Nokia Lumia 520 vs. Huawei Ascend Y300 [duel]

Reklama

Chcete utratit maximálně 4 000 Kč za nový mobil a přemýšlíte o Windows Phone 8 nebo Androidu? Tyto telefony jsou skvělou volbou ke koupi, funkcemi se podobají, pár odlišností se určitě najde. Má některý navrch?

Pryč jsou časy, kdy bylo potřeba za kvalitní chytrý telefon utratit spoustu peněz. S cenovkou kolem 4 000 Kč tu máme důstojné zástupce pro každodenní použití, kteří nezklamou datovými funkcemi, plynulým chodem operačního systému a třeba také výdrží. Nokia na první pohled vsází na barevné kryty, Huawei nezapomíná na LED diodu a podsvícená tlačítka pod displejem. Oba telefony na nás udělaly dojem při testování a určitě je lze doporučit ke koupi.

Určitě si přečtěte:

Nokia Lumia 520

Rozměry: 120 × 64 × 10 mm, 124 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 520 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Huawei Ascend Y300

Rozměry: 125 × 64 × 11 mm, 130 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HUAWEI Ascend Y300 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Cena a obsah balení

Při pohledu na cenovky má Huawei mírně navrch, je levnější o pár stokorun dle obchodu, který zvolíte. Součástí Lumie jsou levná pecková sluchátka a microUSB nabíječku. U Huawei najdete to samé, z nabíječky ale lze odpojit USB kabel a použít pro spojení s počítačem. U Nokie tedy budete muset kabel dokoupit.

Konstrukce

Oba telefony jsou plastové, zatímco u Lumie si vyberete z několika barev (modrá, černá, bílá, žlutá), Huawei se prodává pouze v černém hávu. Hmotnost telefonů je srovnatelná, ovšem Huawei má na výšku o 5 mm více a má o 1 mm více v pase. Určitě jde o zanedbatelné detaily. Konstrukce obou telefonů od sebe opsaly styl řešení zadního krytu. Ten se rozpíná i na boky přístrojů, hlavní část mobilu se tak do něj vkládá.

Oba mají zaoblené hrany a ostřejší tu přední kolem displeje. Telefony mají 4palcové displeje s rozlišením 480 × 800 bodů, dokonce tu máme IPS technologie. Síla podsvícení displejů je pod stráží čidel okolního světla, Huawei má navíc informační diodu. Ta funguje bohužel jen při nabíjení, nikoliv pro signalizaci událostí. Zajímavým plusem je určitě podsvícení senzorových tlačítek u Huawei, na Lumii v noci neuvidíte kromě displeje nic.

Lumia více myslela na fotografování, nezapomíná na tlačítko spouště fotoaparátu. Zámek mobilu je rovněž napravo, u Huawei se odemyká nahoře. Na zádech telefonu z Finska trůní 5Mpx snímač, to Huawei má také a doplňuje LED blesk na focení i svícení. Když se podíváme pod kryty, tak Lumia má od výroby 1 430mAh akumulátor, u Huawei se počítá s delší výdrží díky kapacitě 1 730 mAh. Při testování bych dal u výdrže rovnítko, dle využití dat a synchronizace oba telefony vydrží 2-3 dny bez dobíjení. U Lumie doporučuji aktivovat úsporný režim.

Hardware

Nokia Lumia 520 přichází s Windows Phone 8, u Huawei Ascend Y300 hovoříme o Androidu 4.1 s grafickými doplňky. Obě platformy pohání dvoujádrové procesory s takty 1 GHz, ty doplňuje 512 MB RAM. U Huawei je po spuštění asi 200 MB RAM k využití, snadno ji zahltíte dalšími aplikacemi. U Lumie tato kapacita naráží na omezení při instalaci složitějších her, zkrátka je nelze ani instalovat. Lumia vítězí kapacitou vnitřní paměti 8 GB oproti 4 GB u Huawei. Je to ovšem relativní, jelikož Lumia pro uživatele má k využití něco přes 3 GB. Nokia ale potěší majitele cloudovým úložištěm SkyDrive s dalšími gigabajty pro data. Ani u jednoho telefonu samozřejmě nechybí microSDHC karty. Když se podíváme na datové přenosy, opět shoda, stejně jako v případě absence NFC.

Výbava

U Huawei najdeme mírně upravené prostředí Androidu Emotion UI. U tohoto prostředí je třeba akceptovat fakt, že neexistuje hlavní nabídka se zástupci ikon. Jednoduše se zástupci umisťují na pohotovostní displeje. Procházení prostředím odhaluje slabší hardware, nikoliv ve smyslu, že by se trhalo nebo cukalo, ale jednoduše si někdy trošku počkáte. Typicky při načítání galerie fotek, spuštění prohlížeče apod. Není to ale nic zásadního. Nokia do svých Lumií vkládá bonusové aplikace, další najdou majitelé na Windows Phone Store ke stažení a instalaci. Nesmíme zapomenout na plnohodnotnou navigaci pro pěší a motoristy HERE, rovněž na aplikace pro focení panoramat, úpravu fotek, hry, počasí, tvorbu vyzvánění a další. V tomhle Nokia může přesvědčit zájemce.

Fotoaparát a video

Při focení pracují snímače 5 Mpx s autofokusem, podstatný rozdíl je kvalita videa. S Lumií se točí 720p a Huawei umí jen VGA rozlišení. Oba telefony zvládnou makro, za dobrého světla jistě postačí na nějaké pohotové cvakání.

Nokia Lumia 520 foto a video

Huawei Ascend Y300 foto a video

Závěr

Koupí jednoho nebo druhého telefonu neuděláte vyloženě chybu. Jestliže chcete pořídit telefon ve veselých barvách, sáhnete po Lumii. Pokud často fotíte a natáčíte video, opět vítězí Lumia díky spoušti a HD videu. Počítejte s absencí LED, pokud byste někdy třeba chtěli mobil použít jako svítilnu. Oba telefony nabízí slušně plynulý chod systému, odlišnosti platforem si osahejte raději naživo. Jestli uvítáte velké přehledné dlaždice, nebo chcete přehlednou vysouvací informační lištu Androidu a záplavu nejrůznějších ikonek na displeji.

Reklama