5G pokrytí pražského metra dokončeno

Reklama

Po renovaci stanice Jiřího z Poděbrad, která byla znovuotevřena začátkem listopadu, je celé pražské metro pokryto signálem sítě 5G všech mobilních operátorů. Praha tak předběhla řadu významnějších evropských metropolí.

Pokrývání metra mají na svědomí všichni mobilní operátoři, kteří se před lety dohodli na společném postupu. Celá akce je vyšla na více než půl miliardy korun a výsledkem je, že jak všech 61 stanic, tak všechny tunely mezi nimi, jsou pokryty dostatečnou kapacitou signálu sítě páté generace. Ke společně vybudované infrastruktuře pak mají přístup všichni zapojení operátoři.

Konkrétně stanice metra Jiřího z Poděbrad je vybavena šestnácti anténami a také vyzařovacími kabely. Zákazníci se tak nemusí starat o to, jestli jsou právě v pokryté stanici nebo v tunelu. Při prohlížení videí nebo poslechu hudby nezaznamenají žádný výpadek, ale ani zhoršení kvality. Nemluvě ani o možnosti volání například na tísňové linky doslova odkudkoliv.

Sdružení mobilních operátorů už nyní intenzivně připravuje pokrytí nové trasy metra D. V ní by měla být sdílená mobilní 5G síť vybudována přímo při výstavbě, takže využívat služeb budete moci od okamžiku otevření.

 

Reklama