Podíl chytrých telefonů v síti O2 roste

Reklama

Také O2 se chlubí úspěchy v prodeji chytrých telefonů, od nichž si slibuje především zvýšení využívání internetu v mobilu. Sám operátor ale přiznává, že mobil bez operačního systému už prakticky nekoupíte, takže je otázka, zda lidé opravdu smartphony chtějí a budou je naplno využívat, nebo je berou jako normální telefony.

Podle statistik operátora je v síti O2 v současné době používáno cca 20 % telefonů s operačním systémem, což je o 51 % více než v loňském roce. Nejvyšší zastoupení mají zatím telefony se Symbianem, ty tvoří 61 % smartphonů. Druhý Android se zatím vyšplhal skoro na 20 %. Ostatní jsou na tom podstatně hůře. Apple má se svým iOS necelých 9 %, Windows Phone se ještě nedotáhlo ani na 6 % (ovšem brzký nástup Nokií s tímto systémem pořadím jistě hodně zamíchá), BlackBerry něco málo přes 3 %.

Opět musím zopakovat názor prezentovaný již v článku o prodeji smartphonů u Vodafonu. I když si operátoři libují, že chtějí lidé telefon nadupaný funkcemi, a budou tudíž využívat nejrůznější doplňkové služby (například internet v mobilu), pravda je někde jinde. Dnes je takřka nemožné koupit dobře vypadající a dobře vybavený telefon bez operačního systému. K tomu cena smartphonů klesla na rozumnou úroveň, takže to zákazníci prostě přestali rozlišovat a i chytrý telefon používají jen na volání a zprávy.

Naznačuje to i tisková zpráva operátora, který uvádí, že v současné době nabízí z 50 mobilů jen 9 bez operačního systému (ještě před rokem byl přitom poměr přesně opačný – jen deset telefonů mělo operační systém). Nejlevnější smartphone v nabídce operátora, Samsung Galaxy Y, přitom pořídíte již za 2 795 Kč.

Reklama