Huawei Nova 9: s velkým stylem [recenze]

Reklama

Je pěkná? Je výkonná? Umí fotit? A co rychlonabíjení? Nova 9 tohle všechno zvládá levou zadní, nicméně musíte se smířit s neplnohodnotnou podporou Google služeb. Ale nebude vám chybět také 5G?

Huawei Nova 9 je zajímavým tahem v nabitém mobilním podzimu, navíc v předvánočním období. Telefon se stylovým designem a výkonnným hardwarem vsází na skvělé fotoschopnosti. Před dumáním nad koupí mobilu je opět bohužel nutné zdůraznit tradiční obsah systémů Android. V tomto případě tu máme vlastní HMS – Huawei Mobile Services, tedy tu nenajdete aplikace Googlu, i když se k nim nějak dostat můžete. Třeba přes webový prohlížeč, „mezi“ apku Gspace a Huawei už třeba umí i platby mobilem – viz aplikace Curve a podpora NFC. Zbytek aplikací najdete ve firemním obchodě Huawei, nikoliv tedy v Google Play. I v AppGallery se však zhusta objevují oblíbené aplikace, třeba různé české banky, operátoři a obchody, nechybí známé hry. Pokud chcete skoro totožný mobil s klasickou náloží Google aplikací, sáhněte po Honoru 50. I ten již testujeme.

Huawei Nova 9 je s přihlédnutím nad sestavou najatých českých a slovenských influencerů určena do rukou mladším uživatelům, nic pro konzervy by se dalo říct. Z řady vybočuje hladký design s barevným přechodem, hodně se mi líbí tenké tělo, hmotnost a celkové rozměry.  V černé nebo testované hvězdné modré barvě mobil se 128 GB pamětí koupíte za 12 999 Kč, s pohledem do vedlejší stáje vidíme stejnou cenu u Honoru 50 128 GB. Do ruky padne Nova 9 parádně, měří přesně 160 x 73,7 x 7,8 mm s hmotností jen 175 g, není to tedy žádné pádlo. Současně ale nepočítejte s nějakou odolnotí, tenhle mobil patří jen do kapsy a do ruky, nikoliv do vody.

Matný povrch zad eliminuje otisky, o tom si může Honor 50 nechat zdát. Displej 6,57 palců se mírně ohýbá ke stranám, boky mobilu nejsou přehnaně ostré. Vlevo chybí tlačítka, ta jsou jen napravo, s jistotou se tiskne zámek i ovládání hlasitosti. Čtečku otisků najdete v nejnižší třetině displeje, k jejímu fungování nemám připomínek. Selfie fotoaparát bydlí uprostřed displeje nahoře, nezybtný USB-C konektor a slot 2x nanoSIM pak zcela dole. MicroSD kartu do Novy nelze dát. Dobíjení baterie má na starost přibalená 66W nabíječka, stačí něco přes pl hodiny z nuly na sto! V tenkém těle se vešla kapacita baterie 4 350 mAh, což je akorát na den plného používání, při omezení dáte i déle.

Displej OLED je radost sledovat, frekvenci obrazu si mění sám dle potřeby, nebo mu určítě 60 nebo 120 Hz. Na hraní her je tak ideální, podporuje Always on zobrazení notifikací, takže můžete třeba u práce sledovat čas apod.  Prostředí Androidu 11 tradičně doplní nadstavba EMUI 12, vše je intuitivní, mírně jsou přepracované horní ukazatelen a třídění v informační liště. V levé části stahujete prstem notifikace, v pravé pak přepínače a další ukazatele. Systém je samozřejmě svižný, tohle si výrobce pohlídal, o to dbá procesor Qualcomm Snapdragon 778G a 8 GB RAM. Není tu podpora 5G sítí, ale to mladý uživatel asi nepotřebuje, LTE je svižné dost.

 

Zadní fotomodul vyčnívá o dobrý milimetr nad povrch, připomíná dalekohled nebo podobný motiv. Sestava fotoaparátů se skládá z hlavního snímače 50 Mpx (f/1,9) + širokoúhlého 8 Mpx (f/2,2) + 2×2 Mpx (f/2,4) na hloubku a makro. V apliakci focení snadno přepínáte mezi ultraširokým záběrem, běžným, a přiblíženým. Jak je patrné z fotek, širtokoúhlé jsou slabé, neostré a bez detailů. Hlavní snímač zase produkuje fotky s růžovým nádechem, zejména bez slunečných podmínek, jakoby nezvládal expoziční časy. Fotky se zoomem jsou o pevných rukách a to asi nemám, přiblížení je pouze orientační. U vide je maximem 4K a 30 snímků za sekundu a není to vůbec špatné. Oblíbenějším formátem je pro mě 1080p a 60 snímků za sekundu, je tam i stabilizace obrazu. Výrobce zdůrazňuje vlogování, tedy nahrávání selfie obrazu se zvukem a současně nahrávání videa zadním snímačem, pak to vše stremovat dále.

Závěr

Huawei Nova 9 je elegantní mobil, který mne oslovil příjemným designem, nízkou hmotností a příjemným matným povrchem zad. Zaoblený displej se skvěle čte a ovládá, prostředí svižné, rychlonabíjení bezchybné a ultrarychlé. U focení mne mrzí, že na první dobrou nepořídím výborný snímek s alespoň adekvátními barvami a ostrostí.

Huawei Nova 9  – fotogalerie

širokoúhlý – hlavní – 2x zoom – 10x zoom

širokoúhlý – hlavní – 2x zoom – 10x zoom

širokoúhlý – hlavní – 2x zoom – 10x zoom

širokoúhlý – hlavní – 2x zoom – 10x zoom

Huawei Nova 9 – 4K video

Huawei Nova 9 – 1080p – 60 sn.

 

Reklama