O2 spustil síť LTE v Jesenici u Prahy

Reklama

Česko se může od včerejška chlubit nejrychlejší aktuálně dostupnou mobilní sítí. O2 totiž spustil v Jesenici u Prahy první veřejně dostupný vysílač LTE. Zákazníci pohybující se na tomto omezeném území mohou stahovat data rychlostí až 60 Mb/s.

Síť LTE, kterou O2 spustil 19. června 2012 jako vůbec první český operátor v režimu přístupném veřejnosti, běží zatím jen v obci Jesenice v okrese Praha-Západ a jejím nejbližším okolí. Podle informací operátora obývá toto území přibližně 10 000 osob. Dále je příslušný vysílač také v obchodním centru Chodov, kde pokrývá především značkovou prodejnu O2 Experience Centre a pak přibližně polovinu celého obchodního centra.

Jak už jsem ale napsal, síť je dostupná všem, nikoli jen obyvatelům Jesenice. Kterýkoliv zákazník O2 si může aktivovat služby LTE (je potřeba vyměnit SIM kartu), pořídit si příslušné zařízení, navštívit pokrytou oblast a vyzkoušet si rychlé datové přenosy v praxi. Pro nákup LTE služeb je zatím vyhrazena mobilní prodejna v Jesenici a samozřejmě O2 Experience Centre.

60 Mb/s, když se zadaří

O2 provozuje svou síť na frekvenci 1 800 MHz, což je pásmo obvykle vyhrazené sítím GSM. Díky povolení ČTÚ má ale O2 i T-Mobile na toto pásmo vyhlášenou tzv. technologickou neutralitu, mohou si tam teda spouštět, co je potřeba. Pro LTE byly vyhrazeny dva bloky se šířkou 10 MHz, v nichž lze teoreticky dosáhnout rychlostí okolo 75 Mb/s.

Takové ambice ale O2 nemá, veřejnosti nabízí maximální rychlost 60 Mb/s pro stahování (download) a 25 Mb/s pro nahrávání (upload). I tyto rychlosti jsou samozřejmě impozantní, pozor ale na to, jaký si pořídíte tarif. Majitelé nižších tarifů budou uměle přibržděni.

V rámci ukázek na tiskové konferenci síť opravdu těchto rychlostí dosahovala, ba dokonce je i mírně překračovala. Zlom nastal v okamžiku, kdy bylo spuštěno stahování současně na více počítačích, pak začala rychlost pozvolna klesat. Kromě omezení vaším tarifem tak lze očekávat také omezení počtem připojených uživatelů.

K dispozici jsou tři LTE tarify. LTE Mobilní internet L stojí 333 Kč měsíčně, nabízí rychlost až 4 Mb/s a obsahuje FUP ve výši 2 GB. LTE Mobilní internet XL stojí 500 Kč měsíčně, rychlost je omezena na 10 Mb/s a obsahuje 10GB FUP. Do třetice LTE Mobilní internet XXL stojí 800 Kč měsíčně, rychlost je neomezená (tedy dosahuje až těch 60 Mb/s), FUP činí 40 GB.

Z mobilu se nepřipojíte

LTE je především datová síť, slouží k rychlému stahování. Z tohoto důvodu zatím není k dispozici žádný LTE mobilní telefon. O2 má v nabídce prozatím dvě datová zařízení. Klasický USB stick podporující GSM/3G/LTE, který dodává ZTE pod označením ZTE MF821D, a Wi-Fi hotspot Huawei B593, který se na jedné straně připojí k LTE (nebo GSM/3G) a na druhé straně nabídne vašim domácím zařízením Wi-Fi nebo ethernet připojení.

Obě zařízení zapůjčí O2 svým LTE zákazníkům za symbolickou 1 Kč. Brzy přibude také mobilní Wi-Fi Hotspot od Samsungu. Pokud se chystáte namítnout, že přece v USA už mobilní telefony či tablety s LTE existují – máte sice pravdu, podporují ale jiné frekvence.

Česká frekvence 1800 MHz je samozřejmě dočasným testovacím řešením (po proběhnutí aukce volných frekvencí bude používána spíše frekvence 800 MHz), je ale plně standardní. V rámci evropských sítí totiž budou pracovat zařízení s frekvencemi 800, 1800 a 2 600 MHz, přičemž čím vyšší frekvence, tím hustěji zalidněná bude oblast, na kterou bude použita (např. 2 600 MHz poslouží k pokrytí centrálních měst, 800 MHz pro venkov).

Ve Spojených státech pracují na frekvencích 700 a 1 700 MHz, evropská zařízení tam tedy nebudou fungovat, stejně jako přístroje dovezení z USA nebudou fungovat u nás. Kromě toho, O2 zatím nemá dohodnut LTE roaming, čili se zařízeními koupenými v Česku a SIM kartou O2 se opravdu k LTE připojíte jen v Jesenici a OC Chodov.

Další rozšíření ve hvězdách

Další rozvoj sítě LTE naráží hned na několik překážek.

Překážka první: O2 (a žádný jiný operátor) zatím nemá potřebné frekvence. Teoreticky by sice bylo možné spustit LTE na frekvenci 1800 MHz, jak to udělal O2 v pilotním provozu, záleží to ale na tom, jak je v kterých částech republiky toto pásmo využito. Někde už většina zákazníků volá ve 3G a pásma GSM se postupně uvolňují, jinde by vypnutí GSM na 1800 MHz způsobilo kalamitu. Do budoucna to rozhodně není vhodné plošné řešení.

Tato překážka snad odpadne v okamžiku, kdy proběhne aukce volných frekvencí, jejíž součástí potřebná pásma jsou. Pokud půjde vše dobře, začne se o dalším rozšíření mluvit začátkem příštího roku.

Překážka druhá: LTE vyžaduje nemalé investice. Dodavatelem technologie pro LTE síť je Huawei. Současná síť O2 vyžaduje nejen přehrání firmwaru jednotlivých vysílačů, ale také hardwarový zásah – instalaci nových antén nebo nových technologií do příslušných kontejnerů. To je samozřejmě finančně i časově náročné.

Kromě toho bude potřeba na řadě míst vybudovat úplně nové vysílače. Měly by se totiž z určité části nacházet na jiných místech než stávající GSM/UMTS. To si taky vyžádá jistý čas a peníze.

Když si vzpomeneme na pozvolný start 3G, které bylo ve stejné testovací fázi v roce 2005, a pořádně se rozjelo až v roce 2010 či 2011, nemůžeme se ubránit jistým obavám. Na druhou stranu, podmínky aukce by měly být stanoveny tak, aby nutily operátory k podstatně vyššímu tempu pokrývání. Uvidíme, jestli to ČTÚ dokáže následně uhlídat.

Překážka třetí: malá kapacita sítě. I když O2 pokryje Českou republiku vysílači LTE, nebude to stačit. Tyto vysílače totiž musí být nějak propojeny mezi sebou, respektive připojeny do internetu. Současná tzv. páteřní síť O2 rozhodně není dimenzovaná na to, aby se jejím prostřednictvím připojovaly statisíce či miliony uživatelů rychlostmi okolo 60 Mb/s. I v tomto směru tedy bude muset O2 investovat hodně času i peněz, jinak sice budeme rychle komunikovat mezi modemem a buňkou, vlastní připojení k internetu ale bude nesnesitelně pomalé.

 

T-Mobile na podzim

K rychlému pokrytí republiky signálem LTE jsem tak mírně skeptický. Očekávám spíše, že si O2 bude na dvou lokalitách testovat, jak jim síť funguje, jak na ni reagují zákazníci nebo jak změní svou nabídku internetového připojení další konkurenti v dané lokalitě.

Při tom bude vyčkávat na výsledky aukce mobilních frekvencí, aby mohl příští rok touto dobou začít opatrně pokrývat vybrané oblasti podle toho, co mu nařídí rozvojová kritéria spojená s aukcí.

Přílišného konkurenčního boje se asi bát nemusí. T-Mobile opatrně naznačil, že LTE ukáže novinářům v polovině července s tím, že komerčního provozu se dočkáme někdy na podzim. Vodafone pak LTE testuje v zahraničních pobočkách, do Česka přenese už hotové řešení.

Stejný postup mimochodem zvolil i O2. Ten v zahraničních pobočkách testuje hlasové hovory přes LTE (konkrétně je spouští začátkem července německé O2), aby je v případě úspěchu přenesl jako hotové řešení do ostatních zemí.

Diskutabilní je i využitelnost LTE. Rychlé datové přenosy (za předpokladu, že si zaplatíte nejvyšší tarif) jsou sice skvělé, ve srovnání s HSPA+ 42 (rychlost 42 Mb/s) už ale zrychlení není tak monstrózní. Opravdu k něčemu potřebujete těch 18 Mb/s navíc?

Kromě toho, politika nízkých limitů FUP věci příliš neprospívá. U nejvyššího tarifu např. 40 GB FUP vyčerpáte po 12 minutách stahování plnou rychlostí.

Reklama