Siemens SX1: chytrá legenda s podivnou klávesnicí (retro)

Reklama

Udatný soupeř populárních Nokií a Sony Ericssonů měl nabito po funkční i designové stránce. SX1 se stal nejlépe vybaveným mobilem roku 2004, šlo o první a také poslední Siemens se Symbianem. Toužil někdo po klávesnici vedle displeje?

Siemens SX1 výrobce představil před více než 9 lety (únor 2003). Mobil s tehdy novým systémem Symbian S60 první edice mířil do rukou vytížených uživatelů, kteří na něj museli řádně vydělat. Vždyť mobil stál skoro 20 000 Kč.

Siemens SX1 ve zkratce:

  • Rozměry: 109 × 56 × 19 mm, 116 g
  • Originální rozmístění tlačítek
  • GPRS třídy 10
  • paměťové karty SD-MMC, 4 MB vnitřní paměti
  • Symbian S60 1st Edition
  • VGA fotoaparát, FM rádio, MP3 přehrávač
  • Při zahájení prodeje v roce 2004 za 18 000 Kč, později i pod 10 000 Kč

Provedení plastové konstrukce bylo trnem v oku řadě zájemců, velká skupina mobilních fandů jej však milovala. Plasty měly docela zajímavý modrošedý nádech, některé části byly pogumované. Telefon popřel tradiční rozmístění alfanumerických kláves a tak se nacházely kolem displeje. Hlavní prostor pod displejem zůstal na funkčních klávesách a směrovém joysticku. Tlačítka podsvítilo modré světlo.

Barevný 2,2″ (35 × 44 mm) TFT diplej měl rozlišení 176 × 220 bodů, to dnes mají ty nejlevnější mobily za pár stovek. Jak jsme za něj ale byli rádi. Vlevo jsme našli prázdný slot MMC karet (tehdy stála 256 MB asi 1 500 Kč), vpravo se zas hodila spoušť a tlačítko hlasových povelů. Oproti konkurenční Nokii 6600 šla karta vyjmout dokonce za chodu! Mobil se dobíjel a spojoval s počítačem přes speciální konektor, tedy žádné miniUSB. Záda mobilu designéři opatřili jedna konektorem externí antény a hlavně čočkou VGA fotoaparátu. Zapuštění pod povrch nebylo ideální, sem se zanášel prach.

Operační systém Symbian pocházel z dílen Nokie a tak se provedení velmi podobalo, i když tu bylo pár grafických inovací, pozměněných ikonek apod. Tehdy konkurenční Nokia 6600 byla podobným „chytrým“ cvalíkem a tak se srovnání obou přímo nabízelo. Pro představu tu máme screenshoty z testované Nokie 6681, kde je podobný Symbian S60 2. edice. Dodávám, že systém poháněl procesor s taktem 120 MHz a operační paměť 16 MB. Mobil tak dále plnil pověsti o tom, že chytré mobily jsou vskutku někdy zabrzděné.

Nevelký displej Siemensu velký rozlet neumožnil, a tak se manažeři na malém displeji trápili se psaním zpráv a e-mailů (klávesnice byla hodně o zvyku). Nechyběly MMS, slovník T9, dlouhé chvíle zabavily FM rádio, hudební přehrávač. Vnitřní paměť s kapacitou jen 4 MB se už kvůli focení a poslechu hudby musela navýšit dokoupením paměťovky.

Siemens SX1 posloužil podobně jako další chytré mobily k perfektní organizaci času, synchronizaci obsahu s počítačem, Outlookem. Po instalaci Opery se dalo slušně surfovat díky podpoře GPRS třídy 10. Doinstalování aplikací bylo velkým hitem. Přímá konkurence v podobě Nokie 6600 ukazovala Siemensu záda cenou o pár tisícikorun nižší. Po Nokii sáhli ti, kteří zavrhli netradiční rozmístění klávesnice. Co byste si vybrali vy?

Reklama