Rodinné tarify: Společně můžete ušetřit

Reklama

Rodiny většinou drží pohromadě, a to nejen při dovolených v Chorvatsku, ale i při volbě operátora. Operátoři jim vycházejí vstříc a nabízí různé rodinné tarify s výhodným vzájemným voláním a společným vyúčtováním. Vyberete si mezi nimi i vy?

Takzvané rodinné tarify nabízejí výhodnější služby pro skupinu osob, kterou operátoři pro jednoduchost považují za rodinu. Své příbuzenské vztahy ale nemusíte nijak dokazovat, klidně můžete do rodiny zařadit i bratrance z šestého kolena nebo partnerku bez oddacího listu. Operátor po vašich vztazích nijak pátrat nebude.

Hlavní výhodou je bezplatné (či alespoň takřka bezplatné) volání v rámci rodiny. Často je tato nesporná výhoda doplněna ještě o možnost zasílat si vzájemně bezplatně zprávy. Někdy operátoři vyžadují, aby všechna rodinná čísla byla spojena na jednom vyúčtování (výhoda: máte přesnou kontrolu, kdo kolik a kam provolá, operátor ušetří, nevýhoda: ztrácíte soukromí před ostatními členy rodiny).

O2 láká skupiny přátel

Jediným operátorem, který nenabízí vyloženě rodinný tarif, je O2. Naštěstí má v nabídce službu O2 Navzájem splňující všechny požadované funkce. Navíc tím operátor přímo vyzývá, abyste do svých skupin s bezplatným voláním nezapojovali jen členy rodiny, ale klidně kamarády ze školy nebo třeba z rybářského sdružení, pokud s nimi často telefonujete.

Zákazníci O2 si mohou vytvořit skupinu až o sedmi členech. Každý z nich platí vlastní paušální poplatek ve výši 200 Kč; výměnou za to si mezi sebou mohou všichni členové volat zdarma. Pokud sloučíte alespoň některá čísla na společné vyúčtování, ušetříte. Tato čísla totiž budou platit jen poloviční měsíční paušál, tedy 100 Kč, přičemž výhoda jim zůstane celá.

Jestli vám i stokoruna připadá jako příliš vysoká cena, můžete si místo O2 Navzájem aktivovat raději O2 Navzájem Start, kde každé číslo platí 50 Kč měsíčně (bez ohledu na to, zda je na společném vyúčtování či nikoli). Volání ale již není zdarma, zaplatíte za ně 2,50 Kč/min.

  O2 Navzájem O2 Navzájem (čísla na společném vyúčtování) O2 Navzájem Start
Měsíční paušál 200 Kč 100 Kč 50 Kč
Volání ve skupině 0 Kč 0 Kč 2,50 Kč/min
Volání mimo skupinu dle tarifu dle tarifu dle tarifu

T-Mobile nabízí tarif i vylepšení

První možností, kterou pro rodiny nabízí T-Mobile, je samostatný tarif. Za 750 Kč měsíčně (525 Kč, pokud tarif objednáte přes internetový obchod) si můžete pořídit tarif T-Mobile Rodina, v jehož rámci si může až pět lidí volat a psát zprávy (textové i multimediální) zdarma.

Výhodou (či nevýhodou, jak pro koho) je fakt, že čísla nemusíte slučovat pod jedno vyúčtování, takže si každý zachová určitou míru soukromí, kdy a komu telefonoval. Všichni získají relativně výhodné ceny za volání i zprávy na čísla mimo rodinu. Za minutu hovoru zaplatí 3,90 Kč, za textovku 1,20 Kč a za MMS 4,90 Kč.

V případě, že se uvážete k využívání tarifu na dva roky a nebudete chtít dotovaný telefon (či si vezmete dotovaný telefon a uvážete se na tři roky), získáte od operátora takzvanou variantu Hit, která se vyznačuje 150Kč měsíčním kreditem využitelným na volání i zprávy.

Pokud vám tato cena připadá vysoká a nechcete platit měsíčně 750 Kč, uvažujte rozhodně o zvýhodnění Rodina (neplést s výše popsaným tarifem Rodina). Lze ho aktivovat ke všem tarifům T-Mobilu včetně předplacené karty, na rozdíl od tarifu Rodina tak nemusíte přijít o svůj stávající tarif, pokud vám vyhovuje.

Cena se v případě zvýhodnění liší podle počtu zapojených členů rodiny. Najdete-li k sobě jednoho či dva další rodinné příslušníky, zaplatíte dohromady 599 Kč měsíčně. V případě celkem čtyř členů (vy+tři další) se cena zvyšuje na 699 Kč, u pěti členů na 749 Kč a pro maximální počet šesti nebo sedmi členů platí cena 799 Kč měsíčně.

Tento paušál samozřejmě, stejně jako v případě tarifu Rodina, platí jen jeden člověk z celé skupiny. Výhody ale mají všichni, až sedm lidí si může vzájemně volat a psát zprávy všeho druhu zdarma.

Pořád vám měsíční paušál připadá příliš vysoký? Pak je tu zvýhodnění Rodina Nadlouho. Ceny měsíčních paušálů jsou podstatně nižší (199 Kč pro 2-3 členy, 249 Kč pro 4 členy, 299 Kč pro 5 členů a 349 Kč pro 6-7 členů).

V tomto případě si ale nevoláte všichni zdarma, operátor vám hovor přestane účtovat až po třetí minutě. To znamená, že první tři minuty platí každý tolik, kolik má podle svého aktuálního tarifu, teprve zbytek hovoru je bezplatný.

Jak k tarifu Rodina, tak ke zvýhodnění Rodina nebo Rodina Nadlouho si můžete aktivovat Rodinný internet v mobilu za 299 Kč měsíčně (varianta Standard, kdy každý člen dostane 100MB FUP) nebo 499 Kč měsíčně (varianta Klasik, každý člen rodiny má 300MB FUP). Dále je k dispozici služba Rodina v bezpečí, o které jsme už psali dříve.

  Tarif Rodina Zvýhodnění Rodina Zvýhodnění Rodina Nadlouho
Paušál 2-3 členové 750 Kč 599 Kč 199 Kč
Paušál 4 členové 750 Kč 699 Kč 249 Kč
Paušál 5 členů 750 Kč 749 Kč 299 Kč
Paušál 6-7 členů Nelze 799 Kč 349 Kč
Volání členům 3,90 Kč/min zdarma po 3. minutě zdarma
Volání ostatním dle tarifu dle tarifu dle tarifu
Zprávy členům 1,20 Kč/SMS, 4,90 Kč/MMS zdarma dle tarifu
Zprávy ostatním dle tarifu dle tarifu dle tarifu

Vodafone sdílí tarify na míru

Zákazníci Vodafonu mohou využívat takzvaný Společný tarif na míru. Funguje podobně jako běžné tarify na míru – sami si sestavíte tarif podle svých potřeb z nabídky balíčků v několika kategoriích. Jednotky získané formou balíčků však sdílejí všichni členové skupiny, kteří si mezi sebou volají a píší zdarma.

Ale pěkně popořádku. Nejprve musíte zvolit, kolik osob do své skupiny zařadíte. Vodafone vás nechá vybrat ze dvou (za 300 Kč měsíčně), třech (450 Kč měsíčně), čtyř (600 Kč měsíčně) nebo pěti (750 Kč měsíčně). Za tento paušál si všichni volají a píší zprávy zdarma.

K tomu lze aktivovat balíčky volných minut (50 minut za 275 Kč až 500 minut za 1 750 Kč) a zpráv (100 zpráv za 120 Kč až 1 000 zpráv za 500 Kč, balíček se zprávami případně nemusíte aktivovat vůbec), které jsou následně sdíleny mezi jednotlivými členy podle jejich uvážení. Klidně tedy mohou například děti jen posílat zprávy a dospělí jen telefonovat, operátor navíc umožňuje omezit spotřebu jednotlivých členů rodiny nastavením přísných limitů.

  Společný tarif na míru
Paušál 2 členové 300 Kč
Paušál 3 členové 450 Kč
Paušál 4 členové 600 Kč
Paušál 5 členů 750 Kč

Opravdu si tolik voláte?

Budete-li uvažovat o přechodu na nějaký rodinný tarif, musíte si promyslet odpovědi na několik otázek. V případě Vodafonu se musíte rozhodnout, zda opravdu chcete sdílet s ostatními členy rodiny jedno vyúčtování a jedny balíčky minut či zpráv. T-Mobile vás k tomuto kroku nenutí, O2 jen výměnou za slevu.

Co se týká slev, druhá důležitá otázka zní, zda tolik peněz mezi sebou vůbec provoláte. Například u O2 zaplatíte za bezplatné volání mezi sedmi lidmi celkem 1 400 Kč měsíčně (za předpokladu, že nechcete být na jednom vyúčtování, jinak 700 Kč), což například i u předplacené karty O2 Nahlas představuje 255 minut volání. Opravdu si mezi sebou tolik v rodině provoláte?

V případě zařazení telefonů na jedno vyúčtování či využití T-Mobilu nebo Vodafonu je samozřejmě cena a počet provolaných minut nižší, ale i tak dost vysoký, aby se stálo za to nad tím zamyslet. Samozřejmě, rodiče při hlídání svých dětí asi nějaké minuty provolají, ale nezapomeňte, že ve skupině budete mít třeba i babičku, která průměr počtu provolaných minut určitě silně srazí.

 

 

Reklama