Nokia Lumia 610: nejlevnější okna v prodeji (recenze)

Reklama

Nejmladší zástupkyně chytrých Lumií už se prodává a dokazuje, že smartphony nemusí mít vícejádrové procesory. Slabší hardware s sebou však nese omezení instalace aplikací a rozvážnější chod. Má vůbec Lumia 610 šanci na úspěch?

Nokia Lumia 610 je v současné době ve skladech řady obchodů, přestože se tomu tak mělo stát až 6. června. Objednávat tak můžete černou, modrou, růžovou a bílou variantu, cena se zastavila na avizovaných 5 990 Kč, i když někde o pár korun ještě níže. Lumia 610 se tak stala nejlevnějším Windows Phone mobilem, když pominu podobnou cenovku postaršího HTC Radar. Jak už to bývá, za méně peněz můžeme tušit háčky ve výbavě nebo jiných schopnostech. A opravdu, výrobce šetřil hlavně na výkonu procesoru a operační paměti, spoustu aplikací tak nelze vůbec instalovat. Víme, které to jsou!

Nokia Lumia 610 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, hardware
  2. Video srovnání s HTC Radar, funkce, fotogalerie, závěr, parametry

Nokia Lumia 610 na videu

Konstrukce

Lumia 610 v testovaném tmavém provedení vypadá tuctově, pro odlišení doporučuji koupit barevnější kousek. Velikostí telefon spadá do průměru, připomínek nemám ani k hmotnosti. Mobil není vyložená placka, tady se tloušťka ukázala na 12 mm. Tmavá Lumia dostala pogumování celého zadního krytu. Jelikož kryt přechází ze zadu na bradu konstrukce, osahávání gumy si užijete i tam.

Kryt displeje tvoří tvrdé sklíčko Gorilla Glass, které nelze nijak prohnout nebo snadno poškodit. Pro zajímavost, už jste viděli video se zatloukáním hřebíků s Lumií 900? Displej reaguje na doteky velmi ochotně a svižně, spokojený jsem s automatickým podsvětlením a vůbec obrazem. Velikost 3,7″ je ve skutečnosti 49 × 81 mm a to je dost místa i na virtuální QWERTZ klávesnici naležato.

Milovníci senzorových tlačítek uvítají trojici pod displejem, svítí pod nimi bílé světlo. Dobře vidět jsou i bez něj. Kolem displeje se vyjímá lesklý rámeček, který velmi snadno chytá otisky. Patlání je vidět na široké horní straně s 3,5mm jackem a microUSB. Nabíjí se novou nabíječkou s konektorem USB, takže kabel použijete pro spojení s počítačem i pro dobití. Zámek se tentokrát přesunul na pravý bok pod tlačítka hlasitosti. Toto umístění není neobvyklé, při střídání s jinými smartphony jsem zámek naučeně hledal právě nahoře. Pravý spodní roh ještě poskytne hardwarovou spoušť fotoaparátu, fotit se dá také jen ťuknutím do displeje.

K focení se upotřebí 5Mpx snímač na zadní straně s jedinou LED pro přisvícení. Příslušná aplikace z Marketplace ji aktivuje jako baterku. Efektní mřížka reproduktoru skrývá jeho výstup. Zadní kryt na svém místě drží pevně, s cvaknutími přimkne k tělu mobilu. 1 300mAh baterka BP-3L kryje slot microSIM, už tu samozřejmě není slot microSDHC karet, tohle nemá žádný Windows Phone mobil. Výdrž Lumie na jedno nabití není nijak ohromující, při připojených datech a běžném provozu se za 24 hodin spotřebuje více jak polovina energie a pro jistotu je lepší dobíjet. Vypnutá data a manuální zapínání Wi-Fi to prodlouží a dva dny pohotovosti není problém.

Ke konstrukci mám drobné připomínky. Pogumovaný povrch se dá snadno umastit rukou při běžném provozu, zůstávají na něm téměř neodstranitelné šmouhy. Jelikož je reproduktor nad displejem zapuštěný v prohlubni, právě zde se snadno zanáší prach a po pár dnech už si toho pokaždé všimnete. Prach se velmi snadno dostává i mřížkou hlasitého reproduktoru, taky to však bez sundání krytu nezjistíte.

Hardware, systém

Poprvé v rukou držíme telefon s operačním systémem Windows Phone 7.5 Tango, doposud šlo o verze Mango. Právě Tango je optimalizováno na slabší hardware, v Lumii 610 je totiž „jen“ 800MHz procesor s 256 MB RAM. Naštěstí se nešetřilo na vnitřní paměti, tak vidíme parametr 8 GB. Bez části pro aplikace a systém je pro uživatele nachystáno asi 6 GB. Nabízí se také využití SkyDrive cloudu k zálohování a synchronizaci dat, tam najdete další gigabajty, které můžete posílat vzduchem.

Chod systému jsme porovnali s výkonnějším HTC Radar s verzí Mango. HTC má 1GHz procesor a 512 MB RAM. Rozdíl je patrný od prvních okamžiků, Nokia zaostává ve všech činnostech, o zlomky sekund se pomaleji načítá hlavní menu, dlaždice pohotovostního displeje, počkáte si na spuštění GPS v aplikacích s mapami, ve Sports Trackeru atp. Trochu trvají procesy v nainstalovaných aplikacích, které pracují s fotkami (Instacam).

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, hardware
  2. Video srovnání s HTC Radar, funkce, fotogalerie, závěr, parametry

Reklama