Nokia Asha 300: dotykové ovládání i klávesnice (recenze)

Reklama

Kombinaci dotykového ovládání a mechanické klávesnice nevidíme u telefonů Nokia poprvé. Nová Nokia 300 dokáže oslovit konzervativní uživatele i ty, kteří hledají stylový telefon. Asha 300 by se klidně mohla stát nástupkyní stále velmi oblíbené Nokie 6300. Je čas zkusit dotykové ovládání!

Už to tak vypadá, že ovládání kombinující dotykový displej a klávesnici u telefonů bez operačního systému, znamená pro Nokii úspěch. Představila už dva podobně koncipované telefony (X3 Touch and Type a C3 Touch and Type) a současně s uvedením nejnovější Nokie 300 výrobce představil i verzi Asha 303, která má pod displejem kompletní QWERTY klávesnici. Tady ale není jisté, jestli se telefon objeví na českém trhu.

Ale zpět k Nokii Asha 300. Podle produktových fotografií je zřejmé, že se telefon vyrábí ve dvou barevných verzích. Konzervativní tmavé provedení tentokrát zastiňuje hodně extravagantní červená verze. Právě ta se mi dostala do rukou a musím potvrdit, že se jedná o stylový mobil.

Konstrukce a ovládání

Telefon má klasickou konstrukci, kdy je plocha přístroje rozdělena mezi displej a klávesnici. Vzhledem k celkové ceně neočekávejte nic jiného než kompletně plastové provedení. Zajímavostí telefonu je, že má lehce zkosenou zadní část. Důvod je jednoduchý. Na zádech mobilu je totiž umístěn hlasitý reproduktor a tlumení zvuku není tak výrazné, jako u přístrojů se zcela rovnými zády.

Po bocích telefonu mnoho ovládacích prvků nenajdete. Horní hrana ukrývá konektory, nabíjet můžete hned dvěma z nich. Modernější microUSB doplňuje ještě nabíjecí konektor, který Nokia používala u svých telefonů dříve. Nechybí zde také připojení na sluchátka.

Pravý bok přístroje nabízí pouze tlačítka regulující hlasitost a zámek telefonu. Z povrchu vystupuje velmi málo, takže jen těžko ho zmáčknete omylem. Tlačítka hlasitosti jsou o něco výraznější, nelíbilo se mi ale, že se mírně viklají a nedrží pevně. Když mobilem zatřesete, tlačítka lehce štěrchají.

Jak už jsem napsal, mohl jsem vyzkoušet červenou verzi telefonu. Líbivý styl přístroje dotváří fakt, že zatímco přední strana má lesklý podklad, zadní je matný. Obě barvy také nejsou zcela stejné, takže milovníci červené barvy si opravdu přijdou na své.

Zadní kryt telefonu se sundává celkem snadno, doprovází ho ale nepříjemné praskání. Kryt musíte sundávat, abyste do telefonu dostali microSDHC kartu, pro umístění SIM musíte vyjmout i baterii, která má kapacitu 1110 mAh.

Základní ovládání telefonu obstarávají tři tlačítka pod displejem. Jsou spíše užší, ale podlouhlá, takže se na ně prstem trefíte dobře. Více mi ale vadilo, že se všechny tři klávesy mírně viklají. Jejich funkce jsou vám pravděpodobně jasné. Příjem a ukončení hovoru doplňuje prostřední tlačítko, nabízející rychlý způsob vytvoření nové zprávy.

Tlačítka klávesnice ve mně zanechala o něco lepší dojem. Jsou dostatečně velká, jednotlivé řady jsou od sebe odděleny. Klávesy mají příjemný stisk a píše se s nimi opravdu pohodlně. Zajímavostí je, že do tlačítka 7 výrobce umístil mikrofon.

Displej

Co nepůjde udělat přes klávesnici, na to musíte použít displej. Nejprve ale k jeho parametrům. Má úhlopříčku 2,4“ a rozlišení 240 × 320 bodů. Čitelnost displeje je docela dobrá, zklamaný jsem ale byl z použití rezistivní technologie. Na ovládání je to skutečně znát, pokud tedy přecházíte z telefonu, který měl displej kapacitní. Na displej Nokie 300 musíte trochu více tlačit, prsty po něm tak přirozeně nekloužou, procházení nabídek je trochu kostrbatější než bych si představoval. Na druhou stranu, telefon je určen hlavně pro uživatele, kteří s dotykovým displejem zatím moc nepřišli do kontaktu, a cena trochu horší kvalitu plně opravňuje.

S čím si Nokia poradila na výbornou, je grafické prostředí přístroje. Rozhodně se nemusíte bát malých ikonek, do kterých se složitě trefujete prstem.

Většina položek je pořádně velká a dokážete do nich ťuknout i notně roztřeseným prstem. Mobil možná ocení i slabozrací, písmo je skutečně větší, než na co jsme u telefonu zvyklí.

Prostředí a funkce

I když Nokia 300 Asha není smartphone, jednoduchý pohotovostní displej ji nechybí. Je rozdělen do čtyř pomyslných řad a vy si můžete vybrat, co v nich bude obsaženo. Přidat se dá např. lišta s kalendářem, hodiny, oblíbené kontakty, často využívané funkce, e-maily atd. Pokud preferujete přehlednější zobrazení, můžete celý pohotovostní displej vypnout a nadefinovat si pouze několik zkratek, které vás dostanou, kam potřebujete. Uživatelé toužící po co největší jednoduchosti pak v podstatě vůbec nemusí vstupovat do hlavní nabídky. Ta má podobu seznamu nebo mřížky, pořadí ikonek se ale nedá nijak měnit.

Na prvním místě je kalendář v měsíčním náhledu s možností zadávání událostí, připomínek i úkolů. Vše se dá synchronizovat se záznamy v Ovi.

Synchronizovat se dají i vícepoložkové kontakty (napočítal jsem třináct údajů pro každé jméno), které nabízí dvě velikosti zobrazení. Kontakty také můžete dělit do skupin, oblíbené si nastavit pro rychlé vyzvánění nebo třeba z menu kontaktu rychle zahájit SMS konverzaci.

Textovky se díky klávesnici píší dobře, jen jsem nepochopil, proč jsou na displeji některé softwarové klávesy, které dublují funkci tlačítek klávesnice. Jde především o nastavení malých a velkých písmen a přístup ke speciálním znakům.

Doplňkové funkce představuje záznamník, budík, úkolovník nebo kalkulačka. Spíše z povinnosti jsem se podíval na sbírku nabízených her a byl jsem velmi příjemně překvapen. Nabídka je docela bohatá a i když převažují zkušební verze, hodně mě zaskočila přítomnost Angry Birds. Moje chyba, ale opravdu jsem netušil, že se tento herní fenomén už rozšířil i na mobily bez operačního systému. Po hardwarové stránce zvládá Nokia hru bez potíží, na malém a ještě ke všemu rezistivním displeji ale naštvaní ptáci část svého kouzla jednoznačně ztrácí. Intelektuálněji zaměření uživatelé dají spíše přednost zkušební verzi Brain Challange, kde si procvičí mozkové závity.

Zábava a závěr

Na Galerii obrázků není nic zvláštního, spíše překvapí, že telefon fotí 5Mpx snímačem. Na pokročilejší funkce u něj ale zapomeňte, hodí se aspoň, že se dá fotit bez zvuku a upravovat vyvážení bílé barvy.

Telefon má také hudební přehrávač a nechybí ani rádio. Přehrávač nabízí obvyklé dělení skladeb, zobrazuje obrázky alb a umí také vytvářet playlisty. Hlasitý reproduktor na zadní straně je pořádně slyšet i na třetinovou hlasitost. Na maximum už zvuk moc pěkný není a hodí se spíše do hlučné místnosti, než ke klidnému poslechu.

Hodnocení telefonu je tentokrát hodně závislé na ceně. S cenovkou pod 3000 Kč se ale Nokii dá odpustit mnohé. Absence kapacitního displeje, Wi-Fi nebo fotoaparát, který nabízí pouze vysoké rozlišení. Důležitější v tomto případě je pohodlí ovládání a vzhled, a ani v jednom případě zde Nokia chybu neudělala.

Technické parametry a funkce Nokia Asha 300

Rozměry a hmotnost: 113 × 50 × 13 mm, 85 g

Operační systém: bez otevřeného OS, pohotovostní režim, paměť pro kontakty a SMS

Displej: 2,4 palce (37 × 49 mm), odporový, TFT LCD, 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: ? GHz, ? MB RAM, 140 MB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, video 640 × 480

Baterie: 1100 mAh

GPS: ne

Nokia Asha 300 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama