatí se přejít na nový iPhone 14?

Reklama

Nový iPhone 14 se až nápadně podobá jeho předchůdci. Nový model nepřinesl výraznější inovace. Stejný je design, displej a procesor se dočkal jen malých změn. Vyplatí se jej koupit, pokud máte loňskou třináctku?


Zdroj: Bigstock

Co nabízí nový iPhone 14?

Design

Design vás ničím nepřekvapí. Oproti třináctce neuvidíte na novém modelu žádné výrazné rozdíly. Působí spíše jako identické telefony, dokonce výřez na displeji mají stejný. Ochranné kryty na mobil však budete potřebovat nové. iPhone 14 je o něco tlustší než jeho předchůdce ze stejné řady. Konkrétně o 0,15 mm. Rovněž je také o celé 2 gramy lehčí.

Jsou to však zanedbatelné rozdíly, které při běžném používání nepocítíte. Apple se ale u tohoto modelu rozhodl vypustit verzi Mini. Místo ní můžete sáhnout po iPhone 14 Plus. Jedná se o stejný model, jako iPhone 14 Pro Max, ale bez vylepšení, které chytré telefony z řady Pro mívají. Verze Plus je však cenově dostupnější.

Displej

Ani u displeje nečekejte výrazné změny. Je stejný jako na loňském iPhone 13. Obnovovací frekvence je na úrovni 60 Hz a maximální jas se vyšplhá na 800 nitů. U HDR obsahu je to ještě o něco více, může dosáhnout až 1200 nitů.


Zdroj: Bigstock

Procesor

Procesor v novém iPhone 14 je téměř totožný s loňským. Rozdíl je jen v počtu grafických jader. iPhone 13 v základní verzi jich má 4 a čtrnáctka 5. Grafický výkon je tak o něco lepší. Pokud však máte iPhone 13 Pro, rozdíl nepocítíte. Tento model využívá naprosto stejný procesor – Apple A15 Bionic.

Paměť

RAM se oproti loňskému modelu dočkala vylepšení. iPhone 14 má dostupných až 6 GB, předchozí verze měla jen 4 GB. Na výběr je také několik velikostí úložiště, nejnižší hranice je 128 GB. Nechybí ani Lightning port.

Foťák

Také na čtrnáctce má zadní foťák dva objektivy (základní fotoaparát a ultraširoký fotoaparát). Nad povrch iPhonu vystupuje přibližně 3,5 mm. Kvalita je ovšem o něco lepší. Přední kamera také prošla změnou, k dispozici je dokonce automatické zaostřování. Všechny fotoaparáty mají 12 Mpx, v ostatních parametrech se liší.


Zdroj: Bigstock

Plusem fotoaparátu je lepší stabilizace obrazu a také nový akční režim, který využijete při točení videa. Chybí však teleobjektiv a režim supermakro. Celková kvalita fotek je slušná, ale ve stejné cenové kategorii, jako je iPhone 14, najdete na focení i lepší chytré telefony. U těch už ale musíte počítat s Androidem.

Baterie

I když je nový iPhone lehčí, na výdrži baterie se to nepodepsalo. Dokonce je o něco výkonnější než u svého předchůdce. Na jedno nabití v průměru zvládne až 5 hodin aktivního používání se zapnutým displejem a 2,5 hodiny používání na pozadí.

Vyplatí se vyměnit iPhone 13 za novější čtrnáctku?

Rozdíly mezi iPhonem 13 a 14 jsou dost malé. Dostanete lepší foťák, paměť i výdrž baterie, ale žádné velké inovace. Pro běžného uživatele jsou změny zanedbatelné. Navíc, při momentálních cenách čtrnáctky to opravdu nevypadá jako vhodná investice. Za podobnou částku si pořídíte loňský iPhone 13 Pro, který má lepší displej, totožný procesor a foťák s režimy, které ve čtrnáctce chybí.

Chcete-li na iPhone 14 přejít ze staršího modelu, pravděpodobně na něm najdete více plusů než minusů. Pokud však přecházíte ze třináctky, připravte se na možné zklamání.

Reklama